З 1 травня 2021 року в Україні змінився порядок нарахування житлової субсидії. Відтепер претендувати на субсидію може будь-яке домогосподарство: якщо люди всі мають роботу, або якусь соціальну допомогу, мають догляд за дитиною, або людиною з інвалідністю. Для того, щоб отримати субсидію треба подати заявку, декларацію
Розповідаємо простими словами, що таке субсидії, як та кому їх нараховують, який їх розмір, як перевірити можливість отримання, а також про те, що таке монетизація субсидій та як вона проводиться.
Що таке субсидії
Субсидія – це:
- допомога, яка надається за рахунок державного бюджету, місцевого бюджету чи зі спеціальних фондів юридичним і фізичним особам, місцевим органам влади, іншим державам. Допомога може надаватися в грошовій або натуральній (наприклад, певними товарами) формі.
- фінансова або інша підтримка державними органами виробництва, переробки, продажу, транспортування, експорту, споживання товару, завдяки якій суб'єкт господарсько-правових відносин країни експорту одержує пільги (прибутки).
3гідно з міжнародно визнаною термінологією, бюджетні дотації, субсидії та субвенції — це три види прямих бюджетних трансфертів.
Основної критики субсидії зазнають через те, що вони продовжують життя неефективним підприємствам за рахунок ефективних. Аргументуючи це тим, що чим більший обсяг державних субсидій в економіці, тим більше стоїть перепон для роботи ринку і тим більш неефективним буде ринок в задоволенні потреб споживача.
Отримати субсидії: куди звертатися та які документи
Щоб отримати житлову субсидію, потрібно:
- мати документ для підтвердження особи, наприклад, паспорт;
- написати відповідну заяву про призначення та надання житлової субсидії. Форму заяви можна завантажити та переглянути тут;
- мати декларацію про доходи і витрати. Форму декларації можна завантажити та переглянути за посиланням у попередньому пункті;
- якщо в декларації будуть зазначені кошти, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, то необхідно буде додати довідку про доходи. Якщо ж є можливість підтвердити певні доходи довідкою, то до декларації потрібно буде додати письмове роз'яснення із зазначенням суми коштів;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, якщо така є;
- договір найму чи оренди житла, якщо такий є.
Хто має право на субсидії
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, та розраховується на усіх зареєстрованих осіб. Субсидія також може бути призначена особам, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому:
- орендують житло на підставі договору найму(оренди);
- індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
- внутрішньо переміщеним особам.
У таких випадках, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.
Хто не може претендувати на субсидію за новими правилами
Є правила, за якими можна не надати субсидію. Більшість з них діють давно, але є й нові:
- Якщо в когось є у власності два житлові приміщення, то субсидію не дадуть. Винятком є, якщо це друге приміщення у спільній власності, або якщо воно розташоване в сільській місцевості.
- Якщо людина заплатила за будь-що сумою понад 50 тисяч гривень за перше півріччя цього року (крім медичних, житлово-комунальних та освітніх послуг), то не можна отримати субсидію.
- Якщо у власності є новий автомобіль до 5 років або 2 автомобілі й найстаршому до 15 років.
- Якщо людина має депозитний рахунок, на якому більше ніж 100 тисяч гривень.
- Якщо є працездатні члени сім'ї, але вони не навчаються, не працюють, не надають будь-які інші соціальні послуги, не стоять на обліку в центрі зайнятості. Є виняток: якщо людина не працювала пів року або хоча б один місяць стояла в центрі зайнятості, отримувала чи пенсію, чи інший вид допомог, субсидію призначать".
Оформити субсидії онлайн
Оформити субсидію онлайн можна в інтернеті через офіційний вебпортал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів Кабміну чи місцевого самоврядування.
Важливо: для того, щоб оформити субсидію онлайн, необхідно мати кваліфікований електронний підпис або авторизуватися через один із банків, підключених до системи BankID.
Щоб оформити субсидію онлайн, необхідно:
- зайти на відповідний розділ сайту Міністерства соціальної політики;
- обрати розділ "Субсидії";
- вас автоматично переведе на сайт, де потрібно буде зареєструватися, обравши один з трьох способів;
- після успішного входу в систему буде здійснено перехід до заповнення електронних форм;
- після заповнення всіх реквізитів варто ще раз перевірити правильність внесених даних і подати документ;
- на електронну пошту має надійти повідомлення про те, що електронна заява на призначення житлової субсидії успішно зареєстрована. Номер заяви буде вказано у форматі "1111111111111". Про всяк випадок збережіть це повідомлення.
Розглядати заяву буде той орган, який був зазначений під час заповнення електронної форми. Після цього співробітники органу повинні зв'язатися з вами, аби узгодити дату й час візиту.
Важливо: якщо ви оберете варіант реєстрації через електронну пошту, то після заповнення документів на пошту прийде їх пдф-версія, яку необхідно буде роздрукувати, підписати та принести в орган соціального захисту (не забудьте взяти з собою посвідчення особи). Якщо ж ви оберете інший варіант реєстрації, то вся процедура відбуватиметься онлайн.
Розрахунок розміру субсидії
Розмір субсидії розраховується як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.
Знаючи дохід сім'ї, а також членів сім'ї та осіб зі складу домогосподарства, можна самостійно розрахувати розмір обов’язкового платежу й орієнтовний розмір субсидії.
Субсидія розраховується окремо на опалювальний сезон і окремо на літній період – виходячи з доходу зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб та членів їх сімей і вартості послуг у ці періоди.
Термін нарахування субсидій
Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).
Перевірка субсидії / пошук отримувачів субсидії
Перевірити субсидії або знайти отримувача субсидії можна у спеціальному розділі сайту Міністерства соціальної політики.
Безготівкова монетизація субсидій
Наразі єдиним банком, уповноваженим реалізовувати банківське обслуговування механізму надання житлових субсидій/пільг у безготівковій формі, є Ощадбанк.
Уся інформація, необхідна для отримання субсидії в такому форматі, є на сайті Ощадбанку.
Пролонгація субсидій
Субсидія призначається на рік: з травня по жовтень. Водночас, в кого субсидія була ще з минулого року, вона автоматично призначалася й на наступний опалювальний період.
У опалювальному сезоні 2020 року були "грошова" й "безготівкова" субсидії, коли 90% споживачів отримали "живі" гроші, а частина – в безготівковій формі (ці кошти перераховували на Ощадбанк, який розраховувався за послуги). Проте від останньої вирішили відмовитись.
У випадках, коли в людини є борг – субсидія може бути призначена. Потрібно або оплатити цей борг або укласти угоду про реструктуризацію.
Що відомо
- За словами міністерки соціальної політики Марини Лазебної, середній розмір субсидії в опалювальному сезоні у 2021-2022 році складатиме близько дві тисячі гривень. За її словами, уряд планує збільшити програму субсидій у поточному році ще на 12,1 мільярда гривень.
- З 1 травня в Україні набули чинності нові правила призначення житлових субсидій. Кабмін ухвалив відповідну постанову 14 квітня. В уряді запевнили, що з травня 100% субсидій будуть виплачуватися "живими грошима".
- Кабінет міністрів виділив 30 мільярдів гривень на компенсації теплокомуненерго за різницю в тарифах на житлово-комунальні послуги.
Читайте також
Як вдосконалити систему субсидій. Пояснює Мінсоцполітики
Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця
Нові правила нарахування субсидій: що змінилося для споживачів. Пояснює експертка
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!