Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право

Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право

Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право

З 1 травня 2021 року в Україні змінився порядок нарахування житлової субсидії. Відтепер претендувати на субсидію може будь-яке домогосподарство: якщо люди всі мають роботу, або якусь соціальну допомогу, мають догляд за дитиною, або людиною з інвалідністю. Для того, щоб отримати субсидію треба подати заявку, декларацію

Розповідаємо простими словами, що таке субсидії, як та кому їх нараховують, який їх розмір, як перевірити можливість отримання, а також про те, що таке монетизація субсидій та як вона проводиться.

Що таке субсидії

Субсидія – це:

 • допомога, яка надається за рахунок державного бюджету, місцевого бюджету чи зі спеціальних фондів юридичним і фізичним особам, місцевим органам влади, іншим державам. Допомога може надаватися в грошовій або натуральній (наприклад, певними товарами) формі.
 • фінансова або інша підтримка державними органами виробництва, переробки, продажу, транспортування, експорту, споживання товару, завдяки якій суб'єкт господарсько-правових відносин країни експорту одержує пільги (прибутки).

3гідно з міжнародно визнаною термінологією, бюджетні дотації, субсидії та субвенції — це три види прямих бюджетних трансфертів.

Основної критики субсидії зазнають через те, що вони продовжують життя неефективним підприємствам за рахунок ефективних. Аргументуючи це тим, що чим більший обсяг державних субсидій в економіці, тим більше стоїть перепон для роботи ринку і тим більш неефективним буде ринок в задоволенні потреб споживача.

Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право
Найчастіше в розмові про субсидії ми говоримо про окремий їх вид – комунальні субсидії, тобто субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Саме про них і йтиметься далі. Фото: ілюстративне

Отримати субсидії: куди звертатися та які документи

Щоб отримати житлову субсидію, потрібно:

 • мати документ для підтвердження особи, наприклад, паспорт;
 • написати відповідну заяву про призначення та надання житлової субсидії. Форму заяви можна завантажити та переглянути тут;
 • мати декларацію про доходи і витрати. Форму декларації можна завантажити та переглянути за посиланням у попередньому пункті;
 • якщо в декларації будуть зазначені кошти, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, то необхідно буде додати довідку про доходи. Якщо ж є можливість підтвердити певні доходи довідкою, то до декларації потрібно буде додати письмове роз'яснення із зазначенням суми коштів;
 • копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, якщо така є;
 • договір найму чи оренди житла, якщо такий є.
Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право
Заяву та декларацію можна надіслати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника поштою. Орендарі можуть зробити це за місцем проживання. Суспільне Житомир

Хто має право на субсидії

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, та розраховується на усіх зареєстрованих осіб. Субсидія також може бути призначена особам, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому:

 • орендують житло на підставі договору найму(оренди);
 • індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
 • внутрішньо переміщеним особам.
Що таке субсидія, як її отримати та хто має на неї право
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України.

У таких випадках, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.

Хто не може претендувати на субсидію за новими правилами

Є правила, за якими можна не надати субсидію. Більшість з них діють давно, але є й нові:

 • Якщо в когось є у власності два житлові приміщення, то субсидію не дадуть. Винятком є, якщо це друге приміщення у спільній власності, або якщо воно розташоване в сільській місцевості.
 • Якщо людина заплатила за будь-що сумою понад 50 тисяч гривень за перше півріччя цього року (крім медичних, житлово-комунальних та освітніх послуг), то не можна отримати субсидію.
 • Якщо у власності є новий автомобіль до 5 років або 2 автомобілі й найстаршому до 15 років.
 • Якщо людина має депозитний рахунок, на якому більше ніж 100 тисяч гривень.
 • Якщо є працездатні члени сім'ї, але вони не навчаються, не працюють, не надають будь-які інші соціальні послуги, не стоять на обліку в центрі зайнятості. Є виняток: якщо людина не працювала пів року або хоча б один місяць стояла в центрі зайнятості, отримувала чи пенсію, чи інший вид допомог, субсидію призначать".

Оформити субсидії онлайн

Оформити субсидію онлайн можна в інтернеті через офіційний вебпортал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів Кабміну чи місцевого самоврядування.

Важливо: для того, щоб оформити субсидію онлайн, необхідно мати кваліфікований електронний підпис або авторизуватися через один із банків, підключених до системи BankID.

Щоб оформити субсидію онлайн, необхідно:

 • зайти на відповідний розділ сайту Міністерства соціальної політики;
 • обрати розділ "Субсидії";
 • вас автоматично переведе на сайт, де потрібно буде зареєструватися, обравши один з трьох способів;
 • після успішного входу в систему буде здійснено перехід до заповнення електронних форм;
 • після заповнення всіх реквізитів варто ще раз перевірити правильність внесених даних і подати документ;
 • на електронну пошту має надійти повідомлення про те, що електронна заява на призначення житлової субсидії успішно зареєстрована. Номер заяви буде вказано у форматі "1111111111111". Про всяк випадок збережіть це повідомлення.
Субсидія. Фінансова абетка
Вигляд сторінки реєстрації на на порталі, де можна оформити субсидію онлайн. Скриншот із сайту Мінсоцполітики

Розглядати заяву буде той орган, який був зазначений під час заповнення електронної форми. Після цього співробітники органу повинні зв'язатися з вами, аби узгодити дату й час візиту.

Важливо: якщо ви оберете варіант реєстрації через електронну пошту, то після заповнення документів на пошту прийде їх пдф-версія, яку необхідно буде роздрукувати, підписати та принести в орган соціального захисту (не забудьте взяти з собою посвідчення особи). Якщо ж ви оберете інший варіант реєстрації, то вся процедура відбуватиметься онлайн.

Розрахунок розміру субсидії

Розмір субсидії розраховується як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.

Знаючи дохід сім'ї, а також членів сім'ї та осіб зі складу домогосподарства, можна самостійно розрахувати розмір обов’язкового платежу й орієнтовний розмір субсидії.

Субсидія. Фінансова абетка
Як розраховується субсидія. Суспільне

Субсидія розраховується окремо на опалювальний сезон і окремо на літній період – виходячи з доходу зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб та членів їх сімей і вартості послуг у ці періоди.

Термін нарахування субсидій

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Перевірка субсидії / пошук отримувачів субсидії

Перевірити субсидії або знайти отримувача субсидії можна у спеціальному розділі сайту Міністерства соціальної політики.

Субсидія. Фінансова абетка
Скриншот із сайту Мінсоцполітики

Безготівкова монетизація субсидій

Наразі єдиним банком, уповноваженим реалізовувати банківське обслуговування механізму надання житлових субсидій/пільг у безготівковій формі, є Ощадбанк.

Уся інформація, необхідна для отримання субсидії в такому форматі, є на сайті Ощадбанку.

Пролонгація субсидій

Субсидія призначається на рік: з травня по жовтень. Водночас, в кого субсидія була ще з минулого року, вона автоматично призначалася й на наступний опалювальний період.

У опалювальному сезоні 2020 року були "грошова" й "безготівкова" субсидії, коли 90% споживачів отримали "живі" гроші, а частина – в безготівковій формі (ці кошти перераховували на Ощадбанк, який розраховувався за послуги). Проте від останньої вирішили відмовитись.

У випадках, коли в людини є борг – субсидія може бути призначена. Потрібно або оплатити цей борг або укласти угоду про реструктуризацію.

Що відомо

 • За словами міністерки соціальної політики Марини Лазебної, середній розмір субсидії в опалювальному сезоні у 2021-2022 році складатиме близько дві тисячі гривень. За її словами, уряд планує збільшити програму субсидій у поточному році ще на 12,1 мільярда гривень.
 • З 1 травня в Україні набули чинності нові правила призначення житлових субсидій. Кабмін ухвалив відповідну постанову 14 квітня. В уряді запевнили, що з травня 100% субсидій будуть виплачуватися "живими грошима".
 • Кабінет міністрів виділив 30 мільярдів гривень на компенсації теплокомуненерго за різницю в тарифах на житлово-комунальні послуги.

Читайте також

Як вдосконалити систему субсидій. Пояснює Мінсоцполітики

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій. Пояснює чиновниця

Нові правила нарахування субсидій: що змінилося для споживачів. Пояснює експертка

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди