Китай має намір пропустити саміт щодо “формули миру” на Мальті — Bloomberg

Китай має намір пропустити саміт щодо “формули миру” на Мальті — Bloomberg

Люди несуть національні прапори Китаю
Люди несуть національні прапори Китаю, щоб відсвяткувати 74-й Національний день КНР, Гонконг, неділя, 2023 р., фото: AP

Є велика ймовірність того, що Китай пропустить саміт на Мальті щодо “формули миру”, запропонованої президентом Зеленським.

Про це з посиланням на власні джерела повідомляє Bloomberg.

“Відсутність Пекіна стала б розчаруванням для президента України Володимира Зеленського, який намагається заручитися міжнародною підтримкою свого плану міцного та справедливого миру”,— йдеться у повідомленні.

Водночас як повідомляють джерела, список учасників складається із країни G7, Катару, Південної Африки, Індії та Туреччини. Деякі країни, такі як Бразилія та Чилі, братимуть участь у переговорах онлайн.

Зазначається, що Україна прагне організувати саміт і залучення Пекіна до цього заходу розглядається як вирішальне значення для цих зусиль, оскільки Китай є однією з небагатьох країн, які, як вважають, мають певний вплив на російського президента Володимира Путіна.

Саміт на Мальті організовують після схожих зустрічей у Данії в червні та Саудівській Аравії в серпні.

Що відомо про "мирні саміти" у Данії та Саудівській Аравії щодо України

26 червня у столиці Данії Копенгагені відбулася мирна конференція щодо України. Окрім представників кількох західних країн, у заході також взяли участь дипломати з країн глобального Півдня — зокрема, Китаю, Індії, Бразилії та Південної Африки. Згідно з повідомленнями, головною метою було заручитися підтримкою цих країн, які досі займали переважно нейтральну або стриману позицію щодо війни в Україні.

29 липня ЗМІ повідомили, що на початку серпня Саудівська Аравія має намір прийняти у себе мирні переговори щодо війни в Україні, на які прибудуть високопосадовці з 30 країн. Росія не буде на них представлена, однак до заходу долучаться Індія та Китай.

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор 1 серпня заявив, що готовий приєднатися до зустрічі, яку скликає Саудівська Аравія щодо України, лише у випадку, якщо туди запросять і Росію.

Своєю чергою у Державному департаменті США поінформували, що візьмуть участь у мирних переговорах щодо України в Саудівській Аравії.

5 серпня у столиці Саудівської Аравії Джидді розпочалася зустріч щодо пошуку шляхів припинення війни в Україні. Українську делегацію у Джидді очолив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Як повідомили в ОПУ, учасники саміту погодилися продовжити роботу на різних представницьких рівнях задля встановлення справедливого та всеосяжного миру.

Що передбачає українська "формула миру"

11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

Наприкінці грудня глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського.

На початок