Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади — столична прокуратура

Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади — столична прокуратура

Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади Києва
Річка Дніпро у Києві. Фото: Київська міська прокуратура/Telegram

Наприкінці вересня 2021 року у приватних руках опинилася низка гідротехнічних споруд вздовж річки Дніпро. Йдеться про причали та дамби, які розташовані уздовж парку "Наталка", на півострові "Собаче гирло", на острові "Оболонський" та в межах прибережних смуг інших водних об'єктів Києва. Столичні прокурори до судів подали 7 позовів щодо скасування незаконної реєстрації майнових прав на гідроспоруди.

Про це інформує пресслужба Київської міської прокуратури.

Зазначається, що прокуратура встановила, що фізична особа "на праві зберігання" зареєструвала майнові права на низку гідротехнічних споруд загальною площею майже 150 тис. кв. м. Відповідно до українського законодавства право власності на них може бути набуте виключно Київською міською радою.

"При цьому, майнові права на частину гідроспоруд за договором купівлі-продажу фізична особа відчужила на користь товариства, засновником та кінцевим бенефіціарним власником якого є у тому числі ця ж особа", — йдеться у повідомленні.

Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади — столична прокуратура
Гідроспоруди вздовж Дніпра. Фото: Київська міська прокуратура/Telegram

Зокрема, недобросовісний юрист-бізнесмен зареєстрував та продав майнові права на гідроспоруду площею майже 143 тис. кв. м на острові "Оболонський" у Києві, яка фактично є площею самого острова — 14,2982 га, розповіли у столичній прокуратурі.

"Також спритними ділками незаконно зареєстровано речові права на причал площею понад 4 000 кв. м вздовж парку "Наталка" та Оболонської набережної, берегоукріплення вздовж коси півострова — "Собаче гирло" площею понад 44 га, а також на інші гідротехнічні споруди в межах прибережних смуг водних об'єктів у Дарницькому, Деснянському та Оболонському районах столиці", — інформують у пресслужбі Київської міської прокуратури.

Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади — столична прокуратура
Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади. Фото: Київська міська прокуратура/Telegram

У прокуратурі також додають, що наявність реєстрації права власності на ці гідротехнічні споруди фактично надавала недобросовісним підприємцям можливість набути майнові права на земельні ділянки територіальної громади міста Києва та розпоряджатись ними на власний розсуд.

"При цьому, законодавством обмежено право щодо набуття фізичними та юридичними особами права власності на землі водного фонду. До них відносяться землі, зайняті островами, прибережними захисними смугами, гідротехнічними спорудами, забудова таких земель заборонена", — пояснюють у Київській міській прокуратурі.

Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади — столична прокуратура
Гідроспоруди вздовж Дніпра повертаються у власність громади. Фото: Київська міська прокуратура/Telegram

Також у пресслужбі повідомили, що органами столичної прокуратури у 2022 році до судів подали 7 позовів, спрямованих на поновлення державних інтересів та скасування незаконної реєстрації майнових прав на гідроспоруди загальною площею майже 150 тис. кв. м. Суди постановили рішення про задоволення цих позовів.

"Наразі столичні прокурори забезпечили виконання 5 судових рішень та скасували незаконні реєстрації майнових права та прав власності на гідроспоруди за приватними особами. Виконання ще 2 судових рішень на даний час триває", — сповістили у Київській міській прокуратурі.

Що відомо про повернення земельних ділянок вздовж річки Дніпро у Києві

Торік у серпні у НАБУ повідомили, що у Києві хотіли незаконно приватизувати Оболонський острів розміром 147,7 тисяч м² поруч із парком "Наталка". НАБУ розслідувало можливе незаконне привласнення причалів, дамб та острова разом зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою та КМДА.

Згодом суд, зокрема, скасував реєстрацію прав на гідроспоруду вздовж берегової лінії парку "Наталка" та Оболонської набережної в Києві.

Київська міська прокуратура відстояла у касаційному суді право киян на земельну ділянку прибережної захисної смуги річки Дніпро, що розташовується у Гідропарку на пляжі "Золотий" на острові Венеціанський.

На початок