Україна готує термінову евакуацію українських громадян з Сектора Гази — посол України в Ізраїлі

Україна готує термінову евакуацію українських громадян з Сектора Гази — посол України в Ізраїлі

Україна готує термінову евакуацію українських громадян з Сектора Гази — посол Корнійчук
Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. Фото: Facebook/Посольство України в Ізраїлі

Україна готує термінову евакуацію українських громадян з Сектора Гази, поки Ізраїль не розпочав там наземну операцію. Зараз формують списки охочих виїхати у Єгипет через єдиний відкритий прикордонний пункт. Евакуацію планують провести до четверга, 12 жовтня.

Про це напередодні повідомив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук в ефірі телеканалу “Ми-Україна”.

Він розповів, евакуація українців — “це питання годин”. У Єгипті громадян зустрінуть дипломати.

Корнійчук додав, що ситуація у Секторі Гази зараз напружена, така ситуація з евакуацією вже була у 2021 році.

"Зараз формуємо списки громадян, які хочуть виїхати в Єгипет через єдиний прикордонний пункт, який поки відкритий. Наші дипломати їх там зустрінуть, документують, тому що часто люди їдуть з простроченими або пошкодженими документами", — розповів посол.

Він пояснив, що якщо почнеться наземна операція, цього зробити вже не зможуть.

"Якщо ця ситуація продовжиться до початку наземної операції, то нам не вдасться навіть цього зробити, тобто нам треба діяти максимально швидко. Коли починається наземна операція, перекриваються всі кордони по периметру. І ми не зможемо навіть в Єгипет допомогти евакуюватися. Це питання годин, і тому ми працюємо 24/7".

Представниця Міжнародного комітету Червоного Хреста у Палестині Сара Девіс заявила Суспільному, що не має "жодної перевіреної інформації" щодо того, чи можуть люди евакуюватися з Гази через Єгипет.

Пункти пропуску в Секторі Гази
Пункти пропуску в Секторі Гази. Графіка: Суспільне

Ізраїль контролює повітряний простір над Сектором Гази та його береговою лінією, а також ввезення і вивезення товарів через свої прикордонні пункти. Напередодні країна заявила, що перекриває туди постачання їжі, газу та електроенергії. У Газі живе понад 2 мільйони людей, більшість з них — залежить від гуманітарної допомоги.

Водночас премʼєр Ізраїлю Нетаньягу закликав жителів Гази терміново "покинути" її територію, втім коридорів для евакуації наразі фактично немає.

МЗС працює над створенням маршруту для екстреного виїзду громадян України із Сектора Гази.

Загиблі та поранені українці в Ізраїлі

Як зазначив напередодні речник МЗС Олег Ніколенко, внаслідок бойових дій в Ізраїлі та Секторі Гази загинули двоє українок, є підтвердження про їхню смерть. Також є інформація про можливих ще двох загиблих українців у районі поблизу Сектору Гази та одного українця в самому палестинському анклаві, але підтверджень про це поки що нема. Дипломати України працюють, щоб отримати повну картину про ці інциденти.

Речник МЗС розповів також, що один український хлопчик поранений в Ізраїлі, але з допомогою українських дипломатів його вивезли. Він перебуває у безпечному місці, загрози його життю та здоров'ю нема. Іншої інформації про потерпілих не отримували.

Раніше Ніколенко заявляв, що дипломатична установа в Рамаллі підтримує постійний зв‘язок з українською громадою, співробітники опрацьовують потенційні евакуаційні маршрути.

Що відомо про вторгнення ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїля із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію.

Світові лідери засудили атаку ХАМАС на Ізраїль, зокрема свою солідарність із народом Ізраїля висловили в Європейському союзі та Україні.

Уряд Ізраїлю 8 жовтня підтримав запровадження воєнного стану в країні.

8 жовтня стало відомо, що через бої в Ізраїлі загинули дві громадянки України.

Вранці 9 жовтня речник армії Ізраїлю сказав, що ЦАХАЛ відновив контроль над усіма прикордонними містами Гази, з яких розпочався наступ бойовиків, а очільника ХАМАСу Ях'ю Сінвара збираються ліквідувати.

9 жовтня також міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґаллант заявив про "повну облогу" Сектору Гази в межах боротьби з терористичним угрупованням ХАМАС.

Що відомо про ізраїльсько-палестинський конфлікт

В 1967 році Ізраїль окупував Східний Єрусалим та Західний берег, більшу частину Сирійських Голанських висот, а також Сектор Гази та Єгипетський півострів Синай.

15 серпня 2005 року в рамках плану одностороннього розмежування, Ізраїль почав евакуацію єврейських поселенців (8500 осіб) і військ з району. До 22 серпня Сектор Гази покинули всі єврейські поселенці. 12 вересня був виведений останній ізраїльський солдат, що завершило 38-річну ізраїльську окупацію Сектора Гази.

На початок