За даними розвідки Великої Британії, Росія може використовувати морські міни для нападу на цивільні судна в Чорному морі.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомляється на сайті британського уряду.
Зазначається, що російські атаки вже знищили достатню кількість зерна, щоб прогодувати більше мільйона людей протягом року. За оцінками Великої Британії, Росія покладе відповідальність за будь-які напади на Україну.
“Розсекречена сьогодні інформація свідчить про те, що Росія може продовжувати атакувати цивільне судноплавство в Чорному морі, в тому числі шляхом встановлення морських мін на підходах до українських портів. Раніше Велика Британія попереджала, що російські військові спробували завдати ракетного удару по вантажному судну в Чорному морі”, — йдеться у повідомленні.
За оцінками Великої Британії, Росія намагається атакувати цивільні судна, що прямують через український "гуманітарний коридор", щоб перешкодити експорту українського зерна. Це продовжить спроби Росії чинити тиск на українську економіку. Росія майже напевно хоче уникнути відкритого потоплення цивільних суден, натомість покладаючи на Україну відповідальність за будь-які напади на цивільні судна в Чорному морі, йдеться на сайті британського уряду.
“Оприлюднюючи нашу оцінку цих розвідувальних даних, Велика Британія прагне викрити тактику Росії, спрямовану на те, щоб запобігти будь-яким подібним інцидентам”, — зазначається у заяві на сайті уряду Великої Британії.
"Атаки Росії на цивільне судноплавство в Чорному морі демонструють повну зневагу Путіна до життя цивільного населення та потреб найуразливіших верств населення у світі. Світ спостерігає — і ми бачимо наскрізь цинічні спроби Росії покласти провину за свої атаки на Україну. Ми і наші союзники стоїмо єдиним фронтом проти Путіна і його спроб завдати шкоди Україні і, таким чином, решті світу”, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Зазначається, що останні плани Росії є частиною ширшої схеми російської агресії в Чорному морі. Починаючи з липня, Росія систематично атакує українські портові та цивільні об'єкти.
“У той час як Велика Британія і наші партнери продовжують робити все можливе, щоб український експорт потрапляв до тих, хто його найбільше потребує, ця система цілеспрямованих атак у Чорному морі з боку Росії демонструє готовність президента Путіна перетворити на зброю продовольство і мирну торгівлю за рахунок решти світу, оскільки вони блокують доступ продовольства на світові ринки”, — зазначили у британському уряді.
За даними британської розвідки, після виходу з Чорноморської зернової ініціативи Росія:
- Пошкодила 130 об'єктів портової інфраструктури в Одесі, Чорноморську та Рені.
- Знищила майже 300 000 тонн зерна — більше, ніж весь обсяг, який Росія пообіцяла передати африканським країнам, і якого достатньо, щоб прогодувати понад 1,3 мільйона людей протягом року.
- Через рішення Росії вилучити до 24 мільйонів тонн продуктів харчування з України, вони можуть не потрапити на світові ринки протягом наступного року, якщо Україна не зможе створити альтернативні експортні маршрути.
- До вторгнення Росії Україна годувала 400 мільйонів людей у світі і забезпечувала від 8 до 10% світового експорту пшениці та від 10 до 12% експорту кукурудзи і ячменю.
- Україна забезпечувала понад 50% пшениці для Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) у 2022 році, і без Чорноморської зернової ініціативи ВПП буде змушена замінити її більш дорогою або менш якісною пшеницею.
Що відомо про "гуманітарний коридор" у Чорному морі
У серпні Україна оголосила про "гуманітарний коридор", щоб звільнити кораблі, що прямують до африканських та азійських ринків, і щоб обійти фактичну блокаду Росії після того, як Москва відмовилася від угоди, яка гарантувала її експорт під час війни.
ВМС ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового коридору, яким можуть скористатися всі цивільні судна, зокрема ті, які перебувають у портах Одеси.
Україна запропонувала цей маршрут у своєму зверненні до Міжнародної морської організації. Йдеться про судна, які застрягли в українських портах с початку повномасштабної війни.
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.
Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.
20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.
15 вересня з порту Одеси вийшов балкер PUMA. Він став п'ятим судном, що скористалося тимчасовим коридором. 4 вересня чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.
Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово використовується для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.