Новий посол Британії в Україні – про війну, ефективність української армії та борщ

Новий посол Британії в Україні – про війну, ефективність української армії та борщ

Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс
Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс на Суспільному, Київ, 4 жовтня 2023 року. Фото: Анастасія Мантач/Суспільне

Україна рухається до НАТО, а Сили оборони мають право бити по території Криму західною зброєю, говорить Мартін Гарріс — новий посол Великої Британії в Україні. Він повернувся в Україну через 20 років після того, як працював тут Генеральним консулом. Про роботу на посаді посла, військову допомогу, інвестиції у відновлення України та вміння варити борщ — Гарріс в інтерв'ю Суспільному, першому на посаді посла для українських медіа.

Про роботу на посаді посла

Ви працювали в Україні 20 років тому, зокрема, під час Помаранчевої революції. Які у вас спогади про той час?

Я був з маленькими дітьми, вони тут виросли, ми жили на Нивках (район Києва — ред), ходили в парк. Тож це був важливий період не тільки у моєму професійному житті, але й у сімейному. Також я був вражений стійкістю українського народу, який тоді відстояв демократію на Майдані.

Ця стійкість не змінилася. Навпаки — зміцнилася. А що за 20 років змінилося, так це відносини між Великобританією та Україною. Зараз маємо потужні зв'язки між країнами. Це дає гарну перспективу для розвитку наших відносин у майбутньому.

Минулого тижня ви зустрічалися з президентом Зеленським.

Так, це була церемонія вручення вірчих грамот. Я вітав президента з ініціативою проводити її на території Софіївського собору, де великі князі приймали послів. Володимир Зеленський високо оцінив відносини України з Великою Британією. Ми обговорили плани для їхнього розвитку.

Які ваші пріоритети як посла Великої Британії в Україні?

Підтримувати Україну. Ваша перемога — це надважливо і для безпеки України, і для безпеки Великобританії, і для безпеки Європи в цілому. Ми зосередимо всі зусилля, щоб допомогти ЗСУ та українському народові.

Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс
Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс під час інтерв'ю Суспільному, Київ, 4 жовтня 2023 року. Фото: Анастасія Мантач/Суспільне

Про військову допомогу

Чи можете розповісти про навчання українських військових у Британії, включно з пілотами.

Перші пілоти прибули місяць тому. Тренування в процесі. І все це на фоні загальної великої програми тренування українських військових у Великобританії. Здається, ще до повномасштабного вторгнення через тренування в рамках Operation Orbital (Об'єднана цільова група Збройних Сил Великої Британії — ред) пройшло понад 20 тисяч українських військових. А зараз ще більше — до кінця 2023-го ми плануємо завершити курс навчання для понад 30 тисяч українських солдатів.

Я відвідував ці тренування. Британські військові розповідали, що вони багато навчаються в українців та отримують корисний досвід. Це свідчить, що зараз маємо потужне партнерство між нашими військовими.

Ці 30 тисяч до кінця року — це включно з пілотами?

Думаю, що так. Ми зараз організовуємо тренування для різних спеціалістів.

Чи будуть продовжуватися навчання далі, після 2023-го?

Так, звісно. Ми вже готуємо плани на наступний рік.

Україна просить у партнерів далекобійні ракети. Чому, на ваш погляд, США та Німеччина, вагаються передати їх?

Думаю, все в процесі. Можу відмітити певний тренд — Великобританія є лідером (ще в травні 2023-го Велика Британія оголосила, що передає Україні ракети Storm Shadow — ред) і решта партнерів слідують за нами. Великобританія була першою європейською країною, яка постачала Україні протитанкові ракети нового покоління. Ми також були перші, хто оголосив про постачання танків — Challenger-2. Після цього інші партнери також зробили це. Врешті, ми першими почали постачати крилаті ракети великої дальності. І українські військові вже демонстрували, що можуть ефективно використовувати всю цю техніку.

Україна використовує іноземну зброю, зокрема і крилаті ракети, щоб вражати цілі в Криму. Як Британія ставиться до цього?

Крим — це Україна, тож Росія не має права перебувати на півострові. Україна має всі права чинити спротив російським військам на власній території.

Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс
Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс під час інтерв'ю Суспільному, Київ, 4 жовтня 2023 року. Фото: Анастасія Мантач/Суспільне

Про відновлення України

Влітку в Лондоні відбулася конференція з відновлення України. Як вам результати цієї зустрічі?

Там оголосили понад 60 мільярдів доларів допомоги для України. Я бачив ентузіазм британських компаній — вони хочуть бути залученими до відновлення України. Так, вони розуміють, що це велика можливість для інвестицій, але також вони дійсно хочуть допомогти Україні. Цей захід був важливим імпульсом для нових інвестицій в Україну і загалом для процесу відновлення країни.

Які британські компанії зацікавлені в інвестиційних можливостях в Україні?

Можу навести два приклади. Перший — BAE Systems. Це одна з найпотужніших компаній світу у царині військово-промислового комплексу. Вона відкрила новий офіс в Києві та має низку проєктів для співпраці з українськими партнерами.

Другий приклад — енергетична компанія URENCO. Вона постачає ядерне паливо для ваших атомних станцій. Це важливо для розвитку української енергетики без участі Росії. Думаю, це гарні приклади британських інвестицій в Україну.

Ріші Сунак, Джеймс Клеверлі і Дмитро Куледа у Лондоні, конференція з відновлення
Зліва направо: прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на відкритті першого дня Конференції з відновлення України, Лондон, 21 червня 2023 року. Фото: Henry Nicholls/AP

Про гарантії безпеки для України

Яка позиція британського уряду щодо мирних переговорів між Україною та РФ?

По-перше, перемовини щодо миру — це має вирішувати Україна. Але ми підтримуємо мирний план президента Зеленського, бо він ґрунтується на базових принципах Статуту ООН. Я маю на увазі територіальну цілісність та суверенітет незалежних держав. Важливо, щоб ми могли відстояти ці принципи.

Як щодо довгострокових гарантій безпеки для України? Адже Будапештський меморандум не спрацював. Що потрібно зробити, щоб ця ситуація не повторилася?

Перший урок, який маємо вивчити — Росія не поважає міжнародне право. Важливо, щоб Україна перемогла. У майбутньому також маємо продовжувати захищати Україну та Європу й стримувати агресію Росії. Це і має бути метою гарантій безпеки.

Чи є домовленості між Україною та Сполученим Королівством щодо безпекових гарантій?

Процес почався. Ми вже маємо дискусії.

Яка позиція Великої Британії щодо членства України в НАТО?

Позиція прем'єр-міністра Ріші Сунака чітка: Україна має бути в НАТО. Альянс сильніший з Україною. Тому це не лише про те, як НАТО забезпечить безпеку України, але і як Україна з іншими членами НАТО забезпечить безпеку Європи. Це важлива концепція. Пам'ятаю, під час Помаранчевої революції було таке гасло: “Разом нас багато, нас не подолати”. Воно актуально і зараз.

Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс
Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс під час інтерв'ю Суспільному, Київ, 4 жовтня 2023 року. Фото: Анастасія Мантач/Суспільне

Про українських біженців у Сполученому Королівстві

Українські біженці протягом трьох років мають тимчасовий притулок у Великій Британії. Чи країна планує продовжити дозвіл на їхнє перебування якщо ситуація в Україні не зміниться?

Це питання розглядається. Поки немає відповіді. Я пишаюся тим, що ми тепло прийняли українців після повномасштабного вторгнення РФ. Але також знаю, що потрібно подумати про умови для їхнього повернення. Бо процес реконструкції вашої країни починається зараз, а не після перемоги. Окрім іншого, ми фінансуємо в Україні низку гуманітарних проєктів, наприклад, постачаємо генератори у центри для переселенців. Великобританія через різні проєкти підтримує реконструкцію України.

У вас чудова українська. Як ви її вивчили?

У Львові, 20 років тому, в університеті Івана Франка. До призначення на посаду посла, я знову повернувся у Львів і відновив знання в Українському католицькому університеті.

Ще, до слова, я дуже люблю українські церкви. І церковну музику — я співаю в хорі. Вважаю, і православна церква, і англіканська дотримуються традиції церковної музики. Також, я умію варити справжній український борщ. Мене навчила Оксана — власниця квартири, яку ми орендували у Львові.

Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс
Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс під час інтерв'ю Суспільному, Київ, 4 жовтня 2023 року. Фото: Анастасія Мантач/Суспільне

На початок