США та ЄС шукають юридичні можливості передачі Україні заморожені $300 млрд Росії

США та ЄС шукають юридичні можливості передачі Україні заморожені $300 млрд Росії

Блінкен
Ентоні Блінкен під час пресконференції за результатами візиту у В’єтнам, 15 квітня 2023 року. Фото: AP

Сполучені Штати та Європейський Союз шукають юридичні підстави передачі російських 300 мільярдів доларів на користь України.

Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкена під час дискусії в університеті Техасу в Остіні.

Як заявив посадовець, більшість активів знаходяться не у Штатах, а в Європі. Це майже 300 мільярдів доларів.

"Ми розглядаємо, які правові повноваження ми можемо мати, європейці можуть мати, щоб фактично використовувати ці активи для України. Моє власне бачення полягає в тому, що ти зламав це, ти купив це. І тому росіяни, зламавши це, повинні за це заплатити. І одним із способів зробити це було б використання цих активів", — сказав Блінкен.

За його словами, США мають переконатися, що для цього є правова база. Він підкреслив, що європейці також повинні бути переконані, що для цього є підстави.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня минулого року президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

16 березня торік Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

У травні минулого року міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроект, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Йдеться про документування доказів та інформацію про шкоду, втрату або каліцтва, заподіяні фізичним та юридичним особам, а також державі України. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

На початок