Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині

Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині

Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині
Фото: Суспільне Хмельницький

Екоактивістка Лана Тесленко будує хату зі сміття. Під час повномасштабної війни харків’янка з родиною переїхала до родичів на Хмельниччину. Придбала ділянку та започаткувала проєкт "Будинок зі сміття". Будівельні матеріали, вікна та меблі жінка знаходить на смітнику і надає відходам друге життя.

Лана Тесленко показує дім, який будує зі своїм чоловіком у селі Олешин, що на Хмельниччині. Говорить, для будівництва використовують сміття та побутові відходи.

"Ми потрапили з вами, як кажуть мої хейтери в тік-тоці, в курник. Насправді сміх сміхом, а будинок наш має форму яйця. І не просто так. Мій чоловік архітектор – проєктувальник. Він створив цей проєкт за власним кресленням. Яйце – це символ нового життя. Ми хотіли мати будинок без кутів. Тому що в таких будинках панує дуже цікава нетипова енергетика", — розповідає харків’янка.

Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині
Лана Тесленко в середені будинку, який вона разом з чоловіком будують з відходів, жовтень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

Лана розповідає, будівництво триває рік. Дім має площу 35 квадратних метрів. В середині заплановано декілька сегментів, а саме: дві кімнати, кухня, туалет та ванна. Каже на 80 відсотків дім збудований зі сміття, а 20 відсотків — це нові матеріали.

"У нас є сміття, а є відходи. Я в цілому усе називаю відходами, навіть, сміття. Я кажу, що сміття не існує, сміття тільки в голові – це дорогоцінний ресурс. Я це так називаю. Ми придбали такі солом'яні тюки. Пісок куплений. Далі склоблоки – це зі смітника. Прекрасні меблі теж зі смітника – раритетні. Це взагалі моя гордість. А каркас нашого будинку – частково новий і частково з переробленої дошки",— пояснює екоактивістка Лана Тесленко.

Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині
Так виглядає хата із відходів, який будує сім'я з Харкова, жовтень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

Під час повномасштабної війни родина з Харкова переїхала до родичів на Хмельниччину. Придбали ділянку та розпочали екобудівництво.

"В цілому наразі я сповідую такий світогляд ресайклінг, тобто – переробку. Цей будинок – дійсно сформований світогляд. І в цілому ідея прийшла не просто так. Справа не в тому, що нам немає де жити. Ми просто давно хотіли втілити мрію. Хотіли створити екобудинок. Бо ми сортуємо сміття, звісно, що вибір творити будинок з відходів він не випадковий",— каже харків’янка.

Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині
Харків’янка на смітниках обирає корисні відходи, яким надає друге життя, жовтень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

Лана часто навідується у Хмельницький центр управління відходами, говорить обліковець Сергій Костецький. Вона не тільки привозить сюди відсортоване сміття, але й бере ресурс для себе.

"Лана екологічно свідома людина. Кожного разу вона приходить та шукає або переселенцям, або додому щось бере. Тобто, цікаві речі такі як: плафони бере, столи у нас вже були такі, як кажуть "вбиті". Вона забрала, сказала: "я доведу їх до ладу",— говорить Сергій Костецький.

Харків’янка будує зі сміття хату на Хмельниччині
Харків’янка на ділянці, де будує з чоловіком екохату з відходів, жовтень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

У Харкові Лана займалась оформленням весіль та фешн індустрією. Будівництво хати власними руками для неї справа нова.

"Я маю колосальну підтримку своїх підписників, однодумців. Свідоме споживання я вважаю – це є майбутнє України, світу в цілому. Я вважаю, що мільйони й мільярди гривень ми просто топчемо нашими ногами, коли воно все потрапляє на смітник",— каже Лана Тесленко.

Житловий будинок зі сміття каже екоактивістка, це чи не єдиний подібний проєкт у світі.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram.

На початок