Отримали до 300 кг гранул. В Івано-Франківську кавову гущу переробляють на паливні пелети

Отримали до 300 кг гранул. В Івано-Франківську кавову гущу переробляють на паливні пелети

Ексклюзивно
Отримали до 300 кг гранул. В Івано-Франківську кавову гущу переробляють на паливні пелети
. Фото: Михайло Веклин

Паливні гранули з кавових відходів почала виготовляти громадська організація "Нуль відходів Івано-Франківськ". Впродовж літа 2023 року її представники зібрали 400 кг кавової гущі, переробили її та отримали орієнтовно до 300 кг гранул.

Про це Суспільному повідомив голова громадської організації, керівник проєкту "Зігрівай", у межах якого налагодили виробництво, Михайло Веклин.

"Три роки тому ми з командою шукали варіанти, як тверді побутові та органічні відходи перетворювати на більш корисні речі. До нас доєдналася науковиця з Івано-Франківська, яка запропонувала переробляти кавову гущу в паливні пелети. Ми почали розробляти проєкт і до початку 2022 року майже довели його до завершення. Мали стартувати, але, на жаль, почалася війна", — розповів Михайло Веклин.

Михайло Веклин, голова громадської організації "Нуль відходів Івано-Франківськ"
Голова громадської організації "Нуль відходів Івано-Франківськ" Михайло Веклин. Фото: Михайло Веклин

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну громадська організація "Нуль відходів Івано-Франківськ" на чотири місяці призупинила свою діяльність і зосередилася на допомозі ЗСУ. Тепер проєкт "Зігрівай" відновлюється. Його реалізують за грантові гроші, зокрема завдяки українській громадській організації ІСАР "Єднання" і Агентству США з міжнародного розвитку (USAID).

Громадська організація "Нуль відходів Івано-Франківськ" отримала 283 тис. грн. За ці гроші придбали обладнання для виробництва: гранулятор, змішувач, 10- і 20-літрові контейнери для збору кавової гущі, які безкоштовно передадуть закладам харчування. Також представники організації купили електровелосипед для кур’єрів, які перевозитимуть відходи з кави у межах міста. Виробничий процес відбувається на території інноваційного центру "Промприлад. Реновація". Він має соціальне спрямування.

Електровелосипед
Електровелосипед для кур'єрів, які розвозитимуть паливні пелети. Фото: Михайло Веклин

"Всі гроші від продажу гранул знову інвестуємо в проєкт, а також передамо на розвиток нашої громадської діяльності. А вона пов’язана з освітнім простором екологічного спрямування в Івано-Франківську і громадською сортувальною станцією. Її створили для того, щоб усі жителі міста мали можливість будь-які відходи, які продукують упродовж життя, передавати на перероблення", — розказав Михайло Веклин.

Паливні гранули з кавової гущі громадська організація почне продавати, коли виготовить першу тонну продукції. А ті гранули, які мають уже зараз, передали на тестування одному з вітчизняних підприємств. Вони — невеликі за розмірами, описує продукцію Михайло Веклин. Довжина — 1 см, діаметр — 5-7 мм. Гранули мають хорошу енергоємність, можуть здешевити опалювальний процес і зменшити кількість органічних відходів, які потрапляють на сміттєзвалища.

Для виробництва гранул громадська організація "Нуль відходів Івано-Франківськ" постійно потребуватиме сировини. Тож просить жителів міста приносити кавові відходи у простір "RE:space", який діє на базі інноваційного центру "Промприлад. Реновація". Він працює щосуботи з 11:00 до 17:00. Кавова гуща має бути напівсухою, чистою, без домішок інших органічних відходів.

Паливні пелети з кавової гущі
Паливні пелети з кавової гущі. Фото: Михайло Веклин

Прийматимуть кавові відходи безкоштовно.

"Це наша принципова позиція — не платити гроші за вторинну сировину, — каже Михайло Веклин. — Ми фінансово не спонукаємо берегти довкілля. Ми спонукаємо відповідально ставитися до свого майбутнього".

Окрім кавової гущі, у просторі "RE:space" приймають на перероблення папір, пластик, скло, побутові метали, одноразові склянки. Також чекають на консервні бляшанки. Їх передаватимуть волонтерам для виготовлення окопних свічок.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок