Угорщина дійшла згоди з Румунією, Словаччиною та Болгарією щодо заборони на імпорт українського зерна — Надь

Угорщина дійшла згоди з Румунією, Словаччиною та Болгарією щодо заборони на імпорт українського зерна — Надь

Угорщина дійшла згоди щодо заборони на імпорт українського зерна
Будівля угорського парламенту у Будапешті, підняття прапору під час святкування річниці революції 1956 року, 23 жовтня 2022 року, ілюстративне фото: AP

Угорщина дійшла згоди з Румунією, Словаччиною та Болгарією щодо заборони на імпорт українського зерна, якщо ЄС не продовжить ембарго після 15 вересня.

Про це заявив міністр сілького господарства Угорщини Іштван Надь.

"Ми захищаємо інтереси фермерів! У разі необхідності ми будемо продовжувати і розширювати заборону на імпорт української сільськогосподарської продукції в рамках національної компетенції", — сказав Надь.

За словами Надя, національна заборона стосуватиметься ширшого спектру українських продуктів, ніж чинна.

Напередодні Рада міністрів Польщі на засіданні у вівторок, 12 вересня, ухвалила постанову, в якій попередила Єврокомісію, що продовжить в односторонньому порядку заборону на українське збіжжя після 15 вересня, якщо Брюссель не прийме відповідного рішення.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль своєю чергою заявив, що у випадку порушення торгового права в інтересах передвиборчого політичного популізму, Україна буде змушена звернутись до арбітражу Світової організації торгівлі (WTO) щодо компенсації збитків за порушення норм Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GATT).

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

На початок