Експерт пояснив, чи можна проводити вибори у прифронтовій зоні

Експерт пояснив, чи можна проводити вибори у прифронтовій зоні

Ексклюзивно
Експерт пояснив, чи можна проводити вибори у прифронтовій зоні

Старший аналітик громадянської мережі "Опора" Олександр Клюжев вважає, що проблема проведення місцевих виборів на окремих територіях Донецької та Луганської областей полягає не лише в збройному конфлікті, а й у законодавстві.

"У ньому (законодавстві — ред.) є недеталізоване повноваження військово-цивільної адміністрації — подавати висновки до Центральної виборчої комісії. ЦВК об’єктивно не має ані повноважень, ані практичної можливості перевірити питання безпеки. У законодавстві немає критеріїв визначення того, де вибори можна провести, а де не можна. Тут кожен з посадовців ВЦА апелює до різних категорій — десь враховується віддаленість від лінії розмежування, але в сусідній громаді, де вибори заплановані, така ж відстань. Не враховується в законодавстві й досвід проведення попередніх виборів", — пояснив в ефірі Українського радіо.

За словами Клюжева, цю проблему можна розділити на кілька рівнів.

"З одного боку, дійсно треба думати про безпеку громадян. З іншого боку, в законодавстві немає детальних процедур, що, безумовно, викликає недовіру в частини виборців щодо таких рішень і того, наскільки вони обґрунтовані. Також можемо говорити про певний суспільно-політичний вимір цього рішення не проводити вибори. Він полягає в тому, що якщо не створюється орган місцевого самоврядування, то для виборців це означає, що за все в місті чи громаді відповідає центральна влада через руки військово-цивільних адміністрацій", — сказав він.

Читайте також: Місцеві вибори-2020: як проголосувати не за місцем реєстрації

Експерт наголосив, що ЦВК має уточнити, чи дійсно складна ситуація у тих громадах, де вибори не можуть бути проведені. За його словами, у певних громадах, де вже було прийняте рішення, військово-цивільні адміністрації можуть внести нові висновки й вибори можуть відбутися. Однак Клюжев додав, що тут присутній конфлікт інтересів.

"Якщо в ресурсної громади немає органу місцевого самоврядування, то цими ресурсами буде управляти система ВЦА. Потрібно виходити за межі одноосібного рішення, і ЦВК цей крок зробила — вона звернулася не тільки до ВЦА, а й до РНБОЦВК звернулася до силовиків щодо безпеки проведення місцевих виборів на Донбасі . Треба, щоб рішення, яке б воно не було, було переконливим. На мою думку та думку нашої організації, по низці громад це рішення є непереконливим хоча б тому, що незрозуміло, що змінилося у порівнянні з тими роками, коли вибори повноцінно проводилися — як місцеві, так і національні", — пояснив він.

За словами Клюжева, у такій ситуації також є відповідальність парламенту, який, попри багаторічні попередження, не врегулював це питання.

Що відомо

  • ЦВК звернулася до силовиків щодо безпеки проведення місцевих виборів на Донбасі
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди