Якою є якість знань учнів: результати дослідження на Миколаївщині

Якою є якість знань учнів: результати дослідження на Миколаївщині

Якою є якість знань учнів: результати дослідження на Миколаївщині
Фото: Тетяна Голубченко

Понад 300 учнів з 13-ти навчальних закладів Миколаївської області взяли участь у загальноукраїнському дослідженні якості освіти в умовах воєнного стану. Більшість учнів шостих і восьмих класів виконали тести з математики та української мови на "середньому" рівні. Тестування відбулось у травні 2023 року. Результати оприлюднили на початку нового навчального року.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області Тетяна Голубченко.

За словами Тетяни Голубченко, якість знань учнів визначали за чотирирівневою шкалою початковий, середній, достатній і високий рівні. Переважно діти здобули від 16 до 50 балів.

"Ми виявили декілька "освітніх втрат". По-перше, обмежений доступ до освітнього процесу. По-друге, втрати у навчальному часі, тобто є пропущені заняття. По-третє, погіршення психологічного стану, втрата мотивації у всіх учасників освітнього процесу: учнів, педагогів, керівників закладів, батьків. По-четверте, зниження успішності учнів. Цифри неоптимістичні, але для того і дослідження, щоб розуміли, що надалі робити й працювати в новому навчальному році продуктивно", — розповіла Тетяна Голубченко.

Згідно з результатами дослідження, 30 відсотків учнів в Україні не мали постійного доступу до освітнього процесу в умовах війни. На півдні та на Миколаївщині — 40 відсотків. Одна з основних причин — матеріально-технічне забезпечення. Лише половина з опитаних учнів має комп'ютер, ноутбук, планшет. 74 відсотки використовують для навчання смартфон, 23 відсотки батьків учнів базової та старшої школи зазначили, що дитина має один гаджет, що ділить з іншими членами сім'ї.

"Не кожен учень забезпечений інформаційно-комунікаційними засобами. Потім визначена недостатня гнучкість в організації освітнього процесу. 25 відсотків закладів у Миколаївській області не змінювали розклад занять. Це залежить від рішень керівників і педколективів. Календарно-тематичний план, за яким викладають свій предмет педагоги, в умовах війни має бути мобільним. Але 62 відсотки вчителів в області не адаптували, не змінювали плани", — повідомила пані Тетяна.

Потребують змін форми та методи викладання матеріалу в умовах дистанційного навчання: 35 відсотків педагогів області не працюють з учнями у групах, лише 19 відсотків організовують практичні та лабораторні роботи.

"Ми знаємо, що підказати нашим педагогам, аби цей рік, що також в умовах війни, був більш ефективним, і наприкінці ми говорили про підвищення знань школярів. Фахівці управління Державної служби якості освіти розробили конкретні рекомендації. І вже п'ятого-шостого вересня ж на освітній платформі "Всеукраїнська школа онлайн" відбудуться онлайн тренінги "Інструменти виявлення і подолання навчальних втрат". Розраховані курси на педагогів, які викладають у 5-11 класах математику, українську мову та літературу, історію України, географію, фізику і біологію", — додала Тетяна Голубченко

Що відомо

  • Моніторинг щодо визначення впливу війни на якість знань школярів відбувся на освітній платформі "Всеукраїнська школа онлайн" у два етапи: із 16 до 18 травня 2023 року учні - шостих і восьмих класів складали тести з математики, з 23 до 25 травня — з української мови. Загалом в Україні дослідження охопило понад 12 тисяч учнів шостих та восьмих класів з 250 закладів загальної середньої освіти.
  • У Миколаївській області 75% закладів освіти працюють дистанційно, 25 відсотків – у змішаному форматі.
  • Моніторингове дослідження відбуватиметься поетапно протягом трьох років: перший етап – у травні 2023 року, другий етап – у травні 2024 року, третій етап – у травні 2025 року.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок