Серпневий блюз. Як не сумувати через "втрачене" літо та полюбити осінь

Серпневий блюз. Як не сумувати через "втрачене" літо та полюбити осінь

Серпневий блюз. Як не сумувати через "втрачене" літо та полюбити осінь

Це літо, як і всі попередні, добігає кінця. Дні стають коротшими, ночі довшими, змінюється погода. Виникає відчуття, що разом з літом мине пора безтурботних веселощів (якщо так взагалі коректно казати про 2020 рік – рекордсмена останніх років із кількості надзвичайних подій). Однак піддаватися меланхолійним емоціям не варто, а ми розповімо, чому вони виникають – і як не сумувати через "втрачене" літо.

Блюз літа, що минає

В англійській мові існує термін "end-of-summer blues", який українською можна перекласти як "хандра через завершення літа", втім, виникати цей стан може почати задовго до вересня. Тим паче, що карантинні обмеження і пандемія порушили звичний плин життя, а отже й відпочинку.

"End-of-summer blues" – це частковий прояв страху втрачених можливостей або, як його називають на заході, FOMO (Fear of Missing Out). Це почуття, коли вам здається, що всі (крім вас) цікаво проводять час, спілкуються з друзями, ще й знаходять сили на розваги, відпустку, творчу самореалізацію та кар'єрне зростання.

Це один із психологічних неологізмів сучасності, який особливо гостро почав розвиватися в людях з поширенням інтернету й соціальних мереж. Воно асоціюється з поганим настроєм, почуттям незадоволеності життям і може призводити до депресії та тривожності. Зазвичай із часом ця хандра минає сама, але радимо не чекати, зрозуміти природу цього явища і дотримуватися наших порад, щоб отримати задоволення від останніх літніх днів.

Серпневий блюз. Як не сумувати через "втрачене" літо та полюбити осінь

Діти, які заплуталися в соцмережах

Попри те, що FOMO – відносно новий термін, саме явище існує стільки ж, скільки живе людство. Змінилася лише швидкість, з якою ми отримуємо нову інформацію, яка стає каталізатором поганих думок. Психолог Ендрю Пшібильскій каже, що літо можна порівняти з пожежним гідрантом, з якого фонтанує потік красивих фотографій зі щасливими обличчями.

Соцопитування серед американців показує, що 9 з 10 осіб люблять ділитись у соцмережах фотографіями з відпустки. Але ми не беремо до уваги, що ці знімки часто відредаговані, зроблені з декількох спроб й обрані серед десятка, а то й сотні невдалих кадрів. Тому у вас, випадкового спостерігача за чужим щастя, виникає відчуття, що неподалік проходить пишне святкування, на яке запросили всіх, окрім вас.

Головна біда FOMO в тому, що хоч би скільки концертів ви відвідали минулого тижня, хоч би скільки вечірок організували, хоч би якою чарівною виявилася ваша відпустка на Мальдівах чи в Бердичеві – завжди знайдеться людина, яка робить це частіше, веселіше, краще.

Другий важливий момент: страх проводити час не так, як інші – це частина нашої інфантильної, дитячої натури. Із завершенням літа в голові проноситься низка думок: більше жодних безтурботних днів, жодних гулянок на вихідних, жодних пляжів, багать на природі, барбекю з друзями. З дитинства ми звикли асоціювати літо з відпочинком і канікулами, але доросла людина не може дозволити собі кинути всі справи та насолоджуватися трьома безтурботними місяцями.

Тому перший крок у боротьбі з FOMO – це усвідомлення та прийняття себе як дорослої відповідальної людини. У період загострення цього почуття люди забувають, що доросле життя сповнене зобов'язань, на які не можна махнути рукою. Крім того, ми звикли до постійного порівняння, через що втрачаємо розуміння того, що ж приносить задоволення саме нам – і починаємо сліпо шукати його в місцях скупчення інших людей, а не всередині себе.

Ще одна причина, чому ви можете оплакувати кінець літа, полягає у тому, що ви відчуваєте, що не виконали все зі свого (уявного чи цілком реального) списку справ. І все це разом – тиск з боку соціальних мереж і невиконані зобов'язання – створює почуття певної неповноцінності. Ніби ми дійсно пропустили щось важливе і не зможемо повернути час назад, щоб виправити ситуацію. Як в таких умовах перестати тривожитися, що літо швидко проходить повз нас?

Читайте також: "Застрягти посередині. Що таке емоційна незрілість та як її подолати"
Серпневий блюз. Як не сумувати через "втрачене" літо та полюбити осінь

Як припинити тривожитись і полюбити осінь

Рідше користуйтеся соціальними мережами. Щоб навчитися цінувати кожну мить, для початку варто припинити оцінювати її, спираючись лише на фантазії про те, скільки лайків у Facebook вона набере. Мінімізуйте кількість сайтів і додатків, якими користуєтеся протягом дня. Залиште тих, кому довіряєте і хто не викликає у вас негативних емоцій.

На противагу FOMO на заході вже з'явилась нова абревіатура – JOMO (Joy оf Missing Out), радість від втрачених можливостей. Вона передбачає, що люди свідомо відмовляються від онлайну, щоб самостійно почати вирішувати, чим зайнятися, а не підглядати за ідеями в соцмережі, віддаючи це на відкуп алгоритмам.

Спілкуйтеся з людьми. Це допоможе змістити фокус з себе на інших. Ми до мозку кісток були та залишаємося соціальними істотами, тому допомога іншим є для нас одним з важливих джерел відчуття задоволеності. Радимо відвідати родичів і старих знайомих, які будуть раді зустрічі. Особливо з тими з них, яким ви можете якось допомогти.

Задовільне замість найкращого. Економіст Герберт Саймон, лауреат Нобелівської премії "за новаторські дослідження процесу прийняття рішень", писав, що в умовах нескінченного вибору раціональним буде зупинитися на чомусь задовільному, а не найкращому. Найкращі місця для відпочинку, найкращі події та концерти, найкращий спосіб дозвілля – постійна гонитва за ідеалом забирає багато емоційних сил. Щоб навчитись отримувати задоволення від будь-якого заняття, краще обрати просто "доволі хороший" варіант і зупинитися на ньому.

Змініть ставлення до літа й осені. Для лікування тривоги та депресії у когнітивно-поведінковій терапії використовують метод під назвою "когнітивний рефреймінг". Грубо кажучи, це процес перетворення негативних думок на позитивні. У контексті літа ідея полягає в тому, щоб перестати зациклюватися на "втраченому" і почати думати про те, що вам подобається в осені, почати планувати розваги на наступний сезон.

Згадайте, чим вам не подобається літо: занадто спекотно для відпочинку, нормально вийти кудись можна тільки ввечері, душно так, що неможливо працювати продуктивно. А з чим у вас асоціюється осінь? Це може бути як приємна прохолода, носіння затишних светрів, пальто, гарячий шоколад, довгі прогулянки парком, так і початок нового телевізійного сезону, а з ним – і продовження улюблених серіалів.

Читайте також: "Замість родини та релігії. Як робота замінила нам життя і що з цим робити"
Серпневий блюз. Як не сумувати через "втрачене" літо та полюбити осінь

Заплануйте нову поїздку. Подорожувати влітку автобусом чи потягом – неабияке випробування. Як для нервової системи, так і для всього організму. Можливо, саме осінь буде найвдалішим сезоном для відпустки? Людей у класних місцях небагато, погода – чудова. Продовжуйте веселитися, їсти свіжі фрукти та овочі, проводити час на свіжому повітрі, кататися на велосипеді та гуляти пішки після вечері.

Подбайте про самопочуття. Пам'ятайте, що фізичне здоров'я має великий вплив на емоційний стан. Слідкуйте за самопочуттям, уникайте шкідливої їжі у великих обсягах і займайтеся фізичними вправами – це вірний шлях до хорошого настрою, навіть в осінню пору. 

Живіть у моменті. Легко сказати! Але ця філософія усвідомленості важлива не тільки у контексті літа, що минає. Коли людина зобов'язується жити справжнім моментом, зміна пори року перестає відігравати таке велике значення. Негативний погляд на речі та хронічна меланхолія для багатьох стають залежністю. І, як при алкоголізмі чи наркоманії, причина цієї залежності криється в нашій свідомості.

Дуже важко жити на повну, коли постійно перебуваєш в очікуванні якихось майбутніх звершень. Навчіться жити "тут" і "зараз", пристосовуватися та насолоджуватися змінами. Наш розум є потужним інструментом, від якого залежить, радіємо ми або почуваємося нещасними.

І головне: не варто боятися зробити щось неправильно — набагато гірше раз по раз коїти одну й ту саму помилку. Розумійте себе, свої бажання та цілі. Порівнюйте себе ыз самими собою, а не з ідеальним, і, швидше за все, фальшивим, образом Instagram-блогера.

На початок