Застрягти посередині. Що таке емоційна незрілість та як її подолати

Застрягти посередині. Що таке емоційна незрілість та як її подолати

Застрягти посередині. Що таке емоційна незрілість та як її подолати

На заході є такий термін "кідалт". Ним описують людей, що виросли з підліткового віку, але не почали доросле життя та застрягли десь посередині. Інфантильна поведінка, категорична відмова брати на себе відповідальність, фінансова нестабільність — популярні ознаки такого типу людей, який набуває дедалі більшого розповсюдження в епоху соцмереж. Розповідаємо докладніше, звідки з’явилось таке явище та чи можна (за бажанням) це якось виправити.

Читайте також: "Страх змін. Симптоми, причини виникнення та способи подолання"

Що це взагалі таке

Синдром Маленького Принца (Принцеси), коли протікає в дорослому віці, також відомий під назвою "синдром Пітера Пена". Як ми пам’ятаємо з казок, Пітер Пен — це хлопчик, який більше за все не хотів дорослішати й тікав від необхідності нести відповідальність у придуману країну Небувалію. Про набутий синдром Пітера Пена, як правило, говорять після досягнення 30 років. Цей діагноз не фігурує ні в одному з офіційних посібників з психічних розладів, тому не можна стверджувати, що це захворювання.

Але цей дуже поширений стан часто є результатом надмірно захисної та турботливої поведінки когось з батьків. Наприклад, мати, що надзвичайно опікується своєю дитиною, постійно робить за неї уроки, приймає на себе всі її соціальні зв’язки. Чи батько, який постійно дає гроші / задовольняє будь-яку примху дитини без нагальної на то потреби. Загальні симптоми для обох батьків: вони занадто сильно розхвалюють своє дитя і приділяють йому надмірну кількість уваги впродовж дитинства та юності. У професійному середовищі таку поведінку нерідко називають емоційним інцестом.

Застрягти посередині. Що таке емоційна незрілість та як її подолати

Синдромом Пітера Пена традиційно описують ситуацію, коли доросла людина демонструє незрілу, "дитячу" поведінку і намагається уникнути відповідальності за свої вчинки через надуманий привід. Частіше за все цим терміном оперували, оцінюючи дорослих чоловіків, але в сучасній культурі він застосовний і до жінок. Такий синдром ще дуже пов’язаний з іншим відхиленням — синдромом Імператора, яким раніше описували китайських хлопчиків без братів та сестер, що поводяться як жорстокі тирани.

Читайте також: "Бісить! 11 речей, які дратують щодня, та як перестати на них зважати"

Як розпізнати емоційно незрілу поведінку: 10 найпопулярніших ознак

Простіше за все описати класичні ознаки, які стосуються чоловіка із синдромом Пітера Пена, вихованого надто дбайливою матір’ю. Але вони насправді стосуються і жінок та є майже ідентичними (в описах ознак можна лише замінити чоловічу стать на жіночу).

Він завжди на зв’язку зі своєю матір’ю, майже щодня. Її більше в його житті, ніж будь-кого. Вона постійно за нього хвилюється, перевіряє, як його справи, хоча це вже дорослий чоловік. Інколи вона навіть купує йому продукти, допомагає з прибиранням та пранням одягу. І для них це цілком нормально, бо "навіщо витрачати зайві гроші на прибиральниць".

Він поводиться як підліток або дитина — словом, його поведінка зовсім не відповідає його віку. Часом це буває дуже мило, але не тоді, коли він влаштовує істерики або постійно проводить час на вечірках серед людей набагато молодших за нього.

Він не говорить про це прямо, але будує світ навколо себе таким чином, що інші люди мають йому прислужуватись. Очікує, що про нього потурбуються або зроблять якусь ласку, якщо попросить. Із великим задоволенням (та вдячністю) бере, але дуже мало віддає, до балансу дуже далеко.

Він не вміє підтримувати довготривалі, стійкі романтичні відносини. Йому це дуже швидко набридає, або ж у стосунках настає стадія постійних конфліктів, нестерпної поведінки з його боку та класичної аргументації "я такий, який є — змирись із цим". Мінятись заради інших він точно не буде, тому всі його колишні або перебувають із ним у ворожих стосунках, або зсуваються на стадію "товаришів": йому важко ставити крапку.

Застрягти посередині. Що таке емоційна незрілість та як її подолати

У нього фобія на будь-які зобов’язання чи відповідальність. Навіть коли це стосується базових потреб його життя. Тому, умовно, робити закордонний паспорт він буде цілий рік (поки його за руку не відведуть до паспортного столу), а рішення з приводу придбання нового дивану та процес позбавлення від старого заберуть у нього півроку.

Він має дуже мало (або взагалі не має) справжніх друзів. Його "друзі" здебільшого складаються з його матері та приятелів, з якими він нещодавно познайомився десь на вечірках. Саме тому він дуже голодний до щирості і до можливості "комусь усе розповідати" (насправді — жалітись на життя без будь-якого бажання якось його покращувати). Завжди в пошуках спорідненої душі — і на цю приманку заманює нових жертв.

Володіє усіма ознаками пасивно-агресивної поведінки. Тобто має схильність до непрямого вираження ворожнечі через: образи (про які мовчить, але натякає поведінкою), впертість, навмисне невиконання елементарних побутових завдань чи саморуйнівну поведінку (нап’ється замість того, аби відверто поговорити і вирішити проблему).

Або відвертий нарцис (весь світ обертається навколо нього), або схильний до проявів абсолютно дитячого егоїзму. Якщо обставини якоїсь справи хоча б трохи спричиняють незручність, він буде усіма силами опиратись виконанню цієї справи.

Фінансово безвідповідальний. Навіть якщо в нього є стабільний заробіток (велика рідкість), він витрачає всі гроші на одяг, вечірки, "гарний стиль життя". Просаджує все, що має — і дуже часто позичає гроші в інших (звісно, не плануючи віддавати).

Дуже рідко визнає свою провину. Він звинувачує у своїх проблемах всіх, крім нього самого. Завжди винна злочинна влада, яка дбає тільки про себе (і "вбила робочий клас"), безжальне суспільство — словом, якісь обставини постійно заважають йому досягати кращого рівня життя та душевного спокою. Якщо жертви закінчуються, тоді він легко може звинуватити свою власну матір — це вона зробила його таким. Тобто десь глибоко в душі він розуміє, що його поведінка — емоційно незріла та потребує значної корекції. Але робити якісь кроки далі, окрім першого — намацування проблеми — не бажає.

Що з цим робити? Це лікується?

Якщо ви зачитаєте перед емоційно незрілою людиною наш список із десяти ознак, вона не погодиться з жодною. Хитра психіка Пітерів Пенів влаштована таким чином, що завдяки постійному перебуванні у "дитячому світі" вони легко завербують туди і вас. Вони володіють певним шармом та вміють занурювати інших у своє унікальне світобачення, але вимагають за це платню. Тому якщо ви вже піддались на умови такої людини, допомогти їй змінитись буде надзвичайно важко, адже вона сприйматиме вас як свого союзника — і надзвичайно обуриться, вважатиме зрадою, коли ви запропонуєте їй щось інше. Таких людей лікує лише наочний приклад сильної особистості поряд, яка, по-перше, не панькається з Пітером Пеном і не намагається "вмовити" його аргументами, а по-друге, почувається досить впевнено у власному світі. Тоді наша доросла дитина може зацікавитись і навчитись деяких базових та раціональних принципів, яких їй не вистачає.

Читайте також: "Чому зникає любов і як вирішувати проблеми у стосунках"
Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше