Країни ЄС, ймовірно, продовжать заборону на імпорт українського зерна, але Україна оскаржуватиме таке рішення — Марчук

Країни ЄС, ймовірно, продовжать заборону на імпорт українського зерна, але Україна оскаржуватиме таке рішення — Марчук

Країни ЄС, ймовірно, продовжать заборону на імпорт українського зерна, але Україна оскаржуватиме таке рішення — Марчук
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської агарної ради, фото з фейсбуку Марчука

Коли Європейська комісія після 15 вересня скасує заборону на імпорт українських зернових, п'ять країн ЄС скоріш за все підуть на одноосібні рішення уряду та продовжать обмеження. Україна в такому випадку оскаржуватиме рішення.

Про це заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"В цих умовах нам потрібно буде себе захищати, бо йде порушення торговельних норм в структурі європейської спільноти, в тому числі і Асоціації України з ЄС", — зазначив Марчук.

За його словами, якщо країни ЄС підуть на продовження заборони на експорт, Україна, можливо, буде вдаватися до судових позовів.

Марчук визнав, що компроміс знайти в цьому випадку важко, адже з одного боку країни ЄС допомогають Україні у боротьбі з російським вторгненням, але з іншого боку — Україна має можливість купувати зброю саме за ті кошти, які було зароблені самостійно.

"Якщо співставити, кому на сьогодні важко, то, напевно, немає такої країни в світі, як Україна, яка, жертвуючи своїми людьми, на своїй території намагається зупинити ворога. Тому тут потрібен правильний діалог, який Україна демонструє у вигляді пропозицій знайти фінансування для чіткої компенсації для перевезення зернових на інші частини інфраструктури Європи", — наголосив представник Всеукраїнської аграрної ради.

Водночас він додав, що виділення близько мільярда доларів суттєво покращило б ситуацію і дало б можливість перевезти близько 20 млн тонн зернових.

Раніше повідомлялось, що Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина домовились виступити із вимогою продовжити заборону на імпорт зерна з України після 15 вересня.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти в Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з ЄК щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського зерна чинить тиск на сусідні країни.

5 квітня президент Володимир Зеленський і Моравецький обговорили ввезення українського зерна до ЄС через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. За словами Зеленського, вони знайшли вихід. Водночас український лідер не уточнив, про який саме вихід мовиться.

9 квітня заступник міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Януш Ковальський заявив, що Польща зупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року.

16 квітня уряд Угорщини також ухвалив рішення тимчасово заборонити імпорт агропродукції з України задля захисту інтересів місцевих виробників.

17 квітня уряд Словаччини ухвалив рішення про тимчасове зупинення імпорту зерна та деяких харчових продуктів з України. Водночас Польща розблокувала транзит через територію країни українських зернових культур до портів в Європу.

23 квітня ЄК не змогла погодити позиції щодо імпорту української аграрної продукції із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Болгарією. З 1 травня Туреччина запровадила мито 130% на імпорт пшениці та ячменю, зокрема і з України.

9 травня Зеленський повідомив, що Україна пропонує ЄС започаткувати консультаційну групу для моніторингу проблемних питань щодо експорту української сільськогосподарської продукції.

На початок