Чому прохання вдягти маску викликає агресію і що з цим робити

Чому прохання вдягти маску викликає агресію і що з цим робити

Чому прохання вдягти маску викликає агресію і що з цим робити

Міністерство охорони здоров’я наполягає на тому, щоб люди не заходили у громадські місця без масок. Міністр Максим Степанов заявив, що протягом минулого тижня у лікарні госпіталізували 1991 пацієнта з COVID-19 у важкому стані або в стані середньої важкості. Тож він укотре закликав українців дотримуватись протиепідемічних правил: тримати дистанцію, носити маски у людних місцях, часто мити або обробляти антисептиком руки, не торкаючись руками обличчя.

В останні місяці захворюваність на коронавірус в Україні чи не щодня б’є рекорди. Під час літньої спеки люди воліють відпочивати й жити звичним життям, забуваючи про засоби перестороги й про саму небезпеку важкої інфекції. І даремно, бо епідемія триває, і соціальне дистанціювання, носіння маски та миття рук ніхто не скасовував. Але чому у деяких людей це викликає обурення, а іноді й агресію?

Реакція на обмеження

Розбіжності з приводу нашого ставлення до використання засобів індивідуального захисту посилювалися по мірі того, як уряд почав послаблювати обмеження на соціальне дистанціювання. У цьому контексті носіння масок стало одним з найбільш спірних питань, а спроби апелювати до свідомості окремих особистостей іноді призводять до агресії.

Так, 5 серпня у Києві компанія чоловіків побила водія трамвая, який відмовлявся продовжувати рух допоки вони не одягнуть захисні маски. А на Прикарпатті чоловік не відреагував на зауваження правоохоронців одягнути маску, вдарив одного з них та був арештований за напад на поліцейського.

Прикладів насилля у відповідь на прохання надіти маску можна нагуглити велику кількість. В Америці "маскове питання" традиційно створило черговий розкол між демократами та республіканцями. Останні, надихаючись прикладом Трампа, відмовлялися одягати маски в громадських місцях і вважали це обмеженням їхніх свобод (американський президент тільки 12 липня вперше з’явився в масці на публіці).

В Україні небажання використовувати засоби індивідуального захисту має більш емоційний характер. Але й тут можна побачити різницю між реакцією жителів регіонів і мешканців Києва, які історично швидше і легше адаптуються до нових соціальних, культурних або політичних умов (за результатами опитування соціологічної групи “Рейтинг” у квітні – 92% киян підтримують носіння маски у громадських місцях).

Чому прохання вдягти маску викликає агресію і що з цим робити

Обов'язок носити маску, виходячи з дому чи користуючись громадським транспортом, оголило неоднозначне, часом діаметрально протилежне ставлення до засобів індивідуального захисту. Противники скаржаться на брак повітря, труднощі в спілкуванні та скутість у діях.

Не варто забувати й прихильників теорій змови, які вважають, що коронавірусу не існує, або що він був створений штучним шляхом (таких в Україні близько 66%, судячи з опитування Київського міжнародного інституту соціології).

Для них необхідність носити маску видається абсолютно зайвою, а один з найпоширеніших аргументів у суперечці – "я не знаю жодної хворої на коронавірус людини" або "хто ці люди?" – як-то кажуть в одному популярному серед українців мемі коронавірусної епохи.

Те, як деякі українці дратуються через карантинні обмеження, нагадує про час, коли людей вперше змусили пристібати ремені безпеки в автомобілі чи не курити в ресторанах.

Перша реакція на подібні обмеження – опір, але з часом усі приходять до розуміння, навіщо потрібно дотримуватися правил безпеки. Просто ще не всі звикли носити маски, втім, попри певні успіхи в створенні вакцини, необхідність це робити в громадських місцях залишиться з нами ще надовго.

Чому прохання надіти маску викликає агресію і що з цим робити

Послаблення карантину ≠ скасування

На позачерговому засіданні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль звертаючись до голів ОДА наголосив, що зараз дуже важливо тримати епідемію під контролем, особливо враховуючи той факт, що “послаблення карантинних заходів сприймається суспільством як скасування карантину”.

Однак ситуація погіршується тим, що в багатьох магазинах, торговельних центрах та громадському транспорті відсутній контроль допуску відвідувачів без засобів індивідуального засобу. І якщо великі мережі супермаркетів ще якось намагаються перевіряти людей на вході, то більшість громадських місць такої можливості не мають.

Учені неодноразово наполягали, що проблема невикористання масок – це проблема не тільки людей, які відмовляються їх надягати, але й урядів країн. Така реакція суспільства виникла не на порожньому місці. Проблема полягає, зокрема, й у недостатньому інформуванні населення, вже не кажучи про широке поширення фейкової інформації щодо коронавірусу.

Внесок у це зробила навіть ВООЗ, яка, зіткнувшись з раніше невідомим захворюванням, спочатку стверджувала, що маски повинні носити тільки хворі та лікарі, і тільки потім, після перших опублікованих наукових досліджень, прийшла до висновку, що в умовах пандемії маски в людних місцях мають використовувати всі без винятку.

Чому прохання вдягти маску викликає агресію і що з цим робити

Психологічні причини

На думку психологів, існують фундаментальні причини, через які маски викликають у людей відчуття дискомфорту: починаючи від історичного зв'язку зі злочинністю та хворобами, і закінчуючи тим, як носіння маски змінює нашу взаємодію з іншими людьми. Неможливість побачити обличчя співрозмовника та прочитати його емоції сильно впливають на довіру. Ба більше, нам доводиться докладати значно більше розумових зусиль, щоб "прочитати" людину в масці, що теж, своєю чергою, може викликати підсвідоме відчуття тривоги.

Нарешті, разом з вірусом світом поширився страх. Зростаюче число випадків захворювання і смертей змушує людей турбуватися про своє здоров'я і здоров'я близьких. Ті, хто працює у сфері охорони здоров'я, або члени їх сімей, можуть переживати страх ще більш гостро. Літні люди та інші з групи ризику також, як правило, більше стурбовані власним здоров'ям.

Водночас COVID-19 погано вплинув на економіку. Мільйони людей залишилися без роботи, багато підприємств опинилися на межі банкрутства. Незліченна кількість людей стурбовані своєю здатністю вижити: як вони будуть купувати їжу, платити за квартиру або іпотеку, не кажучи вже про своє здоров'я? У світлі цих тривог маски можуть вивести назовні наш страх, що хтось намагається перешкодити нашому прагненню до щастя – або не надівши маску і погрожуючи нашому життю, або змушуючи нас носити маски та відбираючи в нас свободу.

Британський психіатр Дігбі Тантем, який вивчає соціальну взаємодію між людьми та невербальну (тобто – без використання слів) комунікацію вважає, що якщо для людини пріоритетом є виключно турбота про себе та ігнорування потреб інших, то він просто не зрозуміє навіщо носити маску.

Люди, які вважають пандемію коронавірусу "не шкідливішою за грип", також сприймають прохання вдягти маску як образу. Особливо, якщо вони свято переконані, що їхній організм не може бути заражений. Для людини, яка допускає ймовірність захворювання (нагадаємо, що за даними досліджень, приблизно у половини хвороба проходить безсимптомно), носіння маски – очевидний спосіб захистити інших від потенційної небезпеки.

Чому прохання вдягти маску викликає агресію і що з цим робити

Як заспокоїтися – і чи варто просити когось вдягти маску

Чи доводилося вам або вашим родичам вдаватися до самопожертв під час надзвичайних ситуацій в країні? Наприклад, під час служби в армії або війни. Носіння маски можна розглядати як патріотичний прояв самопожертви, оскільки ви робите свій вклад у захист нашої країни від мікроскопічного загарбника. Конфлікт через маски, ймовірно, триватиме й далі, оскільки суперечки про те, як та коли "відкрити" країну, посилюються.

Змусити кого-небудь носити маску проти його волі – заняття, на жаль, настільки ж безглузде, наскільки й безрезультатне. Не знаючи причин, через які людина ігнорує обов'язок убезпечити себе та інших від невидимої оку хвороби – неможливо знайти відповідний контраргумент, який би змусив їх одуматися.

Деякі експерти пропонують в розмовах з противниками масок апелювати навіть не до їхньої особистої безпеки, а до потенційної небезпеки здоров'ю їх близьких. Але крім "фундаментальних причин", про які говорили психологи, є банальна проблема в недостатній інформованості громадян про ефективність індивідуальних засобів захисту. Ми пристібаємо ремені безпеки, тому що знаємо, що при аварії вони можуть врятувати наше життя – чого не можна з першого погляду сказати про маски.

Чому прохання надіти маску викликає агресію і що з цим робити

Мікробіологи з Університету Гонконгу провели дослідження, під час якого експериментально підтвердили ефективність масок в умовах пандемії коронавірусу. За словами мікробіолога Юена Квок-Юна, завдяки маскам швидкість безконтактної передачі вірусу знизилась на 75%. Навіть зі звичайними хірургічними масками, а не респіраторами можна знизити ризик передавання вірусу до 50%, запровадивши режим обов’язкового носіння масок.

"Обов'язково носіть маску в людних місцях або в громадському транспорті, а також в приміщенні чи будь-якому іншому закритому просторі з людьми, де немає циркуляції повітря. Наразі немає безпечної та ефективної вакцини. Те, що залишається практичним, це соціальне дистанціювання та носіння масок. Ефективність останнього величезна", – підкреслює професор. Також Кван-юн додав, що розуміє: носити маски влітку непросто, але це доведеться робити.

Але найголовніше – в масці або без неї – проявляти доброту та уважність, як до оточення, так і до самих себе. Саме ці загальнолюдські цінності здатні змусити нас відчути безпеку в такому небезпечному та непередбачуваному світі, яким ми бачимо його зараз.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди