500 днів в полоні. В Києві відбулась акція на підтримку Маріупольського гарнізону

500 днів в полоні. В Києві відбулась акція на підтримку Маріупольського гарнізону

Ексклюзивно
Мирна акція на підтримку Маріупольського гарнізону, 27 серпня 2023 рік
Мирна акція на підтримку Маріупольського гарнізону, 27 серпня 2023 рік. Фото: Дарина Коломієць/Суспільне

На Майдані Незалежності в Києві 27 серпня відбулась мирна акція на підтримку Маріупольського гарнізону. Вона мала нагадати про оборонців Маріуполя, які вже 500 днів перебувають у російському полоні.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Акція ініційована родинами військовополонених прикордонників Маріуполя. Кожен такий захід – це заклик до всього цивілізованого світу не забувати про українських полонених. На мирну акцію зібралося близько 200 людей.

Маріуполь
Мирна акція на підтримку Маріупольського гарнізону, 27 серпня 2023 рік. Фото: Дарина Коломієць/Суспільне

Одна з учасниць акції, Наталія Матвійчук, розповіла історію свого брата Артема.

"Артем став прикордонником за покликом серця. Для нього війна почалася з першим відібраним сантиметром української землі. Він хотів жити у вільній країні й знав, що завжди, за цю мрію, платять життям. Артем ризикував безліч разів задля безтурботного життя кожного з нас. Один рік, три місяці й одинадцять днів він перебуває у полоні. Попри все, я маю віру у нашу зустріч і за цю віру я дякую кожному воїну, хто в саме цей час боронить Україну", — сказала Наталія Матвійчук.

Ще одна жінка, яка не захотіла назватися, але була присутня на мирній акції, сказала, що її син знаходиться в російському полоні. За її словами, такі акції відбуваються не вперше і ставлять за мету привернення уваги світової спільноти до України.

"Щоб у нас припинилася ця війна, яка знищує українську націю. І щоб повернули наших рідних з полону: дітей, синів, батьків", — сказала жінка у коментарі Суспільному.

Оборона Маріуполя

Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня 2022 року. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. Місто було захоплене росіянами у травні 2022 року.

16 травня командир "Азову" Денис Прокопенко, який перебував на "Азовсталі", повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконано. Після цієї заяви ЗМІ повідомили, що з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало близько 10 автобусів з українськими військовими.

Що відомо про звільнених оборонців "Азовсталі"

20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.

Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.

Україна 21 вересня провела обмін полоненими. Він відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.

В обмін на п'ятьох командирів Україна передала РФ 55 людей.

Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за процедурою екстракції потрапили до Туреччині під протекторат президента Ердогана.

Тоді президент Зеленський заявляв, що командири захисників "Азовсталі" залишатимуться у Туреччині до закінчення війни.

8 липня стало відомо, що до України повертаються командири захисників "Азовсталі", які перебували у Туреччині після російського полону: Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега.

На початок