Президент України Володимир Зеленський заявив, що із Нідерландами досягнуто домовленості про надання Повітряним силам 42 винищувачі F-16. Глава держави пояснив, що на 18 з них будуть навчатися українські пілоти, а коли тренування закінчаться — Україна отримає ці винищувачі.
Про це Володимир Зеленський сказав на брифінгу за підсумками третього саміту Кримської платформи.
"Ми домовилися, що ми можемо розраховувати на 42 літаки, більше у них (Нідерландів — ред.) немає. З них — на 18 ми проходитимемо навчання. І коли ми навчимося, ми зможемо отримати ці 18. Решту — зможемо отримати одразу щойно наші пілоти будуть готові", — сказав Зеленський і додав, що також є домовленість із Данією, яка надасть 19 літаків.
"Є чітка домовленість з Данією, у нас буде 19 винищувачів, вони будуть іти різними етапами. На жаль, все це нешвидко. Чому? Бо це залежить на сьогодні не тільки від Данії, залежить від нас: ми повинні дати відповідних наших пілотів, фахівців, інженерів. Кілька пілотів обслуговують десятки технічного персоналу. Тому це дуже важливо всіх хлопців відібрати, відправити, я вже не говорю про перекладачів, про навчання тощо", — сказав президент.
Він також поінформував, що окремо буде будуватися інфраструктура для цих винищувачів.
"Окремо паралельно ми будуватимемо інфраструктуру для сучасних винищувачів. Треба розуміти, що наша інфраструктура не сучасна, не для F-16. Ми побудуємо це як можна швидше. Це наше завдання, це сьогодні завдання Повітряних cил", — сказав Зеленський.
Президент зазначив, що літаки, які наразі є в Україні адаптовані для використання всіх видів ракет, які є в України.
"У нас всі види ракет є, навіть на наших літаках ми знайшли можливість: тому ми використовуємо Storm Shadow, Scalp та інші види ракет. Тут питання зараз не в ракетах, або не тільки. Питання у винищувачах", — сказав Володимир Зеленський.
20 серпня Президент України Володимир Зеленський разом з першою леді Оленою Зеленською прибули з офіційним візитом до Нідерландів.
За підсумками зустрічі з прем'єром Нідерландів Марком Рютте, Зеленський повідомив, що вони домовились про передачу Україні 42 винищувачів F-16.
Президент Володимир Зеленський анонсував свій візит у Данію одразу після відвідання Нідерландів. В той же день прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна надасть Україні 19 винищувачів F-16.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, якщо ті не застосовуватимуться для ударів по території РФ.
21 травня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив готовність надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.
Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, але зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати їх для ударів по території РФ.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів — утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших союзників. Реалізовувати відповідний план партнери розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.