Страйки у Голлівуді тривають 114 днів: що пропонують кінокомпанії та чому досі не вдалося домовитися

Страйки у Голлівуді тривають 114 днів: що пропонують кінокомпанії та чому досі не вдалося домовитися

Страйки у Голлівуді тривають 114 днів: що пропонують кінокомпанії та чому досі не вдалося домовитися
Члени Гільдії сценаристів Америки (WGA) йдуть пікетом перед офісами Netflix. Фото: Reuters

Кіностудії та стримінгові сервіси 22 серпня оприлюднили умови пропозиції для профспілки сценаристів, однак гільдія закликала продовжувати пікетування, бо пропозиції не розв'язали всіх проблем. Сценаристи у Голлівуді страйкують уже 114 днів. Про це повідомляє видання Reuters.

У чому суть пропозицій

Альянс продюсерів кіно і телебачення (AMPTP), який веде переговори від імені великих компаній, як-от Walt Disney та Netflix, додав у свою пропозицію для сценаристів нові пункти щодо компенсації, мінімального штату і обмеження на використання штучного інтелекту.

Згідно з нею, Гільдія сценаристів Америки (WGA) отримає такі умови:

  • комбіноване підвищення зарплати на 13 % протягом трирічного контракту;
  • письмовий контент, створений штучним інтелектом, не вважатиметься "літературним матеріалом";
  • платформи надаватимуть профспілці інформацію про загальну кількість годин про перегляди шоу на стримінгах у конфіденційних щоквартальних звітах.

"Ми прийшли за стіл переговорів із пропозицією, яка відповідає пріоритетним інтересам, висловленим сценаристами. Ми глибоко віддані цілі припинити страйк і сподіваємося, що WGA працюватиме над тим же рішенням", — заявила президентка AMPTP Керол Ломбардіні.

Чому відмовляється профспілка

WGA отримала цю пропозицію ще 11 серпня й у вівторок, 22 серпня, зустрілася з генеральним директором Walt Disney Бобом Айгером, генеральним директором Warner Bros. Девідом Заславом, головою правління NBCUniversal Studio Group (CMCSA.O) Донною Ленглі та співголовою Netflix Тедом Сарандосом, щоб обговорити нову пропозицію.

"Але це не була зустріч, щоб укласти угоду. Це була зустріч, щоб змусити нас поступитися", — йдеться в повідомленні WGA.

Профспілка заявила, що ще на зустрічі пояснила, чому пропозиція не задовольнила їх і "не змогла достатньою мірою захистити письменників від екзистенційних загроз, які змусили нас страйкувати", але AMPTP все одно оприлюднила подробиці.

Оприлюднюючи пропозицію, компанії, по суті, обходять переговорний комітет гільдії й звертаються до рядових членів, розраховуючи на те, що їхня пропозиція буде виглядати достатньо привабливо, щоб члени гільдії натиснули на своїх лідерів і змусили їх укласти угоду.

WGA планує продовжувати пікетування і заявила, що поділиться з членами детальнішою інформацією про стан переговорів.

Видання The New York Times зазначає, що оприлюднення пропозиції свідчить про те, що переговори, можливо, знову зайшли в глухий кут. Студії та спілка сценаристів загалом домовилися дотримуватися медіаблекауту під час переговорів, а альянс студій лише час від часу оприлюднював публічні заяви перед гільдією.

Як страйки впливають на Голлівуд

Голлівуд фактично зупинився відтоді, як 14 липня до страйку сценаристів приєдналися актори. Вони назвали цей момент "екзистенційним", стверджуючи, що ера стримінгів погіршила умови їхньої праці, а також рівень компенсації.

Страйк уже вплинув на виробництво фільмів, телевізійних програм і подкастів. За час страйкування акторів та сценаристів деякі проєкти зупинили та заморозили.

Зйомки римейку класичного науково-фантастичного фільму Фріца Ланга 1927 року "Метрополіс" для Apple TV+ скасували. Через страйк зупинили виробництво низки серіалів, серед яких "Дивні дива", "Початкова школа Ебботт", "Кобра Кай" тощо. Також Disney офіційно переніс релізи наступних частин "Аватара", "Зоряних воєн" та більшості фільмів Marvel.

Страйк вплинув і на проведення церемонії нагородження премії "Еммі" — її офіційно перенесли на січень 2024-го.

Кінокомпанії та стримінгові студії заявили, що їхня остання пропозиція передбачає "найвище підвищення заробітної плати" сценаристам за останні три десятиліття, а також збільшення залишків (різновид роялті), що було основним предметом суперечок.

Студії додають, що вони "прагнуть досягти справедливої угоди, щоб повернути індустрію до того, що вона робить найкраще: створювати телешоу та фільми, які надихають і розважають глядачів по всьому світу".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок