Сценаристи проти Netflix: страйки творців кіно уже вплинули на індустрію

Сценаристи проти Netflix: страйки творців кіно уже вплинули на індустрію

Сценаристи проти Netflix: страйки творців кіно уже вплинули на індустрію
Колаж Суспільне Культура

Cтрайк письменників та сценаристів США, що розпочався на початку травня і тривав протягом тижня, став найбільшим з часів COVID-19. Протести вже позначились на виробництві та вплинули на телевізійну та кіноіндустрію.

Президент США Джо Байден, який позиціонує себе як профспілковий президент, закликав до порозуміння.

Суспільне Культура розповідає більш докладно про контекст та впливи.

Історія конфлікту

Конфлікт між Гільдії сценаристів США та Альянсом продюсерів кіно і телебачення (AMPTP) комплексний та виник ще у 2007–2008 роках. Але цього разу окрім фінансових питань (скорочення доходів письменників та сценаристів) та використання штучного інтелекту у виробництві кіно. Сценаристи наполягають на тому, аби штучний інтелект залишався лише інструментом, а не заміщав авторські тексти та робочі місця співробітників.

Окрім того, наріжними каменемями стали: новий пункт контакту щодо "обов’язкового укомплектування персоналом” та “тривалості найму”, а також питання пенсії.Ще 18 квітня більше 97% членів профспілки письменників Гільдії сценаристів США заявили про свою підтримку страйку у разі, якщо не буде дійдено згоди між Спілкою та Альянсом продюсерів. Сам страйк розпочався 2 травня: на вулиці міст під офіси кіно- та стрімінгових компаній вийшли письменники, сценаристи та дієвці Гільдії письменників США, які не згодні зі змінами індустрії.

Відомі акторки та актори на підтримку страйку

Гільдії письменників США встановила правило, що під час страйкування учасники протесту не можуть писати, переглядати, презентувати або обговорювати майбутні проекти з компаніями, які є членами Альянсом продюсерів кіно і телебачення. Те саме стосується й виробництва подкастів та іншого виду творчої діяльності.

Страйки вже підтримали відомі актори та письменники, зокрема на мітинг у Нью-Йорку прийшла акторка та політикиня Сінтія Ніксон, що відома своєю роллю Міранди Гоббс у серіалі "Секс у великому місті" та яка балотувалась на посаду губернатора штату Нью-Йорк у 2018 році.

Також серед тих, хто підтримав страйки також зірка Наташа Ліоне відома своєю роллю за серіалом "Матрьошка" на Netflix.

Серед протестувальників також виявилась Бріттані Ніколс, сценаристка серіалу "Початкова школа Ебботт". Вона вийшла до приміщення студії Warner Brothers, заявивши що все більше до письменників ставляться не як до творців та митців, а як до “контент-ферми”.

Питання реклами та Netflix

Однією з причин страйку проти компанії Netflix є питання реклами. Актори та сценаристи побоюються, що інтерес у рекламі преваліюватиме і компанія стане працювати за принципами кабельного телебачення.

Власне страйк уже вплинув на певні рішення команди. Зокрема видання The New York Times писало про те, що Netflix скасували велику демонстрацію для рекламників у Нью-Йорку, перенісши її у онлайн-простір, таким чином скорочуючи свої видатки.

Видання нагадує про те, що коли страйки відбувались у 200-2008 роках компанія Netflix була невеликою і не мала таких ресурсів. Натомість зараз вони говорять з позиції тих, хто розпочав еру покотокового виробництва та скрінінгу кіно та серіалів, змінивши індустрію розваг радикально. І якщо тоді сценаристи та письменники підтримували розвиток проєкту, наразі вони бачать небезпеку та ризики для свого становища.

"Якщо вони (Netflix) зароблятимуть на рекламі, я думаю, що реклама стане для них більшим джерелом доходу", — цитує сценаристку науково-фантастичного  серіалу "Тінь і кістка" на Netflix Крістіну Стрейн видання The New York Times.

Коли прем'єра епізодів "Початкової школи Ебботт”, або вплив страйку на кіноіндустрію

Страйк уже вплинув на виробництво фільмів, телевізійних програм і подкастів. За час страйкування акторами та письменниками деякі проєкти були призупинені та зоморожені. Зокрема Variety писали про те, що страйки вплинули й на виробництво саме вечірніх шоу, адже серед страйкарів багато комедійних письменників та артистів, які працюють саме у цій галузі.

Інше видання Democracy Now писали про вплив на згаданий вище серіал “Початкова школа Ебботт”, робота сценарістів мала початись саме 2 травня. Але цього дня відбувся перший страйк, через що сценаристи не вийшли на роботу взагалі.

Авторка Бріттані Ніколс говорила, що у разі якщо страйки не закінчаться, кількість епізодів серіалу може зменшитись, а прем’єра відбудеться не вчасно.

Результати страйку на кіноіндустрію й досі підбиваються великими виданнями та компаніями. А між тим, згоди між обома сторонами досі немає.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок