Румунія планує подвоїти транзитні потужності для експорту українського зерна

Румунія планує подвоїти транзитні потужності для експорту українського зерна

ЗМІ
Румунія планує подвоїти транзитні потужності для експорту українського зерна
Чорноморський порт Констанца у Румунії, 13 квітня 2023 року, фото: AP

Румунія має намір подвоїти щомісячну транзитну потужність українського зерна до чорноморського порту Констанца.

Про це заявив міністр транспорту Румунії Сорін Гріндяну, передає Reuters.

За словами Гріндяну, планується досягнути експорту на рівні чотирьох мільйонів тонн на місяць порівняно з двома мільйонами тонн станом на зараз.

Передбачається, що маршрути проходитимуть через Сулинський канал на Дунаї.

"Ми погодилися, що експорт українського зерна має бути прискорений у контексті відомих атак на українські порти Рені та Ізмаїл, що сталися протягом останніх тижнів", — прокоментував румунський міністр транспорту.

Раніше, 27 липня, Російські війська вдарили по портовій інфраструктурі Одещини: через влучання ракети по адмінбудівлі порту загинув охоронець, пошкоджено обладнання одного з вантажних терміналів.

2 серпня руйнувань внаслідок російських атак також зазнав порт Ізмаїл. Пошкодили морський вокзал та інфраструктуру Українського Дунайського пароплавства, ключового українського вантажоперевізника на Дунаї.

Експорт українських зернових наразі також суттєво ускладнений через призупинення імпорту країнами Східної Європи.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня Європейська комісія продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосуються імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочується з 17 до 6 тарифних ліній.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять Європейський Союз подовжити заборону на імпорт українського зерна, термін дії якої завершується 15 вересня, щонайменше до кінця року.

На початок