Росіяни посилюють тиск на співробітників ЗАЕС, які відмовляються виконувати їхні накази — Плачков

Росіяни посилюють тиск на співробітників ЗАЕС, які відмовляються виконувати їхні накази — Плачков

Стан українського персоналу ЗАЕС– тиск окупантів
Російський військовий в окупованому Енергодарі. Фото ілюстративне. Російський військовий в окупованому Енергодарі. Фото: AP

Працівники Запорізької атомної електростанції, які не погоджуються виконувати накази окупаційного керівництва, зокрема переводити енергоблок №4 у стан "гарячого зупину", а енергоблок №5 — "холодного зупину", зазнають тиску та знущань.

Про це сьогодні, 27 липня, повідомив колишній керівник Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков на брифінгу в Ukraine Media Center.

За його словами на атомній станції в Енергодарі наразі перебуває від 2 500 до 3 000 українського персоналу. Психологічний стан людей достатньо важкий.

"Є повідомлення, що завезли "незрозумілий персонал" з інших атомних електростанцій РФ й знущаються з нашого персоналу, який не погоджується переводити енергоблоки в різні стани", — зазначив Григорій Плачков.

Персонал, що завезли з РФ, не проходив необхідне тренування та не має відповідного ліцензування, наголошує експосадовець.

"Персонал, який не відповідає параметрам ліцензування, може наробити якоїсь шкоди на 4-му чи 5-му енергоблоці. Зрозуміти, що в окупантів в голові, дуже складно. Тому, я вважаю, що вони намагаються змінити енергоблоки, щоб на 5-му енергоблоці провести якісь ремонтні роботи", — додав Плачков.

Суспільне повідомляло, що 24 липня, за наказом окупантів, на Запорізькій атомній електростанції енергоблок №4 перевели у стан "гарячого зупину". Це є грубим порушенням вимог експлуатації, адже енергоблок має перебувати виключно у стані "холодний зупин".

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада торік президент "Енергоатому" Петро Котін заявив, що є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня минулого року очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути й мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла під'єднати її до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.

22 травня внаслідок російських обстрілів вранці на Запорізькій АЕС відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом зовнішнє живлення від української енергосистеми вдалося відновити.

Підписуйтесь на Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок