ISW: РФ намагається створити відчуття термінового повернення до "зернової ініціативи"

ISW: РФ намагається створити відчуття термінового повернення до "зернової ініціативи"

Росія хоче створити відчуття, що без неї "зернова ініціатива" не працюватиме
Балкер під турецьким прапором TQ Samsun перевозить зерно в рамках зернової ініціативи у Чорному морі, на північ від протоки Босфор, біля Стамбула, Туреччина, 17 липня 2023 року. Фото: REUTERS/Yoruk Isik

Російська Федерація намагається створити відчуття невідкладності своєї присутності та повернення до "зернової угоди". Про це йдеться у щоденному звіті-аналізі американського Інституту вивчення війни (ISW).

Серед іншого, експерти наводять низку вимог Володимира Путіна — для того, щоб Росія повернулася у "зернову угоду", потрібно виконати ряд вимог. Це підключення російських банків до всесвітньої платіжної системи SWIFT, скасувати санкції на поставки російського зерна та добрив, відновити поставки комплектуючих і запчастин для російської сільгосптехніки та інше.

Путін стверджував, що елементи зернової угоди призвели до 30-40-відсоткової знижки на російське зерно на світових ринках, через що російські фермери втратили 1,2 мільярда доларів, а російські виробники добрив зазнали збитків у 1,6 мільярда доларів.

"Кремль намагається створити відчуття терміновості повернення до Чорноморської зернової ініціативи, посилюючи удари по українських портах і зерновій інфраструктурі та погрожуючи ударами по цивільних судах у Чорному морі", — йдеться у звіті.

Експерти зазначають, що Україна збирає більшу частину зерна в період з липня по серпень, а удари Росії по українському порту та сільськогосподарській інфраструктурі можуть ще більше ускладнити можливість України звільнити місце для щойно зібраного зерна.

"Тривалі збої в логістиці зерна в Україні, ймовірно, матимуть дедалі більший каскадний вплив на постачання зерна, посилюючи відчуття терміновості, яке сподівається створити Кремль", — додали в ISW.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

Згодом Президент України Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

На початок