Зеленський прокоментував надання Україні касетних снарядів від США

Зеленський прокоментував надання Україні касетних снарядів від США

Зеленський на пресконференції зі Столтенбергом прокоментував надання касетних боєприпасів
AP Photo/Mindaugas Kulbis

Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом прокоментував надання Україні касетних боєприпасів. Він пояснив, що касетні боєприпаси, які США поставлять до України, будуть використовуватися "суто по військових цілях суто на тимчасово окупованих територіях України".

"Я знаю що це був виклик у Сполучених Штатах (дискусії щодо надання Україні касетних боєприпасів — ред.). І я знаю, що це виклик, і в Конгресі є люди, які не поділяють цієї підтримки щодо касетних снарядів. Я хочу щоб ми на це подивились з точки зору справедливості. Росія використовує постійно касетні снаряди на нашій території, воює виключно на нашій землі, вбиває наших людей, використовує кластерні снаряди постійно", — розповів Володимир Зеленський.

Зеленський додав, що касетні боєприпаси, які США поставлять до України, будуть використовуватися "суто по військових цілях суто на тимчасово окупованих територіях України".

"Це буде абсолютно контрольованим (процесом — ред.). Повинна бути справедливість. Дивіться, в цьому немає справедливості, що агресор окупував нас і дев'ять років на різних частинах наших територій вбиває наших людей. Як ми можемо захищатися? Ми захищаємось, не використовуючи відповідну зброю по території інших держав. Що стосується іншої допомоги, нам потрібна далекобійна зброя, цей дефіцит нікуди не дівся і я буду піднімати це питання", — сказав президент України.

Сполучені Штати 7 липня оголосили новий пакет військової допомоги Україні на 800 мільйонів доларів, що включає зокрема касетні боєприпаси.

Понад 120 країн приєдналися до конвенції, яка забороняє їх використання як негуманне та невибіркове, значною мірою через високий рівень несправностей, які засмічують ландшафт суббоєприпасами, що не вибухнули, що загрожує як дружнім військам, так і цивільним особам, часто протягом десятиліть після закінчення конфлікту. США, Україна та Росія, яка, як стверджується, широко використовувала їх в Україні, не є сторонами конвенції. Вісім із 31 члена НАТО, включаючи США, не ратифікували конвенцію.

Що відомо про касетні боєприпаси

Касетні боєприпаси, також відомі як касетні снаряди, є видом артилерійських або ракетних снарядів. Касетні боєприпаси використовуються для завдання значних пошкоджень живій силі, техніці або інфраструктурі противника.

Касетний боєприпас — це особливий вид снаряду з тонкими стінками. Основним елементом касетного боєприпасу є головна снарядна частина. Цю форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, протитанковими, протипіхотними або запальними мінами. Одна касетна бомба може містити мінімум десять мін та дрібних деталей до них, які перебувають у спеціальних стінках-перегородках. Таким чином у бомбі міститься велика кількість маленьких бомб, які після детонації в повітрі висипаються та розсипаються по всій зоні ураження.

Касетні боєприпаси можуть бути використані в різних збройних системах, таких як артилерія, міномети, реактивні системи залпового вогню, авіаційна техніка. Вони здатні забезпечити ефективний удар по противнику на великій відстані.

Водночас використання касетних боєприпасів у бойових діях може мати серйозні гуманітарні наслідки. Після завершення бойових дій залишки неспрацьованих касетних боєприпасів можуть залишатися в зоні бойових дій і становити загрозу для цивільного населення.

Міжнародне гуманітарне право містить обмеження щодо використання касетних боєприпасів, особливо у великих населених районах, де вони можуть завдати значну шкоду цивільному населенню.

Конвенція щодо заборони касетних боєприпасів набула чинності у 2010 році. Вона забороняє використання, виробництво і накопичення запасів касетних боєприпасів в 123 державах, які є її учасниками або підписантами. Сполучені Штати, Росія і Україна не підписали угоду.

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch попереджають, що застосування касетних боєприпасів несе більше ризиків для цивільного населення, аніж матиме ефект у боротьбі з російською агресією.

Водночас в Організації Об'єднаних Націй раніше повідомляли, що Росія неодноразово використовувала касетні боєприпаси у війні проти України. За даними ООН, внаслідок застосування касетних боєприпасів в Україні загинули 215 мирних жителів і ще 474 отримали поранення лише станом на серпень 2022 року.

На початок