США надають Україні касетні боєприпаси. Офіційно оголошено новий пакет допомоги

США надають Україні касетні боєприпаси. Офіційно оголошено новий пакет допомоги

Важливо
США надають Україні касетні боєприпаси
Білий дім, ілюстративне фото: Getty Images

Сполучені Штати сьогодні 7 липня оголосили новий пакет військової допомоги Україні на 800 мільйонів доларів, що включає зокрема касетні боєприпаси.

Про це під час брифінгу 7 липня заявив заступник міністра оборони США з політики Колін Каль.

"З цим оголошенням ми зможемо негайно забезпечити Україну сотнями тисяч додаткових артилерійських боєприпасів. Це рішення гарантує, що ми зможемо підтримувати нашу підтримку України, привівши нас до точки, коли ми щомісяця будемо виробляти достатню кількість артилерійських боєприпасів у всій коаліції", — сказав він.

Каль уточнив, що йдеться про боєприпаси DP ICM (Dual-purpose improved conventional munition). За словами представника Пентагону, порівняно з російськими касетними боєприпасами для снарядів DPICM, США забезпечать Україні надзвичайно низький рівень браку.

До цього радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван під час брифінгу наголосив, що Україна надала письмові гарантії США, що використовуватиме касетні боєприпаси обережно та мінімізовуватиме ризики для цивільних у разі їхнього постачання.

"Використання касетних боєприпасів Росією у цій війні є абсолютно неприйнятним. По-перше, вони використовують їх, щоб атакувати суверенну територію. По-друге, вони використовують їх для ударів по цивільним цілям, а не тільки військовим. Є велика різниця щодо касетних боєприпасів, які використовує Росія та тих, що ми могли б надати Україні", — зазначив він.

Салліван уточнив, що касетні боєприпаси, які можуть Україні США, мають нижчий рівень нерозірваності, ніж ті, що використовує РФ: не вище, ніж 2,5%.

"Ми надамо наші найсучасніші DPI CPM із показниками несправності, які, за оцінками, становлять менш як 2,35%", — підтвердив під час брифінгу Каль.

Що ще увійшло до нового пакету допомоги

Окрім касетних боєприпасів, Сполучені Штати додатково нададуть Україні:

  • 32 БМП "Bradley" та 32 бронетранспортери "Stryker";
  • 31 155-мм гаубицю;
  • додаткові боєприпаси для ЗРК "Patriot" та "HIMARS";
  • ракети ППО AIM-7;
  • зенітні комплекси Stinger, Javelin;
  • 105-мм й 155-мм артилерійські снаряди,
  • ракети трубного пуску, безпілотні літальні системи Penguin та підривні боєприпаси;
  • обладнання для розмінування, запчастини, стрілецьку зброю й 28 мільйонів набоїв до неї;
  • 27 тактичних автомобілів для підйому техніки та 10 для буксирування техніки.

Що було відомо про надання Україні касетних боєприпасів

Раніше видання The New York Times з посиланням на американського високопосадовця адміністрації Байдена повідомило, що США мають наміри оголосити новий пакет озброєнь для України. Він може включати і касетні боєприпаси.

Міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок у п'ятницю, 7 липня, після повідомлень, що Вашингтон планує надати Києву цю зброю, заявила, що Німеччина не схвалює відправку касетних боєприпасів в Україну.

Наприкінці червня американські законодавці з Гельсінської групи просили президента Байдена передати Україні касетні боєприпаси, розроблені у США і не використані за часів холодної війни.

Понад 120 країн приєдналися до конвенції, яка забороняє їх використання як негуманне та невибіркове, значною мірою через високий рівень несправностей, які засмічують ландшафт суббоєприпасами, що не вибухнули, що загрожує як дружнім військам, так і цивільним особам, часто протягом десятиліть після закінчення конфлікту. США, Україна та Росія, яка, як стверджується, широко використовувала їх в Україні, не є сторонами конвенції. Вісім із 31 члена НАТО, включаючи США, не ратифікували конвенцію.

Що відомо про касетні боєприпаси

Касетні боєприпаси, також відомі як касетні снаряди, є видом артилерійських або ракетних снарядів. Касетні боєприпаси використовуються для завдання значних пошкоджень живій силі, техніці або інфраструктурі противника.

Касетний боєприпас — це особливий вид снаряду з тонкими стінками. Основним елементом касетного боєприпасу є головна снарядна частина. Цю форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, протитанковими, протипіхотними або запальними мінами. Одна касетна бомба може містити мінімум десять мін та дрібних деталей до них, які перебувають у спеціальних стінках-перегородках. Таким чином у бомбі міститься велика кількість маленьких бомб, які після детонації в повітрі висипаються та розсипаються по всій зоні ураження.

Касетні боєприпаси можуть бути використані в різних збройних системах, таких як артилерія, міномети, реактивні системи залпового вогню, авіаційна техніка. Вони здатні забезпечити ефективний удар по противнику на великій відстані.

Водночас використання касетних боєприпасів у бойових діях може мати серйозні гуманітарні наслідки. Після завершення бойових дій залишки неспрацьованих касетних боєприпасів можуть залишатися в зоні бойових дій і становити загрозу для цивільного населення.

Міжнародне гуманітарне право містить обмеження щодо використання касетних боєприпасів, особливо у великих населених районах, де вони можуть завдати значну шкоду цивільному населенню.

Конвенція щодо заборони касетних боєприпасів набула чинності у 2010 році. Вона забороняє використання, виробництво і накопичення запасів касетних боєприпасів в 123 державах, які є її учасниками або підписантами. Сполучені Штати, Росія і Україна не підписали угоду.

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch попереджають, що застосування касетних боєприпасів несе більше ризиків для цивільного населення, аніж матиме ефект у боротьбі з російською агресією.

Водночас в Організації Об'єднаних Націй раніше повідомляли, що Росія неодноразово використовувала касетні боєприпаси у війні проти України. За даними ООН, внаслідок застосування касетних боєприпасів в Україні загинули 215 мирних жителів і ще 474 отримали поранення лише станом на серпень 2022 року.

На початок