За ініціативи турецької сторони 9 липня відбулася телефонна розмова міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова з очільником МЗС Туреччини Хаканом Фіданом щодо останніх подій у рамках "зернової угоди".
Про це повідомляє пресслужба МЗС РФ, а також TRT Harber.
Сторони обмінялися думками щодо регіонального порядку денного з оглядом на останні події навколо України, включаючи ситуацію з поверненням командирів полку "Азов" зі Стамбула до Києва.
"Увага Анкари була звернена на деструктивність курсу на продовження постачання військової техніки Києву. Відповідні кроки, як було наголошено, можуть призвести лише до негативних наслідків", — йдеться у повідомленні російського МЗС.
Також міністри обговорили перспективи подальшої взаємодії з питань, що стосуються забезпечення глобальної продовольчої безпеки "в умовах нездатності західних держав зробити кроки, необхідні для реалізації відомої пакетної ініціативи генсека ООН Антоніу Гуттереша".
8 липня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським заявив влада країни веде роботу щодо продовження Чорноморської зернової ініціативи та докладає всіх зусиль, щоб збільшити термін її дії на два роки.
Що відомо про "зернову угоду"
22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.
29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.
2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".
17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.
19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.
26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".
Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"
У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".
Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.
У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.
У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".
13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.
4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.