Світ достатньо великий для процвітання як Сполучених Штатів, так і Китаю. Про це заявила в неділю, 9 липня, міністерка фінансів США Джанет Єллен, завершуючи свій візит до Пекіна, спрямований на стабілізацію відносин між двома найбільшими економіками світу, передає CNN.
Єллен сказала, що вона провела "прямі, предметні і продуктивні" переговори з новим економічним керівництвом Китаю, в тому числі з прем'єр-міністром Лі Цяном і новопризначеним головою центрального банку Китаю від Комуністичної партії Пан Гуншенгом.
"Жоден візит не вирішить наші проблеми за одну ніч. Але я очікую, що ця поїздка допоможе побудувати стійкий і продуктивний канал комунікації", — сказала Єллен на пресконференції в Пекіні.
Вона додала, що її двосторонні зустрічі, які загалом тривали близько 10 годин протягом двох днів, стали кроком вперед у зусиллях “поставити американо-китайські відносини на міцніший фундамент".
“Поїздка Єллен стала другим візитом представника уряду США до китайської столиці за останні кілька тижнів, коли Вашингтон намагається повернути відносини з Пекіном у правильне русло після місяців загострення напруженості. В останні місяці, наполягаючи на відновленні дипломатичних переговорів на високому рівні, США запровадили санкції проти китайських компаній, успішно підштовхнули союзників у Японії та Нідерландах до обмеження продажу передових напівпровідників до Китаю та згуртували інші розвинені країни для протидії "економічному примусу" з боку Пекіна”, — відзначає CNN.
Але Єллен повторила, що Сполучені Штати не прагнуть відокремитися від Китаю, що, за її словами, було б "катастрофічним для обох країн і дестабілізуючим для світу" і "практично неможливо здійснити".
"Існує важлива відмінність між роз'єднанням, з одного боку, і, з іншого боку, диверсифікацією критично важливих ланцюгів поставок або цілеспрямованими заходами з національної безпеки", — сказала вона.
Міністерка також сказала, що Сполучені Штати продовжуватимуть вживати "цілеспрямованих заходів" для захисту власних інтересів національної безпеки та інтересів своїх союзників. Водночас вони гарантуватимуть, що ці заходи будуть "прозорими, вузькоспеціалізованими та спрямованими на досягнення чітких цілей", додала американська посадовиця.
Після зустрічі Єллен з віце-прем'єром Китаю Хе Ліфеном у суботу, 8 липня, з'явилося повідомлення офіційного інформаційного агентства Сіньхуа про те, що китайська сторона не погоджується з таким підходом, додає CNN.
"Китай вважає, що узагальнення національної безпеки не сприяє нормальним економічним і торговельним обмінам. Китайська сторона висловила занепокоєння з приводу санкцій і обмежувальних заходів США проти Китаю", — йдеться в повідомленні.
6 липня міністерка фінансів США Джанет Єллен прибула до столиці Китаю із чотириденним візитом.
Візити Держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністерки фінансів США Джанет Єллен вважаються критично важливими для покращення зв'язку з КНР після того, як американські військові збили китайську розвідувальну повітряну кулю над Сполученими Штатами, а також напередодні можливої зустрічі президента Джо Байдена та Сі Цзіньпіна на зустрічі Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско, відзначає Reuters.
Китай і війна Росії проти України
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.
Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.
У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.
5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.