"Цілком можливе позитивне рішення на саміті наступного тижня" — Столтенберг про Швецію в НАТО

"Цілком можливе позитивне рішення на саміті наступного тижня" — Столтенберг про Швецію в НАТО

Зустріч Столтенберга і високопосадовців з Фінляндії, Туреччини і Швеції
. Зустріч Столтенберга і високопосадовців з Фінляндії, Туреччини і Швеції, присвяченої членству Швеції в НАТО. Фото: сайт НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у четвер, 6 липня заявив, що позитивне рішення щодо членства Швеції в НАТО цілком можливе на Вільнюському саміті Альянсу наступного тижня. Про це Генсек НАТО сказав за підсумками зустрічі високопосадовців з Фінляндії, Туреччини і Швеції, присвяченої членству Швеції в НАТО.

“Цілком можливе позитивне рішення на саміті наступного тижня. І ми всі згодні з тим, що завершення ратифікації щодо членства Швеції чи вступу до НАТО має відбутися якнайшвидше”, — зазначив Столтенберг.

Він нагадав, що у квітні Фінляндію прийняли в сім’ю НАТО. Це змінило правила спільної безпеки. І тепер, за словами Столтенберга, настав час для Швеції приєднатися до Альянсу.

“Швеція виконала зобов’язання, взяті на себе згідно з тристороннім меморандумом. Швеція внесла зміни до своєї конституції та запровадила нове антитерористичне законодавство, зняла також обмеження на експорт до Туреччини та активізувала співпрацю у боротьбі з тероризмом, зокрема проти Робітничої партії Курдистану”, — сказав Столтенберг.

Він додав, що на зустрічі всі погодилися, що досягли значного прогресу.

“Ми всі погодилися, що повноправне членство Швеції відповідає інтересам безпеки всіх союзників, і ми всі хочемо завершити цей процес якнайшвидше”, — заявив Генсек НАТО.

Також Генсек сказав, що демонстрації проти Туреччини і проти НАТО в Швеції спрямовані на блокування членства Швеції, підрив антитерористичної співпраці і послаблення НАТО.

“Тому ми повинні ясно дивитися правді в очі. Єдині, хто виграє від цих провокацій, — це ті, хто хоче розділити НАТО. І подальша затримка членства Швеції в Альянсі буде вітатися Робітничою партією Курдистану і президентом РФ Путіним”, — сказав Столтенберг.
"Сьогодні ми підтвердили, що членство Швеції в НАТО в межах досяжності", — підсумував Генеральний секретар.

Він зазначив, що наступним кроком у цьому процесі стане його зустріч у Вільнюсі 10 липня з президентом Туреччини Ердоганом і прем'єр-міністром Швеції Крістерссоном.

"Що можливо і над чим ми всі працюємо, так це позитивне рішення на саміті, де Туреччина чітко дає зрозуміти, що вона готова ратифікувати", — пояснив Столтенберг.

Він додав, що ще є над чим працювати, і над цим працюють.

"Сьогодні у нас була зустріч. Ми працюємо над цим протягом тижня, а потім у понеділок я зустрінуся з прем’єр-міністром і президентом. Але, звичайно, ратифікація в турецькому парламенті відбудеться не раніше понеділка. Але ми можемо приймати важливі політичні рішення. Щоб це сталося, ми будемо наполегливо працювати з цього моменту до понеділка", `— сказав Генсек.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

На початок