Британія та Польща підтримали спрощену процедуру вступу України до НАТО

Британія та Польща підтримали спрощену процедуру вступу України до НАТО

Британія та Польща підтримали спрощену процедуру вступу України до НАТО
Військовослужбовці готуються підняти прапор Фінляндії під час церемонії підняття прапора у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 4 квітня 2023 р. Фото: Associated Press

Міністри закордонних справ Великої Британії та Польщі заявили, що підтримують спрощену процедуру вступу України в Північноатлантичний альянс, як це було зроблено раніше для Швеції та Фінляндії.

Як повідомляє Голос Америки, зокрема, міністри зазначили, що українська армія вже має озброєння, передане країнами НАТО.

"Позиція Польщі тут дуже чітка. Ми хочемо максимально наблизити Україну до Альянсу в інституційному вимірі. Адаптувати військово-політичні структури України до тих, які є стандартними в Альянсі", — сказав міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау після переговорів зі своїм британським колегою Джеймсом Клеверлі.

Водночас той додав, що українські військові отримали суттєвий досвід використання стандартного обладнання, доктрини і тактики Північноатлантичного альянсу, що має пришвидшити вступ до НАТО.

"Я думаю, що ми повинні поміркувати над цим, коли ми обговорюємо, який процес буде доречним для України. Але я думаю, що ми зобов’язані визнати, наскільки покращилася їхня військова спроможність за останні 18 місяців", — сказав Клеверлі.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок