Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

30 липня у світі відзначають Міжнародний день дружби, встановлений резолюцією Генеральної асамблеї ООН у 2011 році. У важкі та непередбачувані часи вкрай важливо відчувати підтримку близьких – і відповідати їм взаємністю. Суспільне розповідає, як перестати боятися виявляти симпатію до інших людей та прокачати навички дружби.

З віком люди втрачають друзів або починають відчувати проблеми з тим, щоб знайти нових. Це змушує їх знецінювати дружбу: мовляв, у сучасному світі їй надають занадто велике значення. Але приказка "Людина людині вовк" – це застаріле уявлення про те, як треба комунікувати одне з одним. До щасливого життя така моральна установка точно не приведе, але змусить постійно озиратися в пошуках потенційних ворогів.

Дослідження стверджують, що дружба допомагає зберегти фізичне й розумове здоров'я, підтримувати нормальний артеріальний тиск, зменшує ризик розвитку деменції, зміцнює імунітет. Емоційна близькість з однолітками допомагає набути впевненості у собі та знижує ризик розвитку депресії, тоді як самотність, навпаки, призводить до захворювань серцево-судинної системи, раннього розвитку хвороби Альцгеймера, неврозів і безсоння.

Такий взаємозв'язок фізичного й емоційного стану з дружбою підтверджує, що люди – соціальні істоти, яким заборонена тривала самотність та соціальна ізоляція. Але для позитивного розвитку відносин між людьми необхідно проявляти чесність і відкритість, що іноді суперечить нашим переконанням про жорстокий світ, в якому нікому до вас немає діла. Інші бояться ризикувати, докладати зусиль до зміцнення дружби, тому акцентують увагу на недоліках, незручних моментах або минулому травматичному досвіді.

Читайте також: "Замість родини та релігії. Як робота замінила нам життя і що з цим робити"
Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

Щоб зміцнити дружбу та завести нові знайомства, необхідно, перш за все, стати людиною, з якою б інші захотіли спілкуватись, і чесно визнавати власні недоліки. Ми підготували кілька загальних порад, які, сподіваємося, допоможуть налагодити спілкування з близькими і стати для них кращим другом.

Навчіться виявляти емпатію

Деякі читачі могли помітити, що слово "емпатія" як явище закріпилося майже в усіх поп-психологічних текстах про самовдосконалення. Утім, розуміння цього фундаменту для спілкування з іншими закладали в нашу свідомість ще у дитинстві. Пам'ятаєте фразу "Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе"? Це золоте правило моралі, закарбоване в релігійних і філософських вченнях Сходу та Заходу.

Емпатію, або співчуття, неможливо підробити, а її дефіцит зазвичай свідчить про наявність внутрішніх невирішених проблем: страху критики, боязні негативної оцінки від оточуючих та інших соціальних стресів. Впоратися з цим допоможе банальний, але такий важливий особистісний саморозвиток – поговорімо про нього докладніше в наступних пунктах.

Але якщо ви хочете, щоб люди насолоджувалися вашим товариством, то повинні навчитися бути уважними. Замислюйтесь про почуття інших і порівнюйте їх зі своїми – це чудовий спосіб розширити власний внутрішній горизонт. Тоді ви відчуєте, що багато важливих компонентів здорової дружби природним чином з'являються після того, як ви опанували навичку емпатії.

Читайте також: "Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя"
Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

Знайте, хто ви є

Самосвідомість – один із найважливіших етапів становлення особистості. Це усвідомлення людиною своєї взаємодії з об'єктивним світом і власною психікою, яке необхідне для розуміння власних потреб, думок, почуттів, мотивів, інстинктів і переживань. В умілих руках самосвідомість є корисним інструментом у всіх людських взаємодіях.

По-перше, вміння аналізувати свої думки та поведінку допоможе навчитися розуміти (і приймати) думки та поведінку інших людей. Коли людина занурюється у власний внутрішній світ, позбавлений поділу на чорне і біле, то вчиться поважати думку, відмінну від своєї.

По-друге, розуміння себе призводить до не менш важливого етапу прийняття відповідальності за всі свої дії, зокрема невдачі. Самосвідомість вимагає більшого, ніж просто готовності аналізувати свої вчинки. Ви повинні бути готові без образ прийняти те, що побачите, щоб після працювати над його покращенням. Ті, хто змирилися зі своїми сильними та слабкими сторонами, стають надійнішими друзями. Коли інші побачать, що ви з готовністю берете відповідальність за все, що робите неправильно – вони захочуть проводити з вами набагато більше часу.

Будьте самі собою

Наступний важливий крок після знайомства з собою (самосвідомості) – це бути самим собою. У багатьох людей з молодих років розвивається звичка міняти поведінку, щоб "вписатися" в нову компанію, домогтися визнання інших. Але найкраща, сильна та міцна дружба ґрунтується на чесності.

Читайте також: "Чому ми потерпаємо від низької самооцінки і як її підвищити"
Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

Багато людей не спромагаються показати світові справжніх себе, бо бояться осуду або відторгнення. Але якщо ви не боїтеся бути собою – разом з усіма недоліками та перевагами – то до цієї чесності почнуть притягатися й інші. Всі ми боремося з невдачами, самотністю і страхом, але правда полягає у тому, що така боротьба надихає людей.

Не судіть і не судимі будете

Після опановування емпатією та самосвідомістю настає момент, коли ви припиняєте настільки критично ставитися до чужих недоліків. Усі ми люди, всі перебуваємо у постійному процесі боротьби зі своїми демонами і хочемо бути краще, ніж здаємося, втім, або йдемо до цього своїм шляхом, або заблукали та потребуємо підтримки. Відсутність засудження – це важливий компонент для міцної дружби.

Усередині кожного з нас зберігається невичерпний запас терпіння, який допомагає пробачити не тільки себе, а й інших людей. Вирішивши, що людина через свої помилки не гідна дружби, ми заперечуємо наявність у неї потенціалу для зростання та відмовляємо у можливості вчитися на своїх помилках.

Будьте цікавими

З віком заводити друзів стає складніше, ніж в юності, просто тому, що людина рідко виходить за рамки "дім – робота". Щоб цього не сталося, пам'ятайте, що вільний час можна проводити не тільки за комп'ютером і з сім'єю. Шукайте собі додаткові заняття: ходіть на різні курси та тренінги, приділяйте увагу особистісному зростанню. Це допоможе не лише заводити нових друзів, а й підтримувати старі контакти. Чим активнішим та насиченішим є ваше життя, тим цікавіше з вами спілкуватися, і друзі це оцінять.

Читайте також: "Пасивна агресія. Що це таке і що потрібно про неї знати"
Як стати кращим другом і людиною: 7 порад для саморозвитку

Не замикайтеся в собі

Буває, що друзі дійсно зраджують і ми з ними розлучаємося. Або ми втрачаємо їх з якихось інших причин, а тоді вже не заводимо нових, бо лінь – або здається, ніби впораємось і так. Не варто плекати свою самотність. Рано чи пізно ви зрозумієте, що зробили помилку, вибравши подібний шлях, але змінити щось буде вже пізно.

Не покладайте великих надій

Наші завищені нереалістичні очікування, засновані на особистих уявленнях про характер інших людей, часто є найпоширенішою причиною проблем у відносинах з друзями. Якщо ви очікуєте від близьких того, що не можете або не хочете зробити для себе, то активно сприяєте дисбалансу у відносинах. Ви налаштовуєте себе на розчарування, а близьких – на невдачі в чомусь, про що вони навіть не знали та з чим не погоджувалися.

Ми можемо контролювати власний особистісний ріст, поведінку, брати відповідальність за свої дії або слова, але не варто чекати на таке саме завзяття від інших. Ліпше допоможіть друзям стати краще, але не засуджуйте, якщо у них не виходить з першого разу. У цьому і полягають рівність, повага та довіра.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди