"Дружини полонених Тошківки". Жінки створили організацію для повернення рідних з полону

"Дружини полонених Тошківки". Жінки створили організацію для повернення рідних з полону

Як рідні шукають військовополонених
Фото: Суспільне Донбас

Понад рік дружини оборонців Тошківки чекають на чоловіків з полону. Жінки полонених створили громадську організацію "Дружини полонених Тошківки" та разом з іншими рідними об'єдналися у поушуку військовополонених. Як дізнаються інформацію про чоловіків, які у полоні, як відтворюють події та куди звертаються — засновниці організації розказали Суспільному Донбас.

Анастасія Федоренко дружина військовослужбовця, який боронив Луганщину з початку повномасштабного вторгнення у складі 57-ої бригади 34-го батальйону. На початку червня 2022 року чоловік, каже Анастасія, перебував у Тошківці.

"10 червня о 6-й ранку я розмовляла зі своїм чоловіком ще телефоном, я чула слова: "Живий, чекаю, я перетелефоную", — і вже 10 червня я дізналася від побратимів, що мій чоловік не вийшов з поля бою, він потрапив у полон", — розповіла Анастасія.

Жінка каже, одразу після зникнення чоловіка розпочала пошуки, пізніше дізналась, що він у полоні росіян.

"Не було ніякої карти подій, куди звертатися, що робити. Ми спочатку біжимо у військову частину, військкомат дізнаємося якусь інформацію, збираємо все по крупицях починаємо переглядати Telegram-чати, шукати спільні родини, в кого побратими зникли з даної території", — розповіла жінка.

Полон військовополонені Тошківка дружини жінки Київ
Дружина військовополоненого Анастасія Федоренко. Фото: Суспільне Донбас

Чоловік Лілії Лук'янюк теж понад рік в полоні, захищати Луганщину він поїхав після оборони Київщини.

"16 червня він мені написав повідомлення зранку: "нас везуть під Лисичанськ". І 19 червня мені подзвонили побратими та сказали, що він не вийшов з оточення, там було оточення, утворився котел, і 10 осіб не вийшло з оточення", — згадує дружина військовополоненого.

Щоб пришвидшити обмін полонених рік тому ці жінки разом з іншими родинами полонених створили організацію "Дружини полонених в Тошківці". Звернулися до Міжнародного комітету Червоного хреста, до Координаційного штабу, до Національного інформаційного бюро. Беруть участь у мирних акціях.

"Дійсно велика проблема і не тільки у нас, а всіх полонених — це непідтвердження полонених. Ми знаємо, де вони — в полоні. Але Росія їх не підтверджує, це складна проблема для всіх полонених України. Ми нашою громадською організацією "Дружини полонених у Тошківці" почали збирати з кожної родини їх історію, і вже їх комунікувати. Робити хронологію подій: де були хлопці, скільки їх було, де хто зник, де що трапилося. Якщо хтось знаходиться у полоні, то ми вже маємо надію, що ця група людей знаходиться у полоні", — розповіла Лілія Лук'янюк.

Полон військовополонені Тошківка дружини жінки Київ
Дружина військовополоненого Лілія Лук'янюк. Фото: Суспільне Донбас

У грудні минулого року "Дружини полонених у Тошківці" були на аудієнції у Папи Римського Франциска у Ватикані. Йому передали рушник та списки полонених, щоб і він за можливості посприяв хоча б підтвердженню — що їхні рідні у полоні.

"Ми відвідали 44 сесію Ради Європи, де я виступала, розповідала про проблеми військовополонених, про наші родини", — каже дружина військовополоненого.

Лілія Лук'янюк каже: організація не припинить діяльність, поки їх рідні не повернуться додому.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок