Україна проінформувала партнерів про загрозу теракту на ЗАЕС — Зеленський

Україна проінформувала партнерів про загрозу теракту на ЗАЕС — Зеленський

Україна проінформувала партнерів про загрозу теракту на ЗАЕС — Зеленський
Президент Володимир Зеленський. Фото: пресслужба президента

Україна організувала брифінг для партнерів, під час якого попередила їх про загрозу теракту, який може скоїти Росія на Запорізькій атомній електростанції.

Про це 22 червня під час традиційного вечірнього відеозвернення заявив президент Володимир Зеленський.

"Провели брифінг для країн-партнерів щодо ситуації на Запорізькій атомній станції. Були представники країн "Великої сімки", "Великої двадцятки", представники міжнародних організацій. Тут, в Офісі. Від ГУР, від команди Офісу, від наших дипломатів надана наявна інформація", — розповів він.

Президент підкреслив, що світ повинен знати про загрозу з боку Росії.

"Кожен, хто знає, має діяти. Звичайно, після російського теракту на Каховській ГЕС та свідомих ударів терористів по інших дамбах та енергетичних обʼєктах уже давно ні в кого у світі не має бути якихось ілюзій щодо Росії. Саме Росія зараз є глобальним центром цинізму, і звідти може надійти будь-який наказ на будь-яке зло, яке вони розраховують замаскувати під ту чи іншу катастрофу", — зауважив гарант.

За його словами, країни світу можуть докласти зусиль та запобігти новій катастрофі.

"Світ має достатню силу, щоб запобігти будь-яким радіаційним інцидентам і тим більше – радіаційній катастрофі. Всі розуміють, що розвідки різних країн можуть давати відповідні сигнали, можуть тиснути. Це потрібно", — заявив Зеленський.

Він пообіцяв й надалі інформувати про загрози партнерів та країни, які дотримуються нейтральної позиції.

"Буде надана інформація й тим країнам, які удають певну нейтральність навіть зараз. Очевидно, що радіація не питає, хто нейтральний, і може досягти будь-кого у світі. Відповідно, будь-хто у світі зараз може допомогти, і що робити — цілком відомо", — зазначив глава держави.

Президент наголосив на необхідності повної деокупації Запорізької атомної станції.

"І будь-хто, хто заплющив очі на окупацію Росією такого обʼєкта, на мінування Росією території та споруд атомної станції, фактично сприяє не одному лише цьому російському злу, а терору загалом", — заявив гарант.

Він додав, що доручив міністру внутрішніх справ України Ігорю Клименку провести всі необхідні заходи та розʼяснювальну роботу з українцями щодо всіх наявних ризиків, пов’язаних із ЗАЕС.

"Проговорили сьогодні з розвідкою, СБУ та МВС відповідні безпекові питання — і те, що стосується Запорізької станції, і те, що стосується наслідків російського теракту на Каховській ГЕС. Робимо все, щоб підключити якнайбільше сил і засобів до тиску та впливу на державу-терориста", — зауважив Володимир Зеленський.

Також окрему доповідь провів міністр внутрішніх справ щодо підтримки людей і життя на Херсонщині та в інших районах півдня України, які постраждали від знищення Каховського водосховища, додав гарант.

"Звичайно, маємо інформацію і щодо того, що відбувається на окупованій частині Херсонщини. Для цього навіть слова "катастрофа" замало. Російське зло сформувало там спеціальні групи, щоб прибрати й, очевидно, сховати тіла загиблих людей. І це не вперше Росія робить — намагається знищити докази та сліди своїх злочинів на окупованій території. Так вони робили й у Маріуполі, і в інших місцях. Але це така правда, яку не сховати. І я дякую всім, хто допомагає нашій розвідці, нашим спецслужбам здобувати потрібну інформацію", — підсумував президент.

Провів і нараду щодо духовної незалежності України – ми продовжуємо відповідну роботу, і будуть нові наші кроки. Очевидно, що не може бути справді духовних звʼязків із державою-терористом і тими, хто виправдовує вбивство, вбивствоукраїнців і покриває зло. Кожен день і кожна ніч російського терору це доводять. І ми дійдемо до того моменту, коли всі залежності від Росії, якими хтось десь намагається маніпулювати, будуть знищені.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС та ситуацію на ЗАЕС

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Раніше в "Енергоатомі" повідомляли, що рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС є стабільним, і попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається контрольованою.

До цього президент "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін пояснював, що "холодний зупин" — це коли блоки не працюють взагалі, тому що знаходяться у "холодному стані".

13 червня Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що стурбований тим, що бойові дії відбуваються поблизу Запорізької атомної станції.

15 червня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі відвідав ЗАЕС. Він розповів про ситуацію на ставку-охолоджувачі ЗАЕС після підриву Каховської ГЕС.

На початок