Падіння Ганса Юргена Айзенка. Міфи про IQ-тести та позитивний настрій курців

Падіння Ганса Юргена Айзенка. Міфи про IQ-тести та позитивний настрій курців

Падіння Ганса Юргена Айзенка. Міфи про IQ-тести та позитивний настрій курців

В середині липня на сайті Science опублікували статтю з критикою праць одного з найвідоміших європейських психологів – Ганса Юргена Айзенка, творця факторної теорії особистості й тесту IQ. Науковці поставили під сумнів його твердження про те, що "всі хвороби від нервів" і "позитивний настрій сприяє подальшому одужанню". Пояснюємо, чим завинив німецько-британський психолог, чи можна визначити розум людини за результатами тесту і чи дійсно негативний настрій впливає на розвиток раку більше, ніж куріння цигарок.

Ентоні Пелозі проти Айзенка

Науковці вже давно почали піддавати критиці ймовірність застосування IQ-тесту для вимірювання людських здібностей. Комісія з розслідування в Королівському коледжі Лондона (KLC), де Айзенк був професором з 1955 по 1983 рік, визнала висновки його наукових робіт "недостатньо науково строгими", а проректор KLC Роберт Лехлер звернувся до редакторів 11 журналів, де вони були опубліковані, та порадив відкликати їх. Під великим сумнівом також опинилися результати дослідження, в якому стверджується, що особистість відіграє більш значущу роль у ризиках людини померти від раку або серцевих захворювань, ніж куріння.

На початку 1990-х років психолог-консультант Ентоні Пелозі опублікував дві великі критичні статті про роботи Айзенка. На його думку, дані в дослідженнях були сумнівними, а результати настільки дивовижними, що в них просто хочеться вірити.

Читайте також: "Тютюн і рак: історія багаторічної війни"
Падіння Ганса Юргена Айзенка. Міфи про IQ-тести та позитивний настрій курців

Ганс Юрген Айзенк (1916-1997)

Пелозі був не єдиним, хто підозрював Айзенка у маніпуляції даними. Голландський медичний психолог Хенк ван дер Плоег повідомив, що дати та причини смерті піддослідних в різних версіях дослідження відрізняються, що дозволяє припустити, що вони були змінені навмисно. Фахівець зі статистики Германн Феттер дійшов висновку, що дані "були отримані штучно". Як фінальний штрих – з оприлюднених документів у ході судових розглядів проти тютюнових кампаній в США стало відомо, що вони профінансували дослідження Айзенка.

Критика Пелозі, як і деяких інших учених, хоча й широко обговорювалися серед вченої спільноти, але так ні до чого не привели. Зайнятий клінічною практикою, дослідженнями та молодою сім'єю, Пелозі не знайшов можливості повернутися до розслідування, а ніхто інший, за його словами, "естафету не прийняв".

У 2016 році Пелосі запросили написати критичний матеріал для спеціального випуску журналу "Айзенк", присвячений сторіччю з дня народження психолога. Журнал визнав текст "провокаційним" і відмовився публікувати. У лютому 2019 року текст взяли до журналу "Психологія здоров'я", а редактор видання Девід Маркс у супровідній статті підтримав заклик Пелосі до проведення ретельного розслідування.

Курці з позитивним світоглядом

У спільному дослідженні Айзенк і югославський лікар Госсарт-Матічек стверджували, що люди з пасивною реакцією на зовнішні джерела стресу "більш схильні до онкологічних захворювань" і вмирають у 121 раз частіше тих, у кого цієї схильності немає. Хворі зі "схильністю до серцевих захворювань" – це люди, які не вміють залишати невдачі та образи в минулому, через що стають дедалі агресивнішими та вмирають у 27 разів частіше. Здоровими виявилися люди з позитивним світоглядом.

Далі вони розробили "ліки" від раку – поведінкову терапію у вигляді листівки з інструкцією, як взяти своє життя під контроль. У ній містилися різні поради, наприклад: "Ваша мета – створити умови для щасливого та задоволеного життя". І, о диво, за 13 років із 600 осіб, яким прописали "бібліотерапію", з різних причин померли тільки 32%. Група без листівок виявилася менш везучою – на 600 осіб смертність склала 82%.

Читайте також: "Позитивність: 9 порад для зміни вашого негативного мислення"
Падіння Ганса Юргена Айзенка. Міфи про IQ-тести та позитивний настрій курців

Інші дослідження, які вивчали зв'язок між особистісними якостями, стресом і станом здоров'я, показали, що наявність різних факторів підвищують ризик смерті не більше, ніж у два рази. Більш масштабне дослідження 2004 року взагалі не підтвердило наявності взаємозв'язку між типом особистості та смертністю, про які повідомлялося в роботі Айзенка (за винятком скромного зв'язку між серцево-судинними захворюваннями та особливостями характеру).

У травні 2019 року комісія з розслідування погодилася з думкою критиків і заявила, що "висновки у дослідженнях Айзенка про особу та здоров'я несумісні з нормами сучасної клінічної науки". 25 робіт відомого психолога були визнані "небезпечними".

Девід Маркс і Пелозі наполягають, що розслідування KLC було недостатньо ретельним, тому що було зосереджено тільки на роботах Айзенка у співавторстві з Гроссарт-Матічеком. Історик Рід Б'юкенен, який опублікував біографію Айзенка у 2010 році, виявив ще 87 публікацій, які, на його думку, повинні бути відкликані.

Одна з причин, чому Пелосі наполягає на ретельному розслідуванні, в тому, що роботи Айзенка досі впливають на людей по всьому світу. Його дослідження використовують як наукову базу для інших робіт. За даними Google Scholar, з 2008 року метааналіз зв'язку між стресом і раком цитували понад 700 разів, з них 50 – у 2020 році.

Єдина сутність IQ-тесту

Сумніви щодо незаперечності тесту на визначення інтелекту теж з'явилися наприкінці минулого століття. Дослідники помітили парадоксальні суперечності: ті, хто лускав задачки з тесту як горіхи, по життю не були інтелектуалами. І навпаки: той, хто й двох завдань не подужав – виявляв чудеса кмітливості у найрізноманітніших обставинах.

Найвідоміші приклади – Джордж Буш-молодший (120 балів) і Мадонна (140 балів). Прикладів точних попадань набагато менше – це мільярдер Білл Гейтс (160 балів) і боксер Мухаммед Алі (78 балів).

Читайте також: "Вплив хронічного стресу на здоров'я людини"
Падіння Ганса Юргена Айзенка. Міфи про IQ-тести та позитивний настрій курців

Сьогодні некоректність тестів підтверджена науковими доказами. В Університеті Західного Онтаріо в Канаді та у Лондонському Музеї науки провели експеримент за участю понад 100 тисяч добровольців. На спеціальному сайті кожен охочий міг пройти серію з 12 тестів для вимірювання різних аспектів пізнавальних здібностей, таких як пам'ять, увага та планування. Одночасно з цим 16 добровольців виконували ті ж тести, перебуваючи в томографі, а вчені спостерігали за рівнем активності в зонах їхнього мозку. Результати показали, що при вирішенні різних завдань активізуються не одна, а різні ділянки мозку.

"Виходить, що людський інтелект є не єдиною сутністю, а формується з безлічі компонентів, – пояснює керівник дослідження професор Адріан Оуен. – Показники інтелекту залежать, у першу чергу, від короткочасної пам'яті, здатності логічно міркувати та словесної спритності. І ще десятка інших функцій".

У підсумку значна частина робіт скандальновідомого психолога нині відкликана або перебуває під підозрою. Але, на жаль, доки ця інформація не вкоренилася у масовій свідомості, люди продовжать хвалитися рівнем свого IQ, а курці затягуватимуться сигаретою з посмішкою на обличчі, припускаючи, що життєрадісний настрій убереже їх від раку та захворювань серця.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди