У Повітряних силах не підтвердили заяву Столтенберга про початок навчання українських пілотів на F-16

У Повітряних силах не підтвердили заяву Столтенберга про початок навчання українських пілотів на F-16

Винищувач F-16 під час військових навчань НАТО у Польщі
. Винищувач F-16 під час військових навчань НАТО у Польщі, 12 жовтня 2022 року, ілюстративне фото: Getty Images

Українські пілоти ще не почали проходити навчання на винищувачах F-16, попри заяву генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга.

Про це на брифінгу сказав речник командування Повітряних сил України Юрій Ігнат.

"Я чесно кажучи, не знаю, що мав на увазі (Столтенберг — ред.). Можливо, це десь у заяві є труднощі перекладу. Тому що беруться заяви різних керівників і виривається з контексту. Ми вже не раз говорили, що це процес непростий і він розтягнутий", — сказав Юрій Ігнат.

Речник Повітряних сил наголосив, що командування України хоче, щоб пілоти вже зібралися, поїхали на навчання та повернулися якнайшвидше. Але поки що в цьому питанні є лише стан готовності.

"Просто всі дуже цього хочуть, тому постійно оновлюють інформацію, що пілоти нібито "ось-ось поїхали й скоро приїдуть". Чекатимемо, щоб поїхали скоріше", — сказав Ігнат.

Напередодні, під час зустрічі міністрів оборони країн НАТО у Брюсселі, перед черговим засіданням Контактної групи з оборони України у форматі "Рамштайн" генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг подякував союзникам за ініціативу з тренування українських пілотів на винищувачах F-16, зауваживши, що їхня підготовка вже розпочалася.

"Я вітаю рішення кількох країн-членів Альянсу далі підтримувати Україну під час навчання пілотів. І також пізніше ми можемо ухвалити рішення щодо надання реактивних літаків 4-го покоління F-16", — сказав генсек.

Зокрема, Столтенберг окремо виділив ініціативу уряду Данії.

"Я хотів би похвалити Данію за провідну роль у реалізації цієї угоди та пропозиції забезпечити тренування українських пілотів. Це показує, що ця країна справді грає важливу роль у постачання значної допомоги Україні", — зазначив він.

Єнс Столтенберг зауважив, що рішення щодо передачі F-16 має бути ухвалене в майбутньому, однак підготовка українських пілотів вже розпочалася.

"Коли конкретно це рішення (щодо передачі F-16 — ред.) буде ухвалене, ще не відомо. Але вже ясно, що навчання почалося, і це дає нам змогу тоді надати літаки. Тому що будуть готові пілоти, які можуть ними керувати", — зауважив генсек Альянсу.

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова це важлива новина.

"Сьогодні ми почули важливі новини про так звану "коаліцію пташок" або коаліцію винищувачів. Ви памʼятаєте, минулого разу, коли я був тут, я продемонстрував дещо з символом винищувача, а сьогодні отримав чіткий сигнал, що тренування розпочнуться", — наголосив Резніков.

Очільник оборонного відомства додав, що Україна й надалі співпрацюватиме з партнерами для створення консорціуму винищувачів.

"Ми співпрацюватимемо для створення цього консорціуму винищувачів, починаючи з F-16, лідерами якого є Данія та Нідерланди. Ми також почули гарні новини від наших шведських партнерів, що у нас буде можливість тестувати, поки що лише тестувати їхні можливості. Тож, як вам відомо, у нас є танкова коаліція, коаліція із протиповітряної оборони, артилерійська родина, родина MLRS - тож я абсолютно певний, що у нас буде і "коаліція пташок" для ЗСУ", — сказав Олексій Резніков.

Що відомо про передачу Україні західних винищувачів

19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.

21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.

Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.

На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомляла, що українські пілоти можуть розпочати тренування для польотів на F-16 "цього літа".

На початок