Перейти до основного змісту
Навчання пілотів, пакети допомоги, оцінка контрнаступу ЗСУ: У Брюсселі відбулася зустріч міністрів оборони країн НАТО

Навчання пілотів, пакети допомоги, оцінка контрнаступу ЗСУ: У Брюсселі відбулася зустріч міністрів оборони країн НАТО

Навчання пілотів, пакети допомоги, оцінка контрнаступу ЗСУ: У Брюсселі відбулася зустріч міністрів оборони країн НАТО
. Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі, керівник Пентагону Ллойд Остін та міністр оборони України Олексій Резніков у Брюсселі, 15 червня 2023 року. Фото: Владислав Кравець/Суспільне

Уранці 15 червня у Брюсселі перед 13-м засіданням Контактної групи з оборони України у форматі "Рамштайн"відбулася зустріч міністрів оборони держав-членів Північноатлантичного альянсу. За підсумками зустрічі міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Сполучені Штати мають велику впевненість у підготовці та можливостях Збройних Сил України, багато в чому завдяки невтомній та спільній роботі членів контактної групи.

Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.

"Звичайно, ми надали українським силам важливу підготовку та вражаючі можливості. Але війна динамічна і непередбачувана. Боротьба України – це не легкий спринт до фінішу", — сказав він.

Про що говорили міністри на зустрічі

За словами Остіна, на додаток до брифінгів з України, учасники заслухали лідерів командування Європа-США, і вони розповіли про майбутні плани навчання, а також про зусилля щодо підтримки та обслуговування обладнання, яке ми вже надали, і для майбутнього обладнання.

"Ми також почули від наших друзів з Німеччини та Польщі про їхню роботу з підтримки нових українських танків "Леопард". А наші колеги з Нідерландів та Данії діляться прогресом у планах підготовки українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, включно з F 16", — сказав міністр оборони США.

Ще кілька країн взяли на себе нові зобов’язання перед Україною

За словами Остіна, Канада виділила ще один пакет на підтримку України на 500 мільйонів доларів.

"Це включатиме понад 200 критично важливих ракет ППО. Вони допомагають українському небу, допомагають захистити українське небо, а Сполучені Штати разом із Великою Британією, Данією та Нідерландами зробили внесок у фінансування додаткових критично важливих ракет ППО для України", — сказав він.

Глава Пентагону зазначив, що Італія також оголосила про свій новий транш допомоги.

"Він включає дуже, дуже критичні можливості, які відповідають найнагальнішим потребам України для самооборони. І кілька союзників починають думати про підтримку себе. І кілька союзників починають думати про підтримку України в довгостроковій перспективі. Норвегія та Німеччина оголосили про багаторічні пакети, а Данія щойно оголосила про свій власний пакет військової допомоги на суму майже 2,6 мільярда доларів США до 2024 року", — сказав Остін.

Контрнаступ та бойові втрати

"Це війна. Тому ми знаємо, що бойові втрати будуть з обох сторін. І ви знаєте, що важливо те, що українці мають можливість відновлювати техніку, яка була пошкоджена, ремонтувати її, де це можливо, і повертати в бій", — зазначив глава Пентагону.

За словами Остіна, у союзників є засоби для подальшого нарощування потенціалу.

"Я думаю, що росіяни показали нам ті самі п'ять (знищених, — ред.) машин близько тисячі разів з 10 різних ракурсів, але, відверто кажучи, українці все ще мають багато бойових можливостей", — сказав він.

Навчання українських пілотів

США працюватимуть з Нідерландами та Данією, які складають план навчання українських пілотів на винищувачах F-16, сказав Остін.

"Я дійсно ціную Нідерланди та Данію, які взяли участь у цьому консорціумі, і вони окреслюють план навчання. І є низка інших країн, які приєдналися та добровільно допомагають у цьому. І тому ця робота триває. Сьогодні нас поінформували про схему плану та кроки на майбутнє", — сказав він.

Міністр зазначив, що США повинні будуть надати схвалення на навчання, а також на деякі інші аспекти.

"Ми продовжуємо працювати з Нідерландами та Данією, оскільки вони складатимуть цей план разом. Але, знову ж таки, це займе деякий час, але вони дійсно рухаються дуже вражаючим чином, і вони отримують підтримку від інших партнерів Контактної групи Рамштайн", — сказав Остін.

Що передувало засіданню міністрів країн НАТО

Перед зустріччю міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що зустрівся зі своїм українським колегою Олексієм Резніковим.

"Завжди приємно зустрітися зі своїм другом і колегою Олексієм Резніковим. Майже 50 країн, які беруть участь у сьогоднішній Контактній групі з питань оборони України, об’єднуються з вами та мужніми захисниками України", — написав він.

На початку зустрічі Остін також прокоментував російський ракетний обстріл по Кривому Рогу, що стався у вівторок.

"Російський обстріл житлового будинку, де, згідно з повідомленнями, загинув десяток людей і ще багато отримали поранення. Останнім часом жителі цього міста були змушені нормувати воду після руйнування Каховської дамби. І це ще одне нагадування про руйнівні наслідки війни для ні в чому не винних мирних громадян України", — зазначив він.

Міністр оборони США наголосив, що народ України продовжує надихати своєю мужністю і стійкістю попри війну, яку веде проти нього Росія.

"Україна продовжує боротися за звільнення своєї суверенної території від російської окупації. Отже, ми збираємось у критичний та історичний момент. Президент Байден сказав, що ця війна спрямована на знищення права України на існування як держави. Тому ця контактна група знову зібралася, щоб відстояти цінності суверенітету та свободи", — підкреслив Остін.

За словами очільника Пентагону, він попросив, щоб члени контактної групи продовжували докладати зусиль для забезпечення України засобами протиповітряної оборони і боєприпасами. Остін також висловив подяку Нідерландам та Данії за ініціативу з підготовки українських пілотів на винищувачах F-16.

"На нашій останній зустрічі ми оголосили про нову ініціативу під керівництвом Нідерландів і Данії з підготовки українських пілотів на літаках четвертого покоління, в тому числі на F 16. І я хочу подякувати Нідерландам і Данії за те, що вони очолили ці важливі зусилля, і ми з нетерпінням чекаємо на вашу сьогоднішню розповідь про прогрес", — зазначив американський урядовець.

Ллойд Остін відзначив успіхи у забезпеченні України сучасною військовою технікою, зауваживши, що українські війська мають отримати оперативну сумісність зі збройними силами західних союзників.

"Ми вітаємо лідерство, яке пішло на створення двох коаліцій, одна з яких присвячена підготовці винищувальної авіації, а інша — наданню і підтримці танків "Леопард". І я хочу приєднатися до багатьох членів цієї контактної групи, які вже почали працювати над довгостроковими потребами українських збройних сил, які допоможуть гарантувати, що українські війська матимуть спроможності, необхідні для захисту своєї країни від російської агресії в майбутньому. Стає дедалі зрозуміліше, що Україні потрібні сили, які є оперативно сумісними з нашими збройними силами", — додав він.

Єнс Столтенберг
Генсек НАТО Єнс Столтенберг, Брюссель, 15 червня 2023 року. Фото: Владислав Кравець/Суспільне

Генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції перед зустріччю міністрів оборони країн Альянсу в Брюсселі у відповідь на питання Суспільного заявив, що "немає ознак того, що Путін чи його поплічники готові до миру чи до будь-яких переговорів".

Водночас він вважає, що збільшення кількості відвойованих територій під час контрнаступу зміцнюватиме позицію України у разі, якщо такі переговори будуть можливими: "На певному етапі Путін зрозуміє, що йому не перемогти, і йому доведеться, як би він того не хотів, сісти за стіл перемовин".

Столтенберг також подякував Данії за ініціативу з підготовки українських пілотів. Він зауважив, що рішення щодо передачі F-16 має бути ухвалене в майбутньому, однак тренування пілотів вже розпочалося.

"Я хотів би похвалити Данію за провідну роль у реалізації цієї угоди та пропозиції забезпечити тренування українських пілотів. Це показує, що ця країна справді грає важливу роль у постачання значної допомоги Україні. Коли конкретно це рішення (щодо передачі F-16 — ред.) буде ухвалене, ще не відомо. Але вже ясно, що навчання почалося, і це дає нам змогу тоді надати літаки. Тому що будуть готові пілоти, які можуть ними керувати", — зауважив генсек Альянсу.

Під час спільної пресконференції український міністр оборони Олексій Резніков зауважив, що він "отримав чіткий сигнал, що тренування розпочнуться і Україна співпрацюватиме для створення консорціуму винищувачів, починаючи з F-16".

Кайса Оллонгрен
Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен. Фото: Владислав Кравець/Суспільне

Міністрка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен констатувала початок українського контрнаступу. За її словами, нині головною потребою України є ефективний захист повітряного простору.

"Контрнаступ розпочався. Я впевнена (в ньому — ред.), тому що ми бачили навчання українських військових і ми знаємо їх можливості. Я вважаю, що першочерговим викликом, на якому треба зосередитися — це ППО. Це важливо як у короткостроковій, так і на середньо- і довгостроковій перспективах. Саме тому ми розпочали програму тренування українських пілотів на F-16", — зауважила вона.

Оллонгрен додала, що Данія долучається не лише до тренування пілотів, але й займатиметься підготовкою іншого персоналу.

"Зараз ми погодили саме навчання українських пілотів на F-16. Це дуже важливий крок, і ми щасливі, що ми отримали "зелене світло" від Вашингтону. Данія та Нідерланди зараз працюють над цим. Йдеться не лише про пілотів, але й про інший персонал: технічний персонал, персонал, який займається обслуговуванням та утриманням і так далі. Наступний етап, але який потребуватиме окремого рішення від американців — передача платформи. Але зараз це "не на столі", — зазначила посадовиця.

Топ дня

Вибір редакції

На початок