У Кропивницькому штрафують за рекламу російською мовою

У Кропивницькому штрафують за рекламу російською мовою

У Кропивницькому штрафують за рекламу російською мовою
Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому штрафують за рекламу російською мовою. За дві години рейду виявили чотири порушення закону "Про рекламу". Перевірку влаштувала інспекція з благоустрою міста. Штраф від 340 до 1700 гривень.

Реклама російською — це порушення закону "Про рекламу" та правил благоустрою міста, пояснила інспекторка з благоустрою Ірина Воронюк. Під час складання протоколів на порушників, бувають конфліктні ситуації, тому для своєї безпеки ходить на рейди разом з охоронцем. Почали з мікрорайону Новомиколаївка. На приміщенні заводу розміщена реклама не державною мовою.

Працівниця управління містобудування Кропивницької міськради Ганна Хричова говорить: "У законі України "Про рекламу" шоста стаття чітко визначає, що мовою реклами є державна мова. Єдине: знаки товарів і послуг, якщо вони були іншою мовою, вони можуть використовуватись іншою мовою, але тільки якщо це торговий знак офіційно зареєстрований".

Рекламу російською інспекторка фотографує. Ірина Воронюк говорить, російськомовна реклама у Кропивницькому зроблена, зазвичай, десять і більше років тому: "В центрі такої реклами немає, а десь далі, як тут, бувають старі реклами, як на цьому заводі".

Номер телефону, вказаний на рекламі, не обслуговується, працівники у сусідньому приміщені кажуть, у цій будівлі ніхто не працює. Ірина Воронюк говорить, шукатимуть власників, щоб сплати протокол.

Російською мовою написана реклама на іншій будівлі про ремонт побутової техніки. Інспекторка зафіксувала порушення, власник з будівлі не вийшов. Інспекторка каже, сюди повернеться чи телефонуватиме йому. Проситиме, аби рекламу зняв або замінив на україномовну.

У мікрорайоні Шкільний знаходить російськомовну рекламу крамниці. За порушення склала протокол. Продавчиня зателефонувала власниці. Вона сказала, рекламу приберуть до кінця дня: "Я вибачаюсь, ми не додивились, — каже власниця Таміла Покутня. – Ми допомагаємо армії, допомагаємо хлопцям. Нам є вибір: або почепити нову рекламу, яка коштує грошей, або нам ці гроші потратити на тканину, яка йде на ноші хлопцям зараз на передову.

Уповноважений з захисту державної мови Тарас Кремінь отримав 10 звернень з початку року від жилетів Кіровоградщини щодо порушення мовного закону на території області.

"Закон про забезпечення функціонування української мови працює майже чотири роки, зокрема 28 статтею закону визначено, що інформація у сфері ознайомлення подається державною мовою. Зокрема йдеться про оголошення, вивіски, вказівники, повідомлення, написи та інші публічно розміщені текстова, візуальна та звукова інформація. Ми звернулися до органів місцевого самоврядування із тим, щоб місцева влада створила відповідні комісії та перевірили на дотримання мовного закону інформацію для загального ознайомлення, тобто зовнішню рекламу".

Навряд чи якась компанія, яка зареєстрована, як торговий знак російською, працює в Україні, вважає Тарас Кремінь: "Величезна кількість компаній, які мають російське походження, перебувають під санкціями. Тому мені важко уявити, яка з компаній, крім компаній окупанта, має свій бізнес на території України".

За словами інспекторки, розмір штрафу за порушення визначає адміністративна комісія в залежності від того, чи усунули порушення на час засідання. За пів року у Кропивницькому склали шість протоколів за російськомовну рекламу.

На початок