Вибори в Івано-Франківську: як працювала попередня міська рада та як обиратимуть наступну

Вибори в Івано-Франківську: як працювала попередня міська рада та як обиратимуть наступну

Вибори в Івано-Франківську: як працювала попередня міська рада та як обиратимуть наступну

В Україні 22-го липня набула чинності постанова Верховної Ради "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році". Згідно з нею, новий склад депутатів місцевих рад, а також нових сільських, селищних та міських голів українці обиратимуть 25-го жовтня.

Журналісти Суспільного вирішили проаналізувати, наскільки ефективною була діяльність попереднього складу Івано-Франківської міської ради, та чим відрізнятимуться майбутні місцеві вибори від попередніх.

Фінансування

У червні громадський рух "Чесно" опублікував результати дослідження, де вказав джерела фінансування тих політичних сил, які мають фракції в Івано-Франківській міськраді, або ж заявили, що братимуть участь у цьогорічних місцевих виборах. За даними експертів громадського руху, основними донорами партійних організацій на Прикарпатті були депутати та працівники осередків, які там же отримували зарплату.

Структура надходження на осередки партій в Івано-Франківській області у 2016-2019 рокахСуспільне Карпати

Структура надходження на осередки партій в Івано-Франківській області у 2016-2019 роках

"Місцеві парторганізації "ЄС" існували за кошти державного фінансування. На противагу осередкам “Батьківщини”, які не одержали від центрального офісу жодної копійки, – їхню життєдіяльність забезпечував керівник обласної організації партії. Жертовні працівники профінансували "УКРОП" на десятки тисяч гривень. Витрати й надходження "Свободи" не відповідають системному піару партії в місті. УГП залежала від внесків кількох юридичних осіб з львівською реєстрацією. "Самопомочі" допомагав центральний офіс, а також родина очільника обласної організації політсили. Новостворена "Платформа громад", попри публічний старт, приховала своїх спонсорів і видатки", - йдеться у публікації за результатами дослідження руху "Чесно".

Публічність

За результатами останнього дослідження громадянської мережі "Опора" щодо Індексу публічності місцевого самоврядування, в 2018-му році Івано-Франківськ посів перше місце у національному рейтингу. Загальний показник Індексу публічності міської влади Івано-Франківська становить 86,79%, це - на 9% більше, ніж у попередньому, 2017-му році. Однак, в цей показник "Опора" внесла дані про публічність як депутатів міськради, так і міськвиконкому та міського голови. Якщо ж брати до уваги суто індекс публічності депутатського корпусу, то за цим показником Івано-Франківськ опинився на другому місці рейтингу.

Рейтинг муніципалітетів України в 2018-му роціСуспільне Карпати

Рейтинг муніципалітетів України в 2018-му році

Експерти зазначають, що високе місце у рейтингу зумовлене наявністю на офіційному порталі міської ради контактів депутатів, графіки прийому громадян, інформації про персональний склад депутатських фракцій, комісій, а також Регламенту міської ради.

"Електронна база нормативних актів забезпечує вільний доступ до рішень міської ради, а на сайті можна ознайомитися з проєктами рішень, які виносяться на розгляд сесії ради, з протоколами засідань сесій та з результатами голосувань. Процедурно доступ громадян не обмежений ні до сесійних засідань, ні до засідань депутатських комісій. На офіційному сайті міської ради можна ознайомитися з інформацією про використання бюджетних коштів з Фонду міської ради на виконання депутатських повноважень та з річними звітами депутатів", - йдеться у резюме Івано-Франківська від громадянської мережі "Опора".

Хоча у порівнянні з минулим роком індекс публічності депутатів міськради зріс на 12,6% і в 2018-му році становив 81,3%, проте експерти звертають увагу на низку недоліків. Зокрема, на порталі міськради була відсутньою інформація про участь депутатів у сесійних засіданнях та не було забезпечено вільний доступ до біографічних даних депутатів.

Окрім того, регулярні онлайн-трансляції засідань міськради не здійснюються, а депутатські комісії не звітують про роботу ні через оприлюднення звітів на сайті міськради, ні безпосередньо перед депутатським корпусом.

Також в "Опорі" наголошують на тому, що сайт міської ради не забезпечує доступу до електронних декларацій про майновий стан депутатів та секретаря міської ради.

Оцінка діяльності депутатів

Що стосується рейтингу не лише Івано-Франківської міської ради як органу, а конкретних депутатів, то діяльність кожного з них також проаналізували експерти. Проєкт "Атестація депутатів місцевих рад" дав комплексну оцінку роботи обранців за 5-бальною шкалою на основі 21 критерію. Відповідно до цього аналізу, оцінку "4" в 2019-му році отримали 24 депутати Івано-Франківської міськради. І жоден із 42 обранців протягом 2016-2019 років не отримав оцінку "5", хоча в інших обласних центрах, де проводилося дослідження, такі "відмінники" є.

Оцінка діяльності депутатів Івано-Франківської міської ради в 2019-му роціСуспільна Карпати

Оцінка діяльності депутатів Івано-Франківської міської ради в 2019-му році

"Івано-Франківськ в загальному рейтингу – не серед гірших. В принципі, коли більше половини депутатів міськради мають оцінку "4" - це вже дуже хороший показник. Але можна і краще. Є просто елементарні речі, які вони не роблять – наприклад, опублікувати більше інформації про себе. Тобто, на сайті є "витиснута" інформація про депутата, але немає автобіографії. Хоча жителі міста могли і мали би про це знати", - каже координатор проєкту "Атестація депутатів місцевих рад" Михайло Джогола.

Пропуски засідань

Відповідно до законодавства, виборці мають право відкликати депутата, який пропустив більше половини засідань сесій або комісій. Зараз в Івано-Франківській міській раді таких депутатів десятеро: троє – з фракції "Блок Петра Порошенка "Солідарність", по двоє – від "Свободи" та "Самопомочі", один – від "Укропу" та троє позафракційних обранців.

Депутати, які пропустили більше 50% засідань сесій/комісійСуспільне Карпати

Депутати, які пропустили більше 50% засідань сесій/комісій

За даними громадського руху "Чесно" станом на 6 квітня 2020-го року, серед депутатів "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" найчастіше пропускав засідання Володимир Балагура – 68% пропусків.

Рекордсменом серед депутатів від "Свободи" є Петро Гавриш. Не зважаючи на те, що він - секретар бюджетної комісії, Гавриш пропустив загалом 50% її засідань та засідань сесій. В 2017-му році він був відсутній на 64% сесій, а в 2018-му році взагалі не відвідав жодного сесійного засідання.

Мстислав Тарас з "Укропу" очолює рейтинг "прогульників" своєї фракції через пропуски засідань комісії з питань житлово-комунального господарства, в якій є заступником голови. В 2019-му році депутат пропустив 75% засідань комісії, а у 2017-му і 2018-му роках - 25%.

Серед безфракційних депутатів найбільшою кількістю пропусків "відзначилися" колишній міський голова Віктор Анушкевичус, який склав мандат у 2018-му році та Михайло Верес. Останній набув статусу депутата саме після складання мандату Анушкевичусом, проте всього за рік став кандидатом на відкликання через пропуск 75% засідань гуманітарної комісії.

Однією з депутатів від "Самопомочі", які можуть бути відкликані через пропуски засідань, є голова фракції Ірина Кулинич. За період свого депутатства вона не увійшла до жодної з комісій міської ради і регулярно пропускала засідання сесій. До слова, Кулинич - єдина депутатка, яка в 2019-му році отримала оцінку "1" від експертів проєкту "Атестація депутатів місцевих рад".

"Вона неодноразово заявляла про те, що працює у Львові та не встигає приїхати в Івано-Франківськ на сесію. Але, окрім того, ми, як мінімум, двічі на рік відвідували її приймальню, і там не було нікого. Якщо минулого року там ще сиділа помічниця і щось робила – записувала звернення, приймала заяви від мешканців, то цього року взагалі нічого не було", - каже координатор проєкту "Атестація депутатів місцевих рад" Михайло Джогола.

Наступні вибори

Вибори, призначені на 25-те жовтня, будуть першими в Україні, які проходитимуть відповідно до нового Виборчого кодексу, ухваленого Верховною Радою минулого року. Однією з особливостей стане те, що відтепер у містах з населенням більше 10 тисяч осіб вибори проходитимуть за системою відкритих партійних списків. Тобто, виборець буде голосувати не тільки за політичну партію, але й у списку політичної партії вибиратиме конкретного кандидата.

"Виборець отримає бюлетень, в якому буде зазначена назва політичної партії, там же повинен бути прописаний перший кандидат цієї партії – її обличчя. Буде клітинка для проставлення позначки за політичну партію, а збоку - для позначки за кандидата від партії на цьому окрузі, яких відтепер в Івано-Франківську буде п’ять або чотири, а не 42 мажоритарних, як було до цього", - каже голова обласної організації "Комітет виборців України" Максим Лисюк.

Такі зміни, за словами Максима Лисюка, змушують кандидатів конкурувати не лише з політичними опонентами, але і з колегами всередині партій. Окрім того, на цьому етапі передвиборної боротьби всі депутати Івано-Франківської міської ради, незалежно від партійної приналежності, поділилися на дві великі групи, вважає Максим Лисюк.

"Перша група – це ті, хто точно знає, від якої політичної партії вони балотуватимуться. Зараз вони тільки вирішують між собою, в яких округах і як вони проводитимуть виборчу кампанію – воюватимуть між собою чи більше працюватимуть на партію і підтримуватимуть той список, який затвердить вона.

А друга група – це депутати, які шукають, від кого балотуватися, як балотуватися, щоб знову стати депутатом. На мою думку, зараз вони займаються тільки цим. В плані передвиборчої боротьби тільки цим вони би і мали займатися, адже виборча кампанія ще не почалася, і агітацію вони зможуть проводити тільки після того, як їх зареєструють – не раніше вересня", - каже Максим Лисюк.

Що відомо

  • Аналіз звітів депутатів міської ради презентували 23-го липня в Івано-Франківську. Представники ініціативи "Активна Громада Івано-Франківська" проаналізували всі оприлюднені 42 звіти депутатів Івано-Франківської міської ради.
  • У жовтні 2020-го року відбудуться місцеві вибори за новим законом в умовах адмінреформи. Про те, які зміни чекатимуть на українців, та що потрібно знати виборцям, – журналістам Суспільного розповів керівник обласної організації "Комітет виборців України" Максим Лисюк.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди