НАТО має обговорити варіанти гарантій безпеки для України на період після війни — Столтенберг

НАТО має обговорити варіанти гарантій безпеки для України на період після війни — Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: АР

НАТО має обговорити варіанти надання Україні гарантій безпеки на період після закінчення війни з Росією, заявив у середу, 7 червня, глава альянсу Єнс Столтенберг. Про це повідомляє The Guardian.

Коли війна закінчиться, НАТО потребуватиме домовленостей, які б гарантували, що Росія не передислокує свої сили для нового нападу, сказав генсек НАТО журналістам на заході в Брюсселі.

При цьому Столтенберг дав зрозуміти, що НАТО — відповідно до статті 5 Вашингтонського договору — надаватиме повноцінні гарантії безпеки лише повноправним членам.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української владистав причиною російської агресії проти України.

На початок