"Україна заслужила бути членом НАТО" — Зеленський про компроміси щодо членства в Альянсі

"Україна заслужила бути членом НАТО" — Зеленський про компроміси щодо членства в Альянсі

Штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй в Брюсселі
. Штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй в Брюсселі, Фото: Кензо Трибуйяра Getty Images

Окрім гарантій безпеки, Україна заслужила бути членом НАТО. Про це президент України Володимир Зеленський сказав під час зустрічі з журналістами 6 червня, відповідаючи на запитання Суспільного про альтернативні підходи до членства в Альянсі.

“Найкращі гарантії — це НАТО. Те, що є у Тайваню, чи Ізраїльська модель гарантій, на мою думку, ми можемо це мати на сьогодні вже без проблем, згідно з тією інформацією, якою я володію. Але, я вважаю, що це не справедливо. Тому, що у тих держав про які ви сказали трішки інша історія”, — сказав президент.

Він додав, що Україна заслуговує, окрім таких гарантій безпеки, мати змогу у майбутньому мати шанс бути членом НАТО.

Продовжуючи тему НАТО,  президент також сказав журналістам: “Коли ми з вами приїжджаємо на саміт у Вільнюс, саміт НАТО — це чіткий сигнал нашому суспільству, що нас там бачать. І я не хочу в цьому політичному театрі приймати участь. Я хочу, щоби наші люди знали який буде виклик”.

Бо це є відповідь на багато речей, додав Зеленський.

“Відповідь, наприклад, а чи повертатися мені додому чи ні. А як ми будемо себе захищати. А що буде, якщо ми не в НАТО і в нас немає гарантій, то які тоді внутрішні законодавчі зміни будуть, щоби в мене була зброя, щоби я міг себе захистити”, — наголосив президент.

Він додав, що є чимало питань, і він говорить це з лідерами.

“І мені здається, в багатьох напрямках вони чують і розуміють, що від Вільнюса має бути крок вперед у напрямку НАТО. Або крок до відвертості”, — розповів президент.

Зеленський також сказав, що впевнений, що Україні дадуть найміцніші гарантії безпеки.

“Я не хочу щоб ми жили сьогодення і залишились з Росією наодинці. Якщо так буде, я вважаю, що це зрадницька політика з точки зору тих чи інших партнерів, це не про партнерство, це відверта історія, що все ж таки ви боїтеся Росію”, — додав глава держави.

Пакет, який розроблявся разом із партнерами, такий:

  • Фінансова гарантія, посилення бюджету і соціальні виплати
  • Санкційні гарантії, велика кількість пакетів застосовована, там є мінуси, але є і більше плюсів. Санкції б’ють по економіці Росії.
  • Зброя. "Такої кількості зброї у нас ніколи не було, у нас одна з найпотужніших армій світу і через кількість зброї і через фаховість людей", — сказав президент.
  • Оборонні гарантії. "Є "Петріот", є рішення по F16 та інших літаках, якщо нам вони знадобляться", — додав Зеленський.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української владистав причиною російської агресії проти України.

На початок