"Помилки природи". Навіщо у ВР внесли законопроєкт проти пропаганди ЛГБТ і що кажуть правозахисники

"Помилки природи". Навіщо у ВР внесли законопроєкт проти пропаганди ЛГБТ і що кажуть правозахисники

Ексклюзивно
"Помилки природи". Навіщо у ВР внесли законопроєкт проти пропаганди ЛГБТ і що кажуть правозахисники
Колаж, Суспільне

22 липня у Верховній раді зареєстрували проєкт закону №3917 “Про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за пропаганду гомосексуалізму та трансгендеризму", який передбачає внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення. Всього у закону двоє ініціаторів — Георгій Мазурашу і Олена Лис. Обидва — представники пропрезидентської партії "Слуга народу" з Чернівців. На другий день після реєстрації законопроєкту його текст досі відсутній на сайті Ради, однак Мазурашу пояснив Суспільному, що ініціював його, оскільки "розуміє, що люди, як правило, не роблять вибір на користь гомосексуалізму чи трансгендеризму" і назвав представників ЛГБТ "помилками природи", заявивши, що такий спосіб життя "не варто пропагувати". Суспільне з'ясувало, про що йдеться у тексті проєкту закону і зібрало думки правозахисників з приводу цієї депутатської ініціативи.

Звідки ідея

"Ми з колегою (Олена Лис — ред.) запропонували внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, доповнивши його статтею 180.2 "Пропаганда гомосексуалізму або трансгендеризму", що може негативно вплинути на фізичне чи психічне здоров'я, моральний чи духовний стан та розвиток людини", — повідомив Суспільному Мазурашу.

Депутат підкреслив, що йдеться не про "утиски чи дискримінацію, а саме про відповідальність за пропаганду".

Георгій Мазураш
Георгій Мазураш. Facebook

"Розумію, що люди, як правило, не роблять якийсь там вибір на користь гомосексуалізму чи трансгендеризму, це так складається, чи то якісь помилки природи, чи як ще це назвати. Я ж далекий від думки, що до них треба якось упереджено ставитись, вдаватися до якихось дискримінаційних дій. Йдеться про те, що не варто "це" пропагувати", — заявив Мазурашу.

За його словами, він "відчуває зі спілкування зі "своїми" виборцями і вважає, що вони підтримують його позицію толерантного ставлення до "нетрадиційників", але без пропаганди" і зазначив, що "виступає за захист традиційних сімейних цінностей, що відповідає статті 51 Конституції України".

Друга ініціаторка закону Олена Лис
Друга ініціаторка закону Олена Лис. Facebook

На питання, чи підтримає, на його думку, парламент цю ініціативу, Мазурашу відповів, що "масово не обговорював питання з колегами".

"Чесно кажучи, не обговорював масово з колегами в парламенті цю законодавчу ініціативу. У цілому, як відчуваю, знайомі депутати, з якими спілкуюсь частіше, дотримуються таких же принципів: толерантність, але без пропаганди. То вони, думаю, підтримали б. Але шанси законопроєкту навіть на те, щоби був винесений в зал для обговорення і голосування, не можу оцінити, бо це вже не від мене залежить", — сказав Мазурашу і додав, що зробив те, що міг наразі і в межах своїх повноважень.

Депутат розповів, що до написання закону залучили чернівчанина Миколу Гунька, який у 2018 році він був ініціатором звернення щодо захисту інституту сім'ї і автором петиції про заборону ЛГБТ-заходів у Чернівцях. На запитання, чи вважаються акції, мітинги та мирні демонстрації пропагандою, Мазурашу відповів: "Думаю, що так".

Яке покарання передбачається

За словами Мазурашу, відповідно до законопроєкту, "пропаганда" ЛГБТ тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тисяч гривень) та накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тисяча гривень). При цьому "публічна пропаганда, яка виражається в публічній демонстрації способу життя осіб, які мають одностатеві сексуальні стосунки чи ідентифікують себе зі статтю, протилежною біологічній, їх орієнтації та поведінки" тягне за собою накладення штрафу у розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 тисяч гривень).

Згідно із запропонованими змінами, "пропаганда службовою чи посадовою особою, а також сприяння такій пропаганді" тягне за собою накладення штрафу у розмірі восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 тисяч гривень).

Згідно із кодексом України про адміністративні правопорушення, наразі cтаття 180 Доведення неповнолітнього до стану сп'яніннятягне за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тоді як стаття 180-1 Порушення порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування— накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій, громадян від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів.

Що кажуть правозахисники

Валерія Зубатенко
Валерія Зубатенко.

Менеджерка мережi параюристiв в громадській організації "Альянс. Глобал" Валерiя Зубатенко каже, що подібні законодавчі ініціативи в Україні спостерігаються ще з 2011 року, коли взагалі почало фігурувати словосполучення "пропаганда гомосексуалізму".

"А ось "трансгендеризм" — це вже, так би мовити, нововведення, поняття без позначення. Мене, як правозахисницю, турбує, яким чином і хто зареєстрував проєкт закону, який порушує як мінімум 6 статей Конституції. А ще більше турбує питання компетентності депутата і депутатки, які подали цей законопроєкт. Судячи з усього, ці люди не тільки не знають про права, гарантовані людям в Конституції, а й про ті зобов'язання, які Україна взяла на себе перед Європейським Союзом", — каже Валерія.

Правозахисниця пояснила, що гомосексуальність як різновид людської сексуальності і трансгендерність як гендерна ідентичність не можуть бути об'єктами пропаганди.

"Якби це працювало саме так, ми б жили в стовідсотково гетеросексуальному суспільстві, надивившись "пропаганди" гетеросексуальності. Шкода, що депутатка і депутат з педагогічною освітою не просто не розуміють цього, але і мають владу впливати на закон, пропонуючи антигуманні і антиконституційні зміни. У свою чергу, наша команда мережі параюристів вже подала звернення до омбудсмана і до голови фракції партії "Слуга народу" з цього питання. Ми будемо пильно стежити за цим кейсом", — заявила Валерія.

Вона додала, що "пропаганда завжди стосується поширення інформації", а отже, законопроєкт №3917 "спрямований не просто проти ЛГБТІ-спільноти, а й проти всіх дорослих свідомих громадянок і громадян, оскільки, подібно цензурі тоталітарних країн, забороняє будь-яку згадку в інформаційному просторі певних тем". На її думку, цей законопроєкт, крім усього іншого, "спрямований також і проти свободи слова, що є неприпустимим для демократичної правової держави".

Андрій Кравчук
Андрій Кравчук.

Експерт правозахисного ЛГБТ-центру "Наш світ" Андрій Кравчук зазначив, що схожі законопроєкти популярні серед російських політиків і вони порушують права, гарантовані європейською Конвенцією про захист прав людини, тому Європейський суд з прав людини постійно задовольняє позови проти Росії через застосування нею цих законів, після чого Росія змушена виплачувати грошові компенсації особам, засудженим за цими законами.

"Щодо "помилок природи", то, наскільки я знаю, співавтор законопроєкту до обрання народним депутатом працював спортивним коментатором, співавторка — вчителькою початкових класів. Я б, по-перше, не рекомендував їм коментувати речі, в яких вони невігласи, а по-друге, зрозуміти, що природа пропаганді не піддається. Якщо вона й помиляється, то не через те, що ви її пропагуєте", — сказав Кравчук Суспільному.

Він додав, що гіпотетичне ухвалення подібного закону в Україні "відразу поставить хрест на євроінтеграції та вижене нашу державу з сучасного вільного світу". Водночас, на думку експерта, шанси на ухвалення цього "абсолютно нульові", однак керівництву "Слуги народу" "варто було би звернути увагу на законодавчі ініціативи їхніх нардепів, які грубо суперечать декларованим принципам цієї партії та політичному курсу України".

На початок