"Це техногенна катастрофа": еколог пояснив наслідки підриву Каховської ГЕС для Чорного моря

"Це техногенна катастрофа": еколог пояснив наслідки підриву Каховської ГЕС для Чорного моря

Ексклюзивно

Води із Каховської ГЕС несуть у собі "багато забруднювачів", які потраплять у Чорне море. Серед них токсичні метали та нафтові вуглеводні, які можуть спричинити наслідки для морської екосистеми. Разом із тим збільшення вмісту прісної води в морі призведе до посиленого цвітіння. Про це Суспільному повідомив директор Науково-дослідної установи “Український науковий центр екології моря” Віктор Коморін.

Велика кількість прісної води на фоні підвищення температур і звичного цвітіння води, яке традиційно відбувається у Чорному морі, буде тривалішим через додаткове опріснення. Оскільки води досягатимуть Одеси, то це впливатиме і на місцеве узбережжя, прокоментував експерт:

"Цвітіння води — це велика кількість фітопланктону, зелених водоростей, які можуть бути, до речі, й токсичними. Це відбувається зазвичай влітку й характеризується великими значеннями температури й малими значеннями солоності. Воно спостерігається після великої кількості дощів. І зараз поки що температура більше весняна, ніж літня, але за кілька днів вода прогріється зможе спричинити великий ріст фітопланктону, який характерний для прісних водойм".

Збільшення цвітіння та зменшення солоності вплине також на зоопланктон, рибу та дельфінів. Вимерлий фітопланктон буде опускатися на нижні шари моря й поглинати "велику кількість кисню", перетворюючи кисневі зони на сірководневі. Це буде впливати на мешканців морського придоння.

За словами Віктора Короміна, така неприродна кількість прісної води, яка опиниться у морі, "це техногенна катастрофа".

Що відомо

  • Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС.
  • Станом на восьму ранку вода вже пройшла половину шляху. Критично високий рівень очікувався близько 11 години.
  • Підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької електростанції, проте наразі ситуація контрольована, повідомили в Енергоатомі. Вода з Каховського водосховища необхідна для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений достатньо для потреб станції.
  • Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховська ГЕС повністю зруйнована і не підлягає відновленню — Украгідроенерго.
  • Через підрив Каховська ГЕС зруйнована частково, під найбільшою загрозою наразі перебуває лівий берег Дніпра, повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок