Назавжди 11. Артем Мардзявко помер від травм, що отримав під завалами будинку у Миколаєві

Назавжди 11. Артем Мардзявко помер від травм, що отримав під завалами будинку у Миколаєві

Назавжди 11. Артем Мардзявко помер від травм, що отримав під завалами будинку у Миколаєві
Алла Іващенко з портретом сина Артема. Миколаїв, червень 2023 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Артем Мардзявко помер від травм, отриманих внаслідок тривалого перебування під завалами будинку у Миколаєві. Йому було 11 років. Хлопчика рятували сім годин. У лікарні організм дитини не витримав. 13 жовтня 2022 року в будинок, де хлопець жив із батьками, влучила російська ракета С-300.

Спогадами про сина з журналістами Суспільного поділилась мама хлопчика Алла Іващенко.

"Це був глибокий сон. Без повітряної тривоги, без попереджень. Перша ракета влучила саме у наш будинок. Чотири поверхи одразу впали на мою дитину".

Порятунок тривав сім годин

Було дуже багато рятувальників, чоловік 20 у нас в кімнаті. Порятунок моєї дитини тривав сім годин. Уявляєте, сім годин він був у цьому страшному диму. Там неможливо було навіть хвилини перебувати, тому що закладало ніс, дихати неможливо було, а дитина витримувала сім годин.

Артем Мардзявко
Артем Мардзявко. Фото з особистого архіву Алли Іващенко

Я весь час, коли він був під завалами, питала: чому саме він, чому не я, чому саме одинадцятирічна дитина має пройти ці страждання?

У нього були дуже великі плани відсвяткувати свій дванадцятий день народження. Але назавжди він залишиться одинадцятирічним хлопчиком.

В лікарні організм дитини не витримав

З-під завалів його витягли вранці. Без п'яти вісім ми приїхали в лікарню. Це був останній день, коли ми його бачили. У кареті швидкої він так сильно мене обіймав, останні його слова були: “Мама, ти ж скажи, що я не прийду сьогодні до школи”.

Я так раділа, що його витягли. Лікар каже: "Зараз його поведуть на операцію, ви готуйте, можливо, речі якісь, прийдіть до нього пізніше". А пізніше вже не сталось. О 21:00 ми прийшли до лікаря, хотіли побачити сина. Принесли йому гарні новини: з-під завалів дістали його гроші, які він збирав на день народження, хотів собі щось придбати.

Але коли ми прийшли в лікарню, довго до нас лікар не підходив. І оті страшні слова, які він сказав нам. Я не могла тоді повірити, але ж він приїхав в лікарню в свідомості, навіть жодного разу не втрачав свідомість.

Лікар сказав, що у нього був синдром тривалого стиснення, через те, що довго був під завалами. Всі органи його наповнились рідиною, токсинами.
Артем Мардзявко
Артем Мардзявко. Фото з особистого архіву Алли Іващенко

"В останній вечір він зробив всі уроки"

Я тільки радію одному, він встиг попрощатись з нами. Дуже сильно наостанок обіймав тата, який дуже сильно його любив.

В останній вечір він поробив всі уроки, завдання. У нього мала бути контрольна робота перша по географії. Дуже розумівся в географії, задачах. Дуже хотів дізнатись, яка буде оцінка і, коли я вже побачила в електронному щоденнику після його загибелі оцінку, в нього було 12 балів.

Йому подобалось вчитись, подобалось щось нове дізнаватись. Він був дуже турботливим, життєрадісним, щирим хлопчиком.

Я дивувалась, наскільки у дитини бажання навчатися, навіть під час тривог, навіть тоді, коли було дуже страшно. Він мене перший заспокоював, він каже: "Мама, все буде добре, у нас не може бути інакшого".

Артем Мардзявко з мамою Аллою Іващенко
Артем Мардзявко з мамою Аллою Іващенко. Фото з особистого архіву Алли Іващенко

Ми перебували до 1-го червня 2022 року на західній Україні, потім приїхали. У планах було поїхати в Чехію, там брат, хотіли літню відпустку перебути в Чехії, а на осінь в Одесу переїхати. Але, коли ми приїхали додому, наскільки він скучив за татом, не хотів виїжджати, казав: "Мама, я без тата нікуди не поїду". Наскільки у них були такі відносини з татом, у мене навіть таких не було.

Що відомо

  • 4 червня 2023 року День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
  • На Миколаївщині через російську агресію загинули 18 дітей, повідомив Олександра Трайтлі.
  • За даними Офісу Генпрокурора, станом на ранок 4 червня 2023 року від початку повномасштабної війни в Україні загинули 485 дітей, 1005 отримали поранення.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок