Gap year чи втрачений рік. Що робити, якщо не вдалося вступити до вишу

Gap year чи втрачений рік. Що робити, якщо не вдалося вступити до вишу

Gap year чи втрачений рік. Що робити, якщо не вдалося вступити до вишу
Суспільне

З 1 серпня в Україні стартує вступна кампанія до університетів. Проте, якщо вступити цьогоріч вам не вдалося – це не привід засмучуватися. Загалом, gap yearРік перерви, що беруть до, після або під час навчання в університеті. у світі річ досить стандартна. У США та Європі випускники спеціально беруть перерву на рік, оскільки вважають, що тільки після неї людина отримає необхідний досвід, аби адекватно вибрати майбутню професію. Суспільне розповідає, як витратити рік з користю, якщо не вдалося вступити до вишу.

Оскаржити результати

Якщо ви впевнені, що у ваших результатах зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) чи вступних іспитах помилка, тоді варто спробувати оскаржити їх. 

Апеляцію щодо результатів ЗНО необхідно подати до Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) впродовж п’яти календарних днів з урахуванням дня офіційного оголошення результатів з навчального предмета. Також оскаржити можна й рішення про анулювання результатів.

Дату подання заяви визначають за відтиском штемпеля відправлення на поштовому конверті. Апеляційна комісія при УЦОЯО розглядає заяву впродовж 15 календарних днів з урахуванням дня її надходження. Проте важливо розуміти, що розгляд апеляції – це фактично повторне визначення результату. Тобто фінальний бал за ЗНО може стати як більшим, так і меншим, ніж був до апеляції.

Інформація про дату, час і місце проведення засідання апеляційної комісії, а також списки осіб, заяви яких розглядатимуться на засіданні, будуть розміщені на вебсайті УЦОЯО. Заяву можна відкликати до початку її розгляду на засіданні.

Читайте також: "Військкомат та абітурієнти. Як отримати відстрочку"
Що робити, якщо не вступив до ВНЗ
Запрошення-перепустка на ЗНО. Уніан

Інформація про результат апеляції буде розміщена на інформаційних сторінках учасників ЗНО не пізніше, ніж через три робочих дні з дня прийняття рішення. Це буде витяг з протоколу в електронному вигляді з електронним цифровим підписом голови апеляційної комісії.

Як оскаржувати вступні іспити також варто дивитися на сайті вишу, до якого ви вступали. Якщо ж скарга стосується автоматичного розподілу бюджетних місць — треба звертатися на гарячу лінію Міністерства освіти і науки.

Що робити цілий рік?

Можливостей реалізувати себе та отримати новий життєвий та професійний досвід безліч. Наприклад, можна стати волонтером, як в Україні, так і за кордоном. Велика кількість громадських організацій, держустанов та приватних компаній набирають волонтерів. Зазвичай, організатори беруть на себе більшість витрат пов'язаних з поїздкою: переліт, житло, харчування. Стандартно від волонтера вимагають тільки взяти на себе усі питання пов'язані з документами.

Волонтерство – чудовий спосіб познайомитися з іншими людьми, дізнатися про різні культури, розширити коло знайомств, соціалізуватися. Частіше за все, це можливість підтягнути й попрактикувати англійську, а інколи й мову країни, в яку ви їдете волонтерити.

Поєднувати онлайн-освіту й роботу

Навчатися можна не тільки в університеті. Є велика кількість онлайн-платформ, які надають безкоштовний доступ до курсів різної тематики та спеціалізації, зокрема й абсолютно нових професій, які ще не представлені в університетах.

Читайте також: "Ера Мономасс. Як зміниться масова культура у найближчі 30 років"
Що робити, якщо не вступив до ВНЗ
Можна поєднувати онлайн-навчання та роботу. Ілюстративне фото

Це можливість проаналізувати цьогорічні помилки та краще підготуватися до вступу наступного року. Такий формат навчання легко можна поєднувати з роботою.

Поїхати навчатися закордон

Вступні кампанії в європейських університетах, зазвичай, починаються й закінчуються пізніше, ніж в Україні. Єдине – для вступу до закордонного вишу необхідно знати іноземну мову. У деяких країнах Європи при виборі навчання їх державною мовою надають можливість отримати освіту безкоштовно. Крім цього, достатня кількість університетів дозволяє обрати англійську мову викладання.

Піти на стажування

Якщо не вийшло вступити в університет на омріяну професію, завжди є можливість піти на стажування за обраною спеціалізацією. Зрозуміло, вам навряд дадуть можливість повноцінно працювати, але ви отримаєте можливість побачити роботу зсередини.

Нічого дивного, якщо після такого стажування ви переглянете вибір майбутнього фаху. Оскільки часто книги, фільми чи інші атрибути масової культури романтизують ту чи іншу професію, тому реальність може розчарувати.

Ставити виклики

У цей період є можливість ставити собі нові цілі на рік. Варіанти можуть бути абсолютно різними: прочитати 100 книг, вивчити іноземну, познайомитися з певною кількістю нових людей.

Читайте також: "Що таке cancel culture та як люди знову опинилися по різні боки барикад"
Що робити, якщо не вступив до ВНЗ
Можна ставити собі конкретні цілі на рік, наприклад, прочитати 100 книг. Ілюстративне фото

Чудово, якщо обрані вами виклики допоможуть підготуватися до вступу наступного року або ж отримати навички, необхідні в майбутній професії.

Трохи відпочити

Навряд хорошою ідеєю буде відпочивати весь рік, проте виділити певний період на відпочинок нікому не завадить. Особливо, враховуючи наскільки важким для абітурієнтів є рік перед вступом до університету, зокрема через підготовку до ЗНО.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯ