Військкомат та абітурієнти. Як отримати відстрочку

Військкомат та абітурієнти. Як отримати відстрочку

Військкомат та абітурієнти. Як отримати відстрочку Колаж Суспільне

Останнім Україні почастішали скарги 18-19 річних випускників шкіл та коледжів на те, що військові комісаріати приписують їх до військових частин та відмовляються надавати відстрочку від призову. Вони кажуть, що документи з університету про попередню реєстрацію для вступу в університет військкомати приймати не хочуть. Інших документів, за словами абітурієнтів, вони отримати не можуть, оскільки через карантин приймальні комісії відкриються в серпні, а от призов в той час якраз закінчиться.

Із Суспільним зв’язалася мати 19-річного хлопця, який потрапив у таку ситуацію. Ми розібралися в тому, як розв'язати проблему.

Що трапилося

Цьогорічний весняний призов закінчується 31 липня, а в університетах документи почнуть приймати тільки з 1 серпня, оскільки вступна кампанія та ЗНО були перенесені через пандемію. Власне тому документу про здачу іспитів та зарахування, які необхідні для відстрочки, абітурієнт просто не має можливості отримати, щоб надати військкомату.

Ще одна колізія виникла з віком призову. У січні Володимир Зеленський підписав указ, згідно з яким тепер до армії призиватимуть не з 20, а з 18 років. У лютому ж Кабінет міністрів видав розпорядження, яке передбачає, що призов громадян України віком 18-19 років має проводитися виключно за їх бажанням підтвердженим в письмовій формі.

Історія абітурієнта

Пані Світлана, мама 19-річного хлопця, який цьогоріч закінчив коледж та планував продовжити навчання, розповіла Суспільному, що на районній комісії у Дарницькому військкоматі Києва 2 липня її синові та іншим хлопцям відмовили в бажанні вчиться та приписали до військової частини.

За словами жінки, син надав комісаріату довідку про попередню реєстрацію для вступу до університету, проте військкомат не прийняв цей документ як причину для відстрочки. Коли пані Світлана почала апелювати до розпорядження Кабміну, їй сказали, що "цей документ досі не підписаний, тому не має юридичної сили".

"Усім, хто були, а це близько 10 хлопців, жодному не дали можливості продовжити навчання", – розповіла жінка та додала, що її сину вручили повістку на міську комісію та не відпускали, поки він не підписав, що її отримав.

"Там була фраза “рекомендую вам”, тобто це рекомендаційна річ", – розповіла пані Світлана. Йти на міську комісію жінка боїться, оскільки хвилюється, що з комісії її сина просто не випустять: "Тим більше, що батьків у військкомати не пускають. З дорослих може пройти тільки юрист за довіреністю, це єдина людина, яку пропустять зі вступником".

Позиція військкоматів

Суспільне зв'язалося із Дарницьким військкоматом, де повідомили, що призовний вік в Україні з 18 до 27 років, 18 та 19-річні призовники за бажанням можуть піти служити на строкову або одразу на контрактну службу: "Ми не призиваємо, 18 та 19-річних. Це за бажанням, оскільки це прописано в законі "Про військовий обов'язок і військову службу. Постанова Кабміну тут ні до чого".

Варто зазначити, що у чинній редакції вищезгаданого закону, немає уточнень про призов за власним бажанням для 18 та 19-річних:

"На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу", – витяг з закону Про військовий обов'язок і військову службу

Коментувати конкретну ситуацію з хлопцем у військкоматі відмовилися: "Я не знаю, що то за хлопець. Звідки я знаю, чого його приписали? Куди його приписали?".

Суспільне також зв'язалося із Солом'янським військкоматом, де нам розповіли, що документ з університету однозначно підходить до відстрочки: "Довідка, яка стосується вступу до університету, однозначно підходить для відстрочки".

На уточнення про те, чи отримували в комісаріаті розпорядження Кабміну, черговий розповів, що "документ надходив, але закон України вище Кабінету міністрів".

Реакція уряду

7 липня у Міністерстві освіти і науки повідомили, що отримують численні звернення вступників до вишів та їхніх батьків зі скаргами нібито на незаконне "приписування", тому знають про проблему і вже звернулися з листом до Міністерства оборони з проханням надати випускникам відстрочку від весняного призову. Вже наступного дня Міносвіти повідомило, що спільно з Офісом Президента та Генеральним штабом напрацювали варіант отримання відстрочки.

Для цього призовнику необхідно надати документальне підтвердження про свої наміри отримати вищу освіту і на підставі довідки отримати відстрочку до 1 жовтня 2020 року. За словами МОН, необхідні роз'яснення про видачу довідки вже надали приймальним комісіям.

“Досягнуті домовленості дозволять вступникам скористатись своїм конституційним правом на продовження навчання - пройти необхідні вступні випробування та подати заяви на вступ”, – зазначив в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет.

Роз'яснення Міносвіти

Для отримання детальних роз'яснень про те, як отримати відстрочку абітурієнтам ми звернулися до Міносвіти.

Генеральний директор директорату вищої освіти Олег Шаров розповів Суспільному, що хлопців 18 - 19 років можуть призивати тільки за власним бажанням. "Фактично, навіть не за бажанням, а за ініціативою, – говорить Шаров. – Якщо ж юнаку надали неправдиву інформацію, то це вже інше питання. Це вже питання до військкомату, якщо взагалі не до правоохоронних органів".

Проте чиновник уточнив, що юнака все ж можуть викликати у військкомат, але тільки для того, щоб запитати, чи є в нього добровільне бажання служити. Якщо бажання немає, то хлопця не можуть призивати. Якщо ж є – воно має бути підтверджене письмовою заявою.

У випадку, коли призивають 20-річного хлопця, який планує вступати до магістратури, йому необхідно звернутися до закладу вищої освіти, куди він планує вступати. Абітурієнт подає попередню заяву, йому роблять попередню реєстрацію і на підставі цього видають довідку для призовної комісії, яка звільняє від цього призову. Наступний же призов розглядатимуть, орієнтуючись на результат - вступила людина на навчання чи ні. Забирати цю довідку може виключно призовник.

Читайте також: "Вступна кампанія-2020: коли почнеться та як подати заяву до вишів"
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди