Нідерланди, ймовірно, відправлять в Україну винищувачі F-16 після навчання пілотів. Наступного року Україна може отримати частину літаків, призначених для продажу, або частину з 24 поточних бойових літаків.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на два джерела, знайомих із ситуацією.
Агентство зазначає, що зараз на озброєнні Нідерландів є 42 винищувачі F-16, 24 з яких наразі використовуються армією та не можуть бути відправлені в Україну до середини 2024 року. Десять з решти 18 літаків мали бути продані Draken International, але уряд скасував продаж літаків у грудні без пояснень, посилаючись на комерційну конфіденційність.
Попри те, що остаточне рішення про розгортання ще не ухвалене, наступного року Україна може отримати частину літаків, призначених для продажу, або частину з 24 поточних бойових літаків, залежно від термінів підготовки, повідомили джерела. Нідерланди підтримують усі свої літаки F-16 у льотній придатності за допомогою регулярного технічного обслуговування.
Зазначається, що уряд Нідерландів протягом останніх тижнів очолював дискусії з офіційними особами США, щоб натиснути на адміністрацію Байдена, щоб та дала зелене світло постачанню літаків — повідомили виданню на умовах анонімності.
Після місяців тиску з боку Києва та урядів союзників, Байден минулого тижня оголосив що США підтримають зусилля з навчання українських пілотів. Нідерланди та Данія очолюють коаліцію з підготовки пілотів за підтримки Британії та Бельгії.
Уряд Нідерландів уже вивчає та обговорює зі своїми союзниками можливі плани розгортання тренувань.
Попри готовність уряду Нідерландів допомогти посилити українську протиповітряну оборону "якнайшвидше", навчання пілотів і планування розгортання та логістики може зайняти багато місяців, зазначає агентство.
Речниця міністерства оборони Нідерландів заявила в четвер, що уряд розгляне можливе постачання F-16 в Україну пізніше. Зараз у пріоритеті навчання пілотів.
Раніше цього місяця прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що "немає табу" проти відправки винищувачів в Україну.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.
21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.
Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.