Швеція дозволить українським льотчикам тренуватися на винищувачах JAS 39 Gripen

Швеція дозволить українським льотчикам тренуватися на винищувачах JAS 39 Gripen

Міністр оборони Швеції Пол Йонсон
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон під час зустрічі міністрів оборони ЄС у будівлі Європейської ради в Брюсселі у вівторок, 23 травня 2023 року. Фото: AP

Швеція дозволить українським льотчикам-винищувачам потренуватися в польотах на шведських винищувачах JAS 39 Gripen. Про це повідомляє tv4.se з посиланням на міністра оборони країни Пола Йонсона, який 25 травня перебуває з офіційним візитом в Україні разом із міністром цивільної оборони Швеції Карлом Оскаром Боліном.

За словами Йонсона, кілька досвідчених українських пілотів зможуть потренуватися на тренажерах та здійснити тестові польоти на JAS 39 Gripen.

“Йдеться про орієнтаційний тренінг”, — сказав міністр TV4 Nyheterna.

Втім, обидві країни ще мають ухвалити низку рішень, перш ніж навчання відбудуться, але тренування можна розглядати як перший крок до отримання Україною винищувача, відзначають шведські журналісти.

Водночас, ймовірність того, що шведські літаки, які належать Збройним силам Швеції, будуть задіяні у війні в Україні, сьогодні видається малоймовірною. Міністр оборони наголосив, що шість дивізій, які має Швеція, залишаться в країні.

"Літаки, які є у Швеції, потрібні для нашої власної національної оборони, і наразі не йдеться про надання будь-яких літаків Україні", — сказав він.

Як відзначає tv4.se , український уряд неодноразово звертався по допомогу з винищувачами до кількох країн, у тому числі і до Швеції. Запити були зроблені ще влітку 2022 року. У лютому 2023 року міністр оборони України Олексій Резніков висловив бажання отримати доступ до JAS 39 Gripen.

Шведські літаки JAS 39 Gripen дешевші за своїх конкурентів і вважаються легкими в управлінні.

“Пілоти-винищувачі — надзвичайно важливий стратегічний потенціал, підготовка якого триває роками, а їхні особи не можуть бути розголошені. Саме тому деталі того, де, коли і як відбуватимуться навчання, тримаються в таємниці — але вже сьогодні уряд може сказати, що має намір зробити це можливим”, — відзначають шведські журналісти.

"Ми стали на захист України в цій війні і бачимо загрозу для Швеції, якщо Росія виграє цю війну”, — заявив міністр.

Під час свого візиту до України шведські посадовці планують відвідати військові частини, які вже використовують шведське оборонне обладнання.

Крім того, президент України Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони Швеції Полом Йонсоном.

"Важливі, першочергові питання: авіаційна коаліція, ситуація на передовій, необхідна зброя, формула миру, євроатлантична інтеграція України, підтримка Швеції. Щодня стаємо ще сильнішими", — написав Зеленський у Телеграм.

Раніше міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем заявив, що передача Україні винищувачів F-16 не спричинить ескалацію з Росією. Про це він сказав на під час засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС 22 травня.

Вибір редакції

На початок