НАТО підвищить статус України як партнера, не пропонуючи швидкого членства — Euractiv

НАТО підвищить статус України як партнера, не пропонуючи швидкого членства — Euractiv

НАТО підвищить статус України як партнера, не пропонуючи швидкого членства — Euractiv
Ілюстративне фото: Getty Images

НАТО має намір запропонувати Україні підвищити її статус партнера, щоб продемонструвати політичну підтримку, хоча будь-яка конкретна дорожня карта для її вступу залишається віддаленою перспективою.

Про це пише Euractiv з посиланням на джерела.

Заявка України на вступ до НАТО, зроблена вісім місяців тому, поки що залишилася без відповіді, але, ймовірно, буде основною темою Вільнюського саміту альянсу в липні. Тим часом набуває підтримки ідея підвищити статус України в Альянсі, пише видання.

Країни НАТО прагнуть підвищити статус України у своїх відносинах шляхом створення "Ради Україна-НАТО". Ця ідея набула популярності і стане сигналом для демонстрації покращення відносин, повідомили Euractiv кілька дипломатів Альянсу.

Двоє дипломатів НАТО заявили, що це буде перший крок у "зміцненні політичного партнерства" між Альянсом і Києвом після початку війни й подання України заявки на членство.

За словами джерел, міністри закордонних справ країн НАТО збираються наступного тижня зустрітися в Осло, де вони, як очікується, обговорять форму та графік нової ради та майбутнє членство, а також потребу в більшій військовій допомозі Україні під час підготовки до літнього наступу на Росію.

Відповідно до плану, Україна буде "повноправним" членом за столом Ради Україна-НАТО, а не лише запрошена для обговорень, як зараз.

Тоді українці могли б скликати зустрічі, коли забажають, і було б легше надавати пряму інформацію про ситуацію на полі бою, повідомили двоє людей, які знають про дискусії.

Це відкриє двері для широкого кола нових сфер співпраці, яких раніше не існувало, зазначили три інші джерела видання.

Створення спільного формату з Києвом сприяло б формуванню України як майбутнього члена, що допомогло б максимально наблизити її до стандартів НАТО, щоб забезпечити плавний перехід, коли прийде час, вважають дипломати.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок