Іран ймовірно постачає РФ "Шахеди" та іншу зброю Каспійським морем — СNN

Іран ймовірно постачає РФ "Шахеди" та іншу зброю Каспійським морем — СNN

Путін і Раїсі
Президент Росії Володимир Путін зустрічається з президентом Ірану Ебрагімом Раїсі на полях саміту Шанхайської організації співробітництва у Самарканді, Узбекистан, 15 вересня 2022. Фото: AP

Іран ймовірно постачає Росії частину військової допомоги, включно з ударними безпілотниками "Шахед" через Каспійське море.

Про це повідомляє CNN.

Журналісти поспілкувалися з експертами, які відстежують рух вантажів, та за доступними даними припускають, що саме Каспійським морем може рухатися значна частина "Шахедів", пострілів до мінометів та іншої зброї, яку Москва купує в Тегерану для використання у війні проти України.

Дані про рух суден засвідчують, що вантажні кораблі на Каспії все частіше вимикають транспондери (автоматичну ідентифікаційну систему, яку заведено тримати ввімкненою), а це дає підстави припускати, що вони мають причини для такої таємності.

За даними Lloyd’s List IntelligenceСпеціалізована компанія, об’єднана з інформаційною службою, яка присвячена світовій морській спільноті., з вересня минулого року у Каспійському морі суттєво зросла кількість суден, які приховують дані про свій рух. Переважно це кораблі під російськими та іранськими прапорами, серед яких чимало суден, які за своїми технічними характеристиками придатні для перевезення вантажів військового призначення. Це сталося незабаром після того, як уряди США та України заявили, що Москва придбала безпілотники в Тегерана минулого літа.

Зазначається, що найчастіше судна на Каспії вимикають автоматичну систему ідентифікації біля іранських портів Амірабад та Анзалі, а також на російській Волзі та біля порту Астрахань.

За допомогою даних з MarineTraffic, журналісти CNN відстежили шість кораблів під прапором РФ та два іранських, які, за припущеннями опитаних експертів, поводяться підозріло. Вони помітили певні закономірності: судна можуть прямувати з іранських портів до Астрахані, але там не здійснюють офіційний вхід у порт. Деякі кораблі вимикають передачу даних на підході до Амірабаду та Астрахані, або ж загалом тривалий час рухаються з вимкненими транспондерами.

За словами експертів, західні союзники України не мають можливостей зупинити такі поставки зброї.

"Немає жодного ризику для іранського експорту в Каспійському морі через прикордонні країни – у них немає можливостей або мотивів перешкоджати таким видам обміну", – сказав Мартін Келлі, провідний аналітик з розвідки охоронної компанії EOS Risk Group.

Азербайджан, Туркменістан і Казахстан, колишні радянські республіки також мають порти у Каспійському морі.

"Це ідеальне середовище для того, щоб ця торгівля пройшла без протидії", – зазначив Мартін Келлі.

Журналісти також проаналізували дані Flightradar24 та з’ясували, що з травня 2022 року до березня цього року іранські вантажні літаки здійснили до Росії щонайменш 85 рейсів.

"Аналітики вважають, що аналітиків, хоча частину іранських "Шахедів" могли привозити у Росію літаками, морський шлях значно вигідніший, оскільки дозволяє перевезти за один раз набагато більший вантаж", — йдеться у статті.

Журналісти звернулися до урядів Ірану та Росії за коментарями, але не отримали відповіді.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні обʼєкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати дрони-камікадзе з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research — групи, що вивчає зброю, яка застосовується під час різних військових конфліктів повідомили, що Росія модифікувала іранські дрони "Shahed-131", переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

Вибір редакції

На початок