Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес приїхав в Україну з неанонсованим візитом. 23 травня він зустрівся з главою Міноборони України Олексієм Резніковим у Києві. Були обговорені питання продовження навчання українських військовослужбовців на території Великої Британії й пріоритети озброєння України. Також Бен Воллес заявив, що президент РФ Володимир Путін має усвідомити, що він не зможе перемогти у розв’язаній ним війні.
Про це повідомляє пресслужба Міноборони України.
"Президент РФ Путін повинен усвідомити, що він не може виграти цю незаконну війну яку він розв’язав, попри те, скільки він відправить на смерть російських солдатів задля свого его та імперських амбіцій. Він не досягне успіху, а міжнародна спільнота стане лише сильнішою у протистоянні цій агресії", – сказав Бен Воллес.
Він зауважив, що зараз РФ "починає усвідомлювати, що союзники України будуть разом із нею у її праві на самооборону й допомагатимуть всіма можливими видами озброєння, починаючи з протитанкових ракет і завершуючи танками, ракетами Storm Shadow, і вже зараз — F-16".
Міністр оборони України Олексій Резніков додав, що вони з колегою обговорили продовження підготовки українських військовослужбовців на території Великої Британії.
"Ми поговорили про продовження підготовки наших військовослужбовців на території Британії, про пріоритети та акценти стосовно цих тренувань. У нас була нагода потиснути руки пілотам, які навчалися у Великій Британії й уже успішно застосовують зброю під назвою Storm Shadow", — сказав Олексій Резніков.
За словами Резнікова, також були обговорені перспективи України в контексті майбутнього саміту Північноатлантичного альянсу.
"Звісно, ми обговорювали натівську перспективу України в контексті майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі. В тому числі бачення України щодо стабілізації миру в Європі, використовуючи формулу миру президента України Володимира Зеленського", — сказав Резніков.
Міністр додав, що з Беном Воллесом були обговорені й пріоритети по озброєнню України для досягнення перемоги.
"Особливо щодо зброї, яка дає можливість наносити ураження противнику на дальніх дистанціях, такої як ракети Storm Shadow", — підкреслив Резніков.
Своєю чергою міністр оборони Великої Британії зазначив, що ракети Storm Shadow стали першою зброєю такого типу, яка була надана Україні партнерами.
"Україна отримала ракети Storm Shadow, які можуть бути використані на великі дальності. Це одні з перших ракет великої дальності, які надані Україні її союзниками. Ми надали такий вид озброєння через постійне застосування РФ її зброї великої дальності, яку вона використовує для того, щоб шкодити цивільному населенню та цивільній критичній інфраструктурі", — сказав Бен Воллес.
За підсумками зустрічі міністр оборони України Олексій Резніков, заявив що у нього була змістовна дискусія з Беном Воллесом.
"У нас була дуже змістовна дискусія, зосереджена на пріоритетах підвищення обороноздатності України, зокрема надання зброї великої дальності, такої як Storm Shadow", — йдеться в дописі Резнікова у Twitter.
Резніков зауважив, що вони обговорили перспективи вступу України до НАТО й українську формулу миру.
"Ми також обговорили перспективи вступу України до НАТО та наше бачення майбутнього миру та стабільності в Європі, викладене у формулі миру президента Зеленського. Я щиро вдячний моєму другові та колезі Бену Воллесу, уряду та народу Великої Британії за те, що вони стояли на нашому боці з першого дня", — написав Олексій Резніков.
11 травня Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес підтвердив передачу Україні далекобійних ракет Storm Shadow.
Що відомо про крилаті ракети Storm Shadow
Storm Shadow або SCALP — це крилата ракета великої дальності зі стелс-можливостями, спільно розроблена Великою Британією та Францією, яка зазвичай запускається з повітря. Ракета має польотну масу до 1300 кг, а маса бойової частини – 450 кг. Заявлена дальність пуску цієї крилатої ракети складає понад 250 км в експортному варіанті, і до 560 км — для армії Франції та Британії.
Політ ракети до цілі відбувається на висоті 30-40 м з максимальною швидкістю до 1000 км/год в залежності від висоти польоту.
Ракета має дворівневу бойову частину. Спочатку перший кумулятивний заряд пробиває броню, бетон або землю, а потім основний заряд проникає всередину цілі, щоб завдати максимального ураження.
Storm Shadow призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, які добре захищені засобами протиповітряної оборони. Може використовуватися в будь-який час доби, складних метеоумовах та при застосуванні противником засобів радіоелектронної протидії.
Ракети Storm Shadow можуть бути встановлені на українських винищувачах радянського виробництва і мають радіус дії, щоб завдати ударів углиб окупованих Росією територій України.
Як зазначає портал Defence Express, бойова частина Storm Shadow важить 450 кг, що удвічі більше ніж в ATACMS. Крім того, літак із крилатою ракетою повітряного базування має значно більшу мобільність, ніж будь-який наземний тактичний ракетний комплекс.
Що відомо про намагання України отримати далекобійні ракети
23 січня, голова комітету із закордонних справ Палати представників Конгресу США республіканець Майкл Маккол заявив, що Сполученим Штатам необхідно відправити в Україну оперативно-тактичні балістичні ракети ATACMS дальнього радіуса дії.
2 лютого голова Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не завдаватиме ударів по території Росії із використанням ракет великої дальності, якщо західні союзники передадуть таку зброю Силам оборони.
17 лютого президент Володимир Зеленський заявив про те, що табу щодо постачання далекобійних ракет Україні знімається.