"Пробиває землю або армований бетон" — як працює, скільки коштує та чи складно збивати Storm Shadow

"Пробиває землю або армований бетон" — як працює, скільки коштує та чи складно збивати Storm Shadow

Далекобійні ракети Storm Shadow Dubai Air Show, 20 листопада 2005
Далекобійні ракети Storm Shadow/Scalp EG на Dubai Air Show, 20 листопада 2005, Дубай, ОАЕ. RABIH MOGHRABI/AFP via Getty Images

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес підтвердив передачу Україні далекобійних ракет Storm Shadow. Їх застосовували, зокрема, під час операцій проти Саддама Хусейна, Муаммара Каддафі та в Сирії. Офіційна версія Storm Shadow може долати відстань понад 500 км (експортна — понад 250 км), пробивати бетон та її складно збити. Як вона працює, з чого складається, скільки коштує та як уникає засобів ППО — про це Українському Радіо розповів Олег Катков, головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

Як працює Storm Shadow

Ми всі пам’ятаємо розмови про ракети ATACMSРакети великої дальності класу "земля-земля". Для них немає спеціальних пускових установок, тому для пострілів використовуються платформи M270 MLRS або M142 HIMARS, а Велика Британія дала дещо краще за них. Storm Shadow ― це сучасна крилата ракета повітряного базування. Вона є у рази мобільнішим засобом на оперативному рівні, ніж будь-який наземний комплекс. Літак з цією крилатою ракетою за один день може відпрацювати по трьох цілях на діаметрально протилежних напрямках. Для HIMARS з ATACMS, наприклад, щоб відпрацювати зранку десь на півночі, вдень чи ввечері — на півдні, треба винайти телепорт. Тому повітряна ракета Storm Shadow має значно більшу оперативну мобільність та ще й значно більшу точність.

В Storm Shadow додана система, яка перевіряє поверхню під собою, орієнтується у просторі. На кінцевій ділянці працює тепловізійна головка самонаведення, що дає змогу вражати навіть рухомі цілі. Під час атаки ракета вже бачить картинку, знаходить об’єкт, закладений в її пам’ять, і атакує саме його.

Бойова частина Storm Shadow вагою 450 кг. Ракета побудована, щоб знищувати високозахищені об’єкти. Вона тандемна. Перша частина пробиває землю або армований бетон, а вже потім працює бойова частина.

Яка дальність у Storm Shadow

Є офіційна версія Storm Shadow для таких країн, як Велика Британія, Франція, Італія, що є розробниками. У неї дальність 560 км. Але є режим нерозповсюдження ракетних технологій. Згідно з ним і Велика Британія, і РФ, і Україна взяли зобов’язання не розповсюджувати ракети з дальністю понад 300 км. Але РФ цю домовленість знищила. Росія офіційно продала Білорусі ракетний комплекс "Іскандер" з балістичними ракетами й, відповідно до офіційного повідомлення Мінська, там дальність 500 км. На додаток, там є крилата ракета Р-500 наземного базування, що має дальність понад 1500 км.

Тому окреме питання ― чи взагалі діє зараз режим нерозповсюдження ракетних технологій відносно України? Але навіть 300 км, враховуючи повітряний носій, це об’єктивно більше, ніж міг би зробити, наприклад, ATACMS.

Ми підписали документ про те, що ракети не будуть застосовуватися вглиб Росії. Окуповані території, де розташована велика кількість цілей, є першочерговими для ураження.

Storm Shadow
Колаж Суспільного

Скільки коштує Storm Shadow

У 2011 році вартість ракети була орієнтовно 850 тисяч євро. У 2021 році, за непідтвердженою інформацією, її експортна версія для Єгипту коштувала 1,35 млн євро. Зараз британська преса зазначає, що вартість ракети складає близько двох млн фунтів. Це недешевий та ще й дефіцитний засіб. Є інформація, що Велика Британія для себе з 1990-х років замовила максимум до 1000 одиниць. Чи виконали цей контракт, враховуючи скорочення бюджетів — питання. Франція замовила 500 ракет, Італія — 200.

Чи складно збити Storm Shadow

Вона сконструйована так, щоб проривати протиповітряну оборону. Її скидають з малої висоти. Тобто літак здійснює маловисотний політ, не заходячи в зону протиповітряної оборони противника, скидає ракету і далі вона летить на малій висоті. Це класичний засіб прориву ППО.

І другий аспект ― ракета виконана за технологією, що дозволяє проривати навіть насичену ППО. Це продемонстрували під час операцій у Сирії — тоді не вдалося перехопити жодної ракети Storm Shadow.

Де використовували Storm Shadow

Вона призначена для ураження захищених цілей. Можна подивитися, як вона використовувався іншими країнами, зокрема під час операцій проти Саддама Хусейна у 2003 році, проти бункера Муаммара Каддафі під час лівійської операції, коли завдавались удари по авіабазах, щоб він не втік. Потім Storm Shadow застосовувалась під час атаки на хімічні оборонні заводи режиму Башара Асада у Сирії та було кілька епізодів використання проти ватажків ІДІЛ, що ховалися у підземних сховищах, тобто у печерах.

На початок